Fashion Stylist Ne Yapar?

Moda dünyasında iki tip fashion stylistten bahsedebiliriz. Fotoğraf stylisti ve moda/gardırop stylisti.

Fotoğraf stylistleri bir ekiple çalışır. Bu ekipte fotoğrafçı, tasarımcı, ışıkçı ve set tasarımcıları da olur. Stylistler bu ekiple birlikte çekim mekanından çekimde kullanılacak mankenlere, aksesuar ve giysilere kadar hikaye ile ilgili tüm detayları hazırlarlar.

Moda veya gardırop stylistleri ise ünlü kişiler, özel müşteriler, moda tasarımcıları veya yaşam tarzını ve stilini değiştirmek isteyen herkesle çalışabilirler.

Ünlü stylist Kate Young Natalie Portman, Selena Gomez, Sienna Miller ve Michelle Williams gibi isimleri giydiriyor.

İki stylist de yaptıkları iş gereği çalıştıkları marka, kişi, fotoğrafçı veya tasarımcının vizyonunu, moda algısını hayata geçirmek için çalışırlar. Fotoğraf stilistinin işleri dergilerde, kataloglarda ya da reklamlarda karşımıza çıkar. Gardırop stylistlerinin işleri ise stylistin kariyerinde geldiği noktayla da bağlantılı olarak kırmızı halıdan bir CEO’nun fotoğrafına, bir sporcunun gardırobundan bir dizinin karakterlerine kadar karşımıza çıkabilir.

Dergiler, gazeteler, perakende markaları, reklam ajansları hatta müzik prodüksiyon şirketleri moda stilistleri ile çalışabilirler. Çoğu zaman stilistler bağımsız çalışmayı tercih ederler.

Stylistin Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Stylistlerin bir günü alışveriş, çekim hazırlığı veya çekimle geçebilir. Stylist asistanları genelde showroomları, veya marka/mağazaların ilgili bölümlerini arayarak çekim için gereken ürünleri toparlarlar. Bunun ardından hem ürünleri hem de sette kullanılacak diğer malzemeyi kiralar, ödünç alır bazen de satın alırlar ve çekim mekanına ulaştırırlar. Çekimden önce makyöz ve kuaför ile birlikte çekimin genel görüntüsü üzerine çalışmak da stylistin işidir.

Genellikle deneyimli bir stylistin asistanı olarak çalışmak sektöre girmenin en iyi yoludur. Bu şekilde hem mesleğin detaylarını öğrenme şansı elde edersiniz, hem de “40’lı yıllar gece elbisesi bul” dendiğinde nereye gideceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Stylistler zor bir iş yaparlar. Fiziksel zorlukları bir yana bırakırsak (uzun çalışma saatleri ve taşınması gereken onlarca yüzlerce ürün), duygusal olarak müşterilerinin ya da markaların isteklerini yönetmek ve onların isteklerini göz önünde bulundururken çekimin yaratıcı ruhunu korumak durumundadırlar. Özellikle stylistler kendi yapmak istedikleri ile onlardan beklenen sonuç arasında doğru dengeyi kurmak zorundadırlar.

 Stylist Olmak İstiyorum Diyorsanız

Eğitim: Moda tasarımı, moda yönetimi, görsel sanatlar, fotoğrafçılık, görsel düzenleme gibi alanlar bu konuda yararlı olsa da, stylist olmak için en çok ihtiyacınız olan şey doğal yetenek de olabilir.

Tecrübe: Moda dergilerinde ya da stylistlerle çalışma deneyimi ayrıca mağaza tecrübesi bu konuda yararlı olacaktır. Genellikle stylistler dergi tecrübesinden yetişirler. Günümüzde bağımsız projeler yapan ajans veya styling ofislerinde de çalışma imkanları bulunabiliyor. Ayrıca markalar özellikle online mağazaları için stylist arayışındalar.

