Dünyanın İlk Geri Dönüşüm AVM’siyle Tanışın

Her geçen gün yenisi açılan alışveriş merkezlerini genelde sitede haber yapmıyoruz. Fakat söz konusu sadece geri-dönüştürülmüş ürünler satan bir AVM olunca durum farklı oluyor. İsveç,  dünyanın ilk sadece geri-dönüştürülmüş ve ikinci el ürünler satan alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Böylesine bir yeniliği de bir İskandinav ülkesinde görmek bizleri şaşırtmamıştır değil mi?

ReTuna’da sadece geri dönüştürümüş veya 2. el ürünlere yer var

İsmi oldukça zor okunan, ReTuna Återbruksgalleria‘da satılan tüm ürünler ya upcycle tekniğiyle geri-dönüştürülmüş ya da ikinci el. Bu eşi benzeri olmayan mini AVM, hem çevreye olan sorumluluğumuzu yerine getirmemizi sağlıyor hem de bir türlü vazgeçemediğimiz alışveriş tutkumuza sıradışı bir alternatif getiriyor. Yani, eğer İsveç’te yaşıyorsanız, ihtiyacınız olan bir parçayı güncel AVM’lerde aramak yerine önce buraya bakıp, çevreci bir alternatife yönelebilirsiniz.

ReTuna, bir komünite mantığıyla yaratılmış.

Kıyafetten, mobilyaya herşeyi bulabileceğiniz ReTuna’da aynı zamanda çevreci, geridönüşümle ilgili workshoplar da yapılıyor. Alışverişinizi yaparken ReTuna’nın  sadece organik malzemeler kullanılan cafesinde mola da verebilirsiniz.  ReTuna aslında insanları sadece tüketici olmaya değil aynı zamanda da üretici olmaya teşvik ediyor. Evinizde kullanmadığınız, iyi durumda olan herhangi bir ürününüzü burda rahatlıkla satabilirsiniz.

Böyle bir konseptin sonunda oluşturulduğunu görmek bizlere umut verse de şimdilik tek sıkıntı İsveç’te olması. Umuyoruz, bu konsept dünyada daha hızlı yayılarak, tüketim alışkanlıklarımızı farklılaştırmamızı sağlar.

Türkiye’de sürdürülebilir ve sosyal sorumluklu alışveriş için nereyi mi öneriyoruz? Tabii ki Satsuma App. Satsuma App’te hem özenle seçilmiş ikinci el ürünler hem de tasarımcıların el emeği ürünleri var. Aynı zamanda alışveriş yaparken bağış yapmanız mümkün.

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.