Alessandro Michele’in Gucci’deki Unutulmaz Anları

İtalyan moda evi Gucci geçtiğimiz hafta markanın kreatif direktörü Alessandro Michele ile yolları ayırdığını açıkladı. 20 yıldır Gucci bünyesinde çalışan Michele, 2015 yılında markanın kreatif direktör koltuğuna oturmuştu. Moda dünyasını şok eden ayrılıkla birlikte Alessandro Michele’in Gucci’deki unutulmaz anlarını derledik.

Gucci Men’s Sonbahar/Kış 2015-16 Koleksiyonu

Alessandro Michele’in kreatif direktör koltuğundaki ilk işi olan erkek giyim koleksiyonu o zamana kadarki Gucci algısını tamamen yıkmaya yönelikti. Markaya 180 derece bir değişim getiren Michele, erkek giyim koleksiyonunda maskülen ve feminen çizgileri bir arada kullanarak zamanla kendisiyle özdeşleşecek tarzın temelini atmıştı. Koleksiyonda bulunan dantel transparan üstler ve kurdele detaylı parçalar erkek giyimine feminenlik katıyordu.

 

Princetown Slipper’lara Kürk Detayı

Michele, Gucci’nin 1950’li yıllardan günümüze ikonikleşen Princetown Slipper’larına kürk detayı ekleyerek 2015 Sonbahar döneminde moda dünyasına damga vurmuştu. Uzun bir süre trend olan slipperlar dönemin “it” parçalarındandı.

Gucci İlkbahar/Yaz 2018 Koleksiyonu: “Hypnotism”

Defileyi izleyenlerin kıyafetleri görmesinin neredeyse imkânsız olduğu bir şovla karşımıza çıktı Michele. Elton John’un 70’lerdeki glam rock sahne kostümlerini özel olarak görme fırsatı yakalayan Michele koleksiyonunun ilhamını burdan almıştı. Işıltı, sim, vatkalı omuz detaylı parçaları sık sık gördüğümüz defilede Disney ve Sega referansları da vardı. Michele Gucci’nin marka kimliğini her geçen gün daha da eklektik ve yaratıcı tarzla buluştururken, İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonu da bu adımdaki önemli anlardan biriydi.

 

Gucci Sonbahar/Kış 2018 Koleksiyonu: “Cyborg Manifesto”

Alessandro Michele’in Gucci döneminde en unutulmaz şovlar arasında yer alıyor Gucci Sonbahar/Kış 2018. Defilede kullanılan aksesuarlar dikkatleri çekmişti. Modellerin yüzlerinin kopyası kafaları ve bebek ejderhaları ellerinde taşıyarak yürüdüğü defilede fantastik dünyadan esintiler söz konusuydu. Modellerin boynuzları ve üçüncü gözleri gibi detaylar ise özel makyajlarla yapılmıştı. Michele bu fantastik aksesuarları Roma bazlı özel görsel efektler üreten “Makinarium” fabrikasından sanatçılarla çalışarak hazırlamıştı. İnsanların kendi benliklerini makineler ve doğal olmayan eklentiler sayesinde oluşturmasına bir göndermeydi defile. “Bizler kendi hayatlarımızın Dr. Frankestein’larıyız” diyor tasarımcı.

2019 Met Gala

2019 yılında Camp: Notes on Fashion teması işlenen Met Gala’da Jared Leto ve Harry Styles Gucci giyen iki isim oldu. Camp temasının temelinde aşırılık, ironi ve ekstra olmak vardı. Bu tema doğrultusunda Harry Styles galanın ev sahiplerinden biri olarak transparan tülden boynunda kurdele ve dantel detaylı feminen bir gömlek ve aşırı yüksek bel bir pantolondan oluşan Gucci kombiniyle katılmıştı. Gecenin bir diğer Gucci giyen ünlüsü Jared Leto ise, markanın Sonbahar/Kış 2018 defilesindeki gibi kendi kafasının kopyasını kucağında taşıyarak gecenin en ilgi çeken ismi olmuştu. Sonrasında bu iki isimle arkadaşlığını sürdüren Michele, Harry Styles’ın cinsiyetsiz tarzıyla günümüzde stil ikonu olmasında büyük pay sahibi.

Gucci x Adidas İş Birliği

Gucci Sonbahar/Kış 2022 defilesinde ilk defa tanıtılan Gucci x Adidas iş birliği markanın daha genç nesli müşteriler arasına katmak adına attığı adımlardan biriydi. Lüks modayı spor giyimiyle buluşturan koleksiyon retro glamour temasıyla sunuldu. Adidas’ın ikonik üç çizgi sembollerinin Gucci logosuyla buluştuğu parçalar logomania trendine de öncülük etti.

Gucci Resort 2023: “Cosmogonies”

Alessandro Michele’in Resort 2023 koleksiyonun ilhamı “cosmogony” yani dünyanın evrimi ve kökeniydi. Alman Yahudi filozof Walter Benjamin’in büyük bir hayranı olan Michele, onun galaksiler ve gökyüzü görüşleri üzerine bir koleksiyon oluşturmuştu. İtalya’da orta çağ dönemine ait bir şatoda dolunay altında gerçekleşen defile izleyenlere görsel bir şölen sunmuştu.

Gucci İlkbahar/Yaz 2023 Koleksiyonu: “Gucci Twinsburg”

Daha önce sitemizde haberini yaptığımız Gucci İlkbahar/Yaz 2023 defilesi moda haftasına damgasını vurmuştu. Twinsburg adıyla sunulan defilede 68 tek yumurta ikizi podyumda yürümüş, Michele’in kariyeri boyunca oynamayı sevdiği gerçeklik algısı üzerine yoğunlaşmıştı. Defile hakkında detaylı yazıyımızı buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.