Hayal Et, Çıktısını Al Ve Giy

Birçok teknolojik değişime uğrasa da, tekstil üretim yöntemleri yüzyıllardır aynı prensiplerle devam ediyor. Milyonlarca farklı vücut tipi ve giyim tarzı, tekstilin tamamen makineleşmesinin önündeki en büyük engel. Şu ana kadar geliştirilen hiçbir yapay zeka, giysi üretimindeki insan gücünün yerini alamadı. Ancak yeni teknolojik gelişmeler giyinme tarzımız üzerinde ciddi değişimler yaratabilir.

Danit Peleg

3D yazıcıyla ürettiği ilk koleksiyonunu, 3 sene önce podyuma taşıyan Danit Peleg, giyilebilir ve isteğe göre uyarlanabilir “bomber” ceket modelini online olarak satışa çıkardı. Üretiminde kullanılan ve Filafex adı verilen materyal, yapısı itibariyle naylona benziyor. İpek, pamuk gibi doğal elyafların hissiyatı maalesef henüz bu yöntemle elde edilemiyor. Sınırsız kişiselleştirme fırsatı sunan 3D yazıcılar, tekstil işçisi kavramını ortadan kaldırıyor.

3D yazıcıda bir ceketin üretimi 100 saat alıyor, satış fiyatı ise 1500 usd.

 

 

İrem Yanpar Coşdan
İrem Yanpar Coşdan

EGE ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ (TEKNOLOJİ OPSİYONU) BÖLÜMÜNDEN 2009 YILINDA MEZUN OLDUM. ÜNİVERSİTENİN SON DÖNEMİNİ GEÇİRDİĞİM ENSAIT’DE (LİLLE-FRANSA), TEKNİK TEKSTİLLERLE TANIŞARAK, KOMPOZİT MATERYALLERDE DOĞAL LİFLERİN KULLANILMASI ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YAPTIM. ARDINDAN İSTANBUL’A GELEREK BİR YANDAN GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ’NDE İŞLETME BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANSI YAPARKEN BİR YANDAN DA İŞ HAYATINA BAŞLADIM VE 2010 SENESINDEN BERI TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.