Miras Ve İşçiliğin Kutlaması: Galerie Dior

70 yılı aşkın bir süredir Maison koleksiyonlarının doğduğu adres olan Avenue Montaigne 30 numara, şimdi “Galerie Dior”a ev sahipliği yapıyor. Bir “couturier” ve parfümör olan Christian Dior’un vizyoner cesaretine yıllar boyunca tanıklık eden bu eşsiz sergi alanı, Mösyö Dior’un kendisini takiben Maison’un Kadın Koleksiyonları Kreatif Direktörlüğü görevini yürüten Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri’nin çalışmalarını aynı anda ağırlıyor.

Nathalie Crinière tarafından tasarlanan dikkat çekici skenografik anlatım aracılığıyla La Galerie Dior, Parizyen “haute couture”, güzellik ve parfüm efsanesinin hikayesini aktararak simgeleştiriyor. Bu tarihi adresin geçmişine; Christian Dior’un yaşamından bahçeye olan tutkusuna, sanatsal yakınlıklarından balo elbiselerinin büyüsüne kadar on üç farklı tema ışık tutuyor.

galerie dior

Galeri aynı zamanda, atölyelerden, “Room of Wonders” olarak da adlandırılan, 1950’li yıllarda defileye hazırlanan modellerin giyindiği odaya; bir anlamda şimdiye kadar ziyaretçilere kapalı olan pek çok kapıyı aralıyor. J’Adore parfümün şişesine ilham veren Dior siluetinin temel esin kaynakları, bu sergiyle ilk kez bu kadar yakından incelenebiliyor.

 

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.