Dizi Karakterlerinin Kostüm Tasarımına Etkisi: Succession

Jesse Armstrong’un yaratıcısı olduğu ve 2020 yılında Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Drama Dizisi dalında ödül kazanan Succession, hiç şüphesiz HBO’ nun en çok konuşulan dizilerinden biri.

Bugüne kadar 18 Emmy adaylığı bulunan ve geçtiğimiz günlerde SAG Adwards’ta “Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series” kategorisinde ödül alan Succession, Golden Globes’dan DGA Awards’a kadar birçok önemli ödül töreninden oyuncularıyla birlikte ödülleri toplayıp geliyor. Bu zamana kadar 40’a aşkın adaylığı bulunan dizi, son zamanların en iyi dizisi olarak kabul ediliyor.

Başrollerinde Brian Cox, Jeremy Strong, Hiam Abbas, Sarah Snook, Kierian Culkin, Alan Ruck gibi isimlerin yer aldığı dizi, dünyanın en büyük medya şirketlerinden birini yöneten Logan Roy (Cox) ve dört çocuğunun hikayesi;para, güç, siyaset ve aile değerleri ekseninde ele alınıyor.

Para ve gücün bir aileyi nasıl etkilediğini gösteren Succession, izleyicilere karakterleri aktarırken de her detaya çok önem veriyor.

Dizinin çekiminde kullanılan mekanlar,ailenin ne kadar zengin ve varlık içerisinde olduğunu bizlere direkt olarak göstermiyor.  Çekimlerin detaylarına bakacak olursak hiçbir mekânın uzaktan görüntüsünü görmüyoruz. Dizinin belki de en etkileyici yanlarından biri bu olacak ki, sahneleri izlerken sanki oradaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Detaylara baktığınız da bulunduğunuz dairenin ne kadar lüks olduğunu ancak o zaman fark ediyorsunuz. Bu zenginliği izleyicilere daha da inandırıcı hale getirebilmek için sette ‘varlık danışmanları‘ ile çalışılıyor.

Dizide Roman Roy’u canlandıran Kieran Culkin bir röportajında varlık danışmanlarından destek aldıklarından bahsediyor. Büyük bir zenginliğin içerisinde doğan bir ailede insanların o an durumlara nasıl tepki vereceğini öğreten danışmanlar, oyuncuların daha doğal davranabilmesi için sette bulunuyormuş.

Kostüm Tasarımı

Mekân algısının yanı sıra önemli noktalardan biri ise karakterlere seçilen kostümler.  Her karakterin kendine has bir tarzı olmasının yanında kişilerin giydikleri kostümler sıradan gibi gözükse de aslında oldukça pahalı markalar.

Sezon içerisinde karakterlerin değişimi ile kostümler de değişiyor. Bu eksende ilk inceleyeceğimiz karakter ailenin tek kızı olan Siobhan Roy karakteri. Dizinin ikinci ve üçüncü sezonunda, ilk sezondan oldukça farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

İlk sezonda şirketle çok bir bağı olmayan ve siyasal danışmanlık yapan Siobhan’ı toprak renkleri ile görüyoruz.

İkinci sezonda ise şirkete olan ilgisinin artması ile karakter büyük bir değişime uğruyor. Siyah ve beyazın ağırlıkta olduğu güçlü takımlar ile gördüğümüz Siobhan yalın ve smart bir görünüm yakalıyor. Dizinin kostüm tasarımcısı Michelle Matland başından beri bunun planlı bir şey olduğunu bir röportajında açıklıyor.
succession
Takım Giorgio Armani

Dizinin yayınlanan son sezonunda ise Siobhan, annesinin düğünü için gidilen İtalya’da daha cesur, parlak renkler tercih ediyor ve adeta annesine meydan okuyor.  Bu da elbette seyircinin gözünden kaçmıyor. Seyircinin bunu fark etmesiyle beraber Matland, W Magazine şöyle bir açıklama yapıyor:

“Bu ayrıntılar, Shiv’in düğündeki inanılmaz derecede sinirli kadeh kaldırışında gösterildiği gibi neredeyse komik bir rahatsızlığı ifade etmek için düzenlendi.’’

Shiv sürekli olarak kendine güvenen bir karaktere bürünmek istediğinden, titiz ama bir o kadar da abartısız kıyafetler ile karşımıza çıkıyor.

Elbise Ted Baker

Succession’ın en gözde karakteri olan Kendall Roy’a gelelim. Babasına yaptığı başkaldırı ile sezondan sezona evrilen Kendall, 2.sezondan itibaren tüm dikkatleri üzerine çekiyor diyebiliriz. İlk sezonda onu sürekli olarak takım elbise ile görüyoruz. Genelde Kendall için seçilen takımlar Brunello Cucinelli, Loro Piana gibi İtalyan markaları oluyor.

İkinci ve üçüncü sezonda ise Kendall dikkat çekici bomber ceketler ve sneakerlar ile seyirci karşısına çıkıyor. Karakterin dikkat çekici aksesuarları gözlük ve şapkaları oluyor.

succession
Şapka: Loro Piana

Kendall’ı şirket dışında daha basic kombinler ile görüyoruz. Her ne kadar basic görünseler de bir o kadar özenli kombinler. Çabasız bir gösteriş sergiliyor. Bunu yaparken Michelle Martend’ın en çok tercih ettiği marka Maison Margiela.

Üçüncü sezonun en dikkat çekici görünümlerden biri Kendall’ın giydiği yeşil boğazlı kazak. Üzerinde neredeyse tüm sezon boyunca gördüğümüz altın zincir kolye ile kombinleniyor. Kazak Gucci’nin yeni sezonundan.

KAZAK: GUCCI, KOLYE: RASHID JOHNSON

Ve son olarak en çok konuşulan bölümlerden biri olan ‘Too Much Birthday’de Kendall’ın giydiği Gucci bomber ceket. Arkası tamamen işlemeli olan bu ceket, karakterin ailesi tarafından bir şekilde dikkat çekmek istediği izlenimini seyirciye güzel bir biçimde yansıtıyor.

BOMBER CEKET: GUCCI

Son olarak 2. sezon diziye dahil olan Annabelle Dexter-Jones’ un canlandırdığı Naomi Pierce karakterinden bahsetmezsek olmaz. Bir medya varisi olan karakter, dışavurumculuğunu ve Roy ailesine olan karşıtlığını güçlü ve dinamik kombinler ile gösteriyor diyebiliriz. Dizinin kostüm tasarımcısı, Naomi’nin “son derece odaklanmış ve net fikirli” doğasını vurgulamak için siyah ve beyazdan oluşan bir renk paleti seçtiğini söylüyor.

BÜSTİYER: MARINA MOSCONE

Dizideki diğer karakterler yukarıda bahsedilenler gibi oldukça özenli ve ince düşünülmüş şekilde karşımıza çıkıyor. Genel olarak içlerinde yaşadıkları zenginliği göstermek adına klasikleşmiş markaların modellerini kullanan Michelle Matland diziyi bir aile dramasından daha üst seviyeye çıkartan etkenlerden biri oluyor.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.