Spice Girls’den Bugüne Victoria Beckham

Victoria Beckham ismini duyunca aklınızda ne canlanıyor? Başarılı bir iş kadını mı? David Beckham mı? Yoksa renk renk Hermes çantalar mı?

Tüm bunların çok öncesinde 1996 yılında hayatımıza Spice Girl’le giren Victoria Beckham moda sektörü için gerçek bir başarı hikayesi. Bu dünyada saygın bir marka yaratmanın, özellikle bir şarkıcı ve ünlü bir futbolcunun eşi olarak, oldukça zor olduğu bir dönemde Victoria Beckham’ın hayatına başarılı bir moda girişimcisi olarak devam etmesi çok da sık rastlamadığımız durumlardan. Peki bu süreç Victoria için nasıl gelişti?

Spice Girls’den David Beckham’a

Spice Girls’ü unutmak mümkün mü? 

Victoria’nın günümüzde moda dünyasındaki konumunu oluşturan en önemli etken tabii ki Spice Girls grubu. 1994 yılında oluşturulan bu grup aslında yapımcıların önceden karar verdiği  bir projeydi. Grubun yapımcıları hayallerindeki kız pop grubunu yaratmak için çeşitli dergilere seçmeler olacağının ilanını verir. Dergilerdeki ilanı görüp seçmelere gidenler arasında Victoria da bulunmaktadır. Seçilen 5 kız 2 yıl süren müzik ve dans eğitiminin ardından çıkardıkları ilk albümleriyle kısa sürede müzik dünyasına damgalarını vurmayı başarırlar.  Grubun üyeleri özgün tarzları sayesinde kurulduktan kısa süre içinde kendilerine ait lakaplarla tanınmaya başladılar. Victoria ise günümüzde hala kullanılan ‘posh’ yani “lüks, zengin ve sosyetik olan” lakapla tanınıyor. Bu benzetme günümüzde de hala devam eden Victoria’nın marka kıyafetlere ve ayakkabılara olan ilgisinden doğmuş.

David Beckham

Victoria Beckham’ı bugünlere getiren en önemli olay Spice Girls gibi gözükse de aslında David Beckham ile olan evliliği. Spice Girls devam ederken bir futbol maçında tanışan ikili kısa sürede evlenirler. David Beckham’la evlenmesinden sonra Victoria basında Spice Girls’ün bir üyesi olmaktan çok kocası ve nerede ne giydiğiyle anılmaya başlar. Zaten kısa bir süre içinde de Spice Girls dağılınca Victoria’nın şarkıcılık kariyeri son bulur. David Beckham’ın bir futbolcu olarak yıldızının parladığı dönemlerde, Victoria moda kariyerinin hazırlığını yapıyordu diyebiliriz. Birçok röportajında, Spice Girls’e başlarken bile aklının bir yerinde her zaman moda ile uğraşmak istediğini hala belirtiyor Victoria.

Ona göre moda dünyasında gerçek bir marka yaratmanın yolu kendini geliştirmek ve doğru zamanı beklemekten geçiyordu. Kendi markası ve yaptığı bir takım işbirliklerinde önce medyada saçları, dikkat çeken milenyum modasına uygun kıyafetleri ve topuklu ayakkabılara olan takıntısıyla biliniyordu.

 

Topuklu ayakkabı takıntısı o kadar kuvvetliydi ki kameralar tarafından babet giyerken görülünce açıklama yapmak zorunda kalmıştı

Birçok ünlü Victoria’nın yerinde olsaydı Spice Girls dağılır dağılmaz, David Beckham’ın da ünüyle birlikte moda dünyasına giriş yapardı. Fakat Victoria için moda kariyeri, kocası futbolu bıraktıktan sonra hızlanıp gelişmeye başladı diyebiliriz. 1997 yılında David Beckham’la tanıştıktan sonra stili ile dikkat çeken ve dergilerin sayfalarını süsleyen Victoria’nın moda dünyasına girişi 2004 yılında oldu. Rock& Republic adlı marka için VB Rocks adlı bir kapsül koleksiyon çıkardı Victoria.