Kişisel özellikler: Bir stylist stil konusunda özgün bir zevke sahip olmak dışında trendleri öngörebilen biri olmak zorundadır. Stylistler ayrıca moda tarihine hakim ve modanın geçmişten bugüne gelişimini takip etmiş kişiler olurlar. Fotoğraf çekiminde gerekli olan basit teknik bilgiye sahip olmak, ışık kullanımını ve makyaj tekniklerini bilmek bu işte yardımcı olacaktır. Stylist olmak isteyenler yaratıcı, meraklı ve çalışkan olmalıdır, ayrıca kolay şevki kırılan ve kendini motive edemeyen kişilerin bu sektörde barınamadığını söylersek yalan olmaz. Kişinin kendini tanıma ve tanıtma becerisi de bu alanda çok önemli bir yer tutuyor. En iyi stylistler ekip çalışmasını bilen, sektördeki en iyi ekibi kısa sürede ve doğru bütçe ile kurabilen kişilerdir.

Business Of Fashion tarafından moda dünyasına yön veren 500 kişiden biri seçilen Katie Grand dünyanın en ünlü stylistlerinden. Uzun zamandır Marc Jacobs’un tüm koleksiyonlarına danışmanlık veren Katie Grand, aynı zamanda Louis Vuitton ve Balmain için de kampanya çekimleri yaptı. Katie Grand ayrıca Love dergisinin kurucusu ve editörü.

Katie Grand
Micaela Erlanger / New York Observe

Micaela Erlanger Hollywood’un en güçlü ünlü stylistlerinden sayılıyor. Çalışmaya başladığı kişileri kısa sürede kırmızı halı yıldızlarına dönüştüren Erlanger, müşterilerinin karakterleriyle ahenk içinde ama yenilikçi ve şaşırtıcı kombin ve markalarla onları öne çıkarıyor.

 

Müşterilerim bana kişisel tercihlerini anlayacağımı bildikleri için güveniyorlar. Bu aslında ortak bir çalışma ve ben onlarla, özellikle yeni başladığımızda, sürekli konuşuyorum. Kendi fikirlerini ortaya çıkarıyor ve onları yorumluyorum.

Günümüzde stylistlerin rolü yadsınamaz. Özellikle kırmızı halıda ünlülerin kendilerini doğru ifade etmelerini ve stilleri ile öne çıkmalarını sağlayan kişisel stil danışmanları, tüm dünyada trendlere etki edebiliyorlar. Ayrıca moda markalarının birlikte çalıştıkları stylistler, bir koleksiyonu tasarımcısından daha da iyi anlatma becerisine sahip oluyorlar.

Zorluklar

Bu meslekte uzun çalışma saatleri, limitli bütçeler ve belirsizlikle savaşmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca kendi zevkinizle sizden beklenen sonuç arasında devamlı çelişkide kalmanız mümkündür. Bu durumda kendinizi ve ekibi yönetmeyi bilmelisiniz. Ayrıca bu işte başarınız çalıştığınız ekibe bağlıdır, bu nedenle ilişkilerinizi çok kuvvetli tutmayı ve farklı yaratıcı beyinlerle çalışmayı başarmalısınız. Bu kariyerin kapılarını aralamak çok zordur, bir kere araladıysanız içeride uzun süre kalmak daha da zordur. Fakat başarılı olursanız sizi çok keyifli ve eğlenceli bir dünya bekliyor.

Yeni Bir Kariyer Olanağı: Internet Stylisti

Gitgide daha çok marka internet mağazaları için stylist arıyor. Peki bu iş için ne özellikler gerekiyor?

  • Şirket içi stüdyoyu yönetmek (fotoğrafçı ve kreatif ekip)
  • Sitenin genel görsel dilini oluşturmak ve tüm çekimleri bu dille uyumlu olacak şekilde yönetmek
  • Markanın dönemsel hedeflerini, pazarlama ve merchandising stratejilerini anlamak ve onlara yönelik proje geliştirmek
  • Mağazalar ile online mağaza arasında tutarlı bir stil oluşturmak
  • E- ticaret kanalları için ürün görsellerini ve ürün tanımlarını hazırlamak

 

Sizin hayalinizdeki styling kariyeri nasıl?

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.