Victoria Beckham, David Beckham’ın eşi olarak tanındığı dönemlerde platin saçları, Hermes çantaları, kalem etekleriyle tanınırdı

Medyada Christian Louboutin’leri ve kocaman güneş gözlükleriyle bir stil ikonu olarak lanse edilen Beckham, bu kapsül koleksiyon girişimini 2006 yılında moda önerilerini paylaştığı “That Extra Half an Inch” adlı kitabıyla devam ettirdi. Bu süre içinde medyada geniş yer eden Victoria’nın bir marka kurma hazırlığında olduğu rahatlıkla belli oluyordu. Hatta Victoria’nın bir moda eğitimi ve geçmişi olmadığını savunan bazı basın mensupları defile çıkışlarında koleksiyon hakkındaki zor ve teknik sorularıyla Victoria’yı zorluyorlardı.

 

 

Bir Marka Olarak Victoria Beckham

Bir takım kapsül koleksiyonlar bir yana Victoria’nın kendi markasını kurması 2007 yılında DVB adını verdiği güneş gözlüğü koleksiyonu ve daha sonra da kot pantolonlarla devam etti. Kendisiyle en çok özdeşleşmiş iki ürünü seçerek aynı zamanda da daha az masraflı ürünlerle tasarım dünyasına girerek birçok kişi tarafından doğru denim pantolon ve güneş gözlükleriyle moda dünyasında ısınma turları atan Victoria, 2008 yılında kıyafet tasarımına da el attı. Riskli gibi görünen bu ürün çeşidi bugün Victoria’nın en önemli parçalarını oluşturuyor. 2008 yılından beri Victoria’nın koleksiyonlarında hem şık hem pratik elbiseler ağırlıkta. Abartı durmayan, estetik sahibi ve kadınsı silüetlerdeki parçaların her biri adeta Victoria’nın dolabından çıkmış gibi. Kendi kişiliği ve markası ile güzel bir denge oluşturan ve adeta bir bütün olan bir isim artık Beckham. 2014 yılında Londra’da kendi flagship mağazasını açmasıyla daha da büyür Victoria Beckham markası.

 

Victoria’nın çizgisi, kendi stilinden ilham alıyor

Victoria’nın günümüzdeki başarısında ve tanınırlığında kocasının işi sebebiyle birçok farklı şehirde yaşamasının da etkisi büyük. Sadece Londra’ya sıkışıp kalmadan Los Angeles, Madrid, Milano ve Paris gibi moda alanında söz sahibi şehirlerde yaşamanın tanınırlığını arttırması işine pozitif dönüşler yapıyor.

Victoria Beckham, Londra’daki flagship mağazasında

Bir iş kadını ve tasarımcı olan kimliği çoktan şarkıcı ve futbolcu eşi olan kimliğinin önüne geçen Victoria, geçtiğimiz aylarda büyük bir onur olan ‘OBE’ ödülünü de kazandı. Cambridge Dükü William tarafından takdim edilen ödül, Victoria’nın moda dünyasına İngiltere adına kazandırdıklarını tebrik etmek içindi. Victoria Beckham denilince aklımızda çoğunlukla New York canlansa da, İngilizler için Victoria Beckham ülkelerini uluslararası platformda temsil eden biri.

Victoria, OBE ödülü sırasında

İster beğenelim, istersek de onu soğuk bulalım, Victoria günümüz moda dünyası için çok şey ifade ediyor. Sadece kendisi de değil David Beckham’ın da yer aldığı reklam kampanyaları ve dört çocuklarıyla birlikte bu sektörde gerçek anlamda marka olmayı başarmış bir aile Beckham ailesi. Şu anda 43 yaşındaki Beckham’ın moda alanında hız kesmeden nasıl büyümeye devam edeceğini ve ileriki senelerde nelerle karşımıza çıkacağını merak ediyoruz.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.