Yeni Stil İkonu Harry Styles

Her ne kadar kendisini, üyesi olduğu One Direction grubundan tanısak da Harry Styles şu an sadece bir boyband üyesi olmaktan çok daha ötede. Yaptığı işlerin yanısıra onu daha görünür ve söz sahibi kılan şey de tam teşekküllü tarzı. 

Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce grupla birlikte ilk tanındıkları zaman akranları gibi alışılagelmiş bir tarza sahip olan Harry, yıllar geçtikçe hem müziğiyle hem giyim tarzıyla ayrışmaya ve sivrilmeye başladı. Elbette ki başlarda o da ceket-tişört-papyon kıvamında giyiniyordu (tüm üyeler gibi) fakat bu düzen zaman geçtikçe bozuldu. İlk albümü Harry Styles, adını bulmasına yardımcı olan One Direction hitlerinden bir kopuştu, bunun yerine kişisel zevklerine daha yakın, kendine özgü parçalarla yer aldı. Kıyafetleri için de aynı durum söz konusuydu diyebiliriz. Harry git gide “İşte bu, olmak istediğim kişi” diyebileceği tarzına kavuşmaya başladı.

harry styles
One Direction photo Shutterstock

Harry Styles Tarzı

American Music Awards 2014 photo: Shutterstock

Zamanında grubun stil danışmanlığını yapan Julie Feingold’a göre Harry zaten doğuştan gelen bir stil anlayışına ve moda için iyi bir göze sahip. Çoğu zaman da kostümlerine kendi dokunuşlarını katmaktan geri durmamış. Hatta Feingold, Harry’yle yaşadıkları bir anıyı şöyle anlatıyor: Özellikle hatırlıyorum, bir yıl Teen Choice Ödülleri’nde, Harry’nin kırmızı halıda giymesi için yeni bir çift süet Dior Chelsea bot aldık. Halıya çıkmadan birkaç dakika önce Harry, botlarını bir sandalyenin altına koyup sonra üzerlerine atlayarak botlarını eskitmeye karar verdi, böylece daha yıpranmış görüneceklerdi. Elbette ufak bir kalp krizi geçiriyordum ama neden yaptığını tamamen anladım.

 

Genel olarak tercih ettiği kıyafetlere bakacak olursak  60’ların ve 70’lerin büyük rock’n roll moda hareketini, zengin işlemeli Nudie takımları (Nudie takım elbise, 1950’lerde başlayan gösterişli, imitasyon elmaslarla kaplı kovboy kıyafetleri) kadife ve parlak takımları, İspanyol paça pantolon ve jumbo yakaları tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Saint Laurent ve Burberry sıkça giydiği markalar arasında. Fakat hiç kuşkusuz yukarıda belirttiğimiz tarz kıyafetler hepimizin aklına ilk etapta tek bir markayı getiriyor: Gucci. 

Harry’nin her zaman aksesuarlar için bir tutkusu vardı, şapkalar, atkılar, bandanalar. Bir şeyleri çıkarmada ve havalı görünmede gerçekten çok iyiydi.”

-Feingold

Harry Styles kendi tarzını bulmaya başladığından beri Gucci en sık tercih ettiği markalardan biri oldu. Çoğu zaman Gucci sponsorluğundaymış gibi giyindiğini söyleyebiliriz. Nitekim bir süre sonra da öyle oldu. İlk kez 2018 yılında markanın yüzü olan Harry, 2019 yılında da markayla olan 4. anlaşmasına imza atarak Gucci Mémoire d’une Odeur kampanyasının yüzü oldu. Aynı zamanda bu yıllarda İngiliz stil danışmanı Harry Lambert ile çalışmaya başladı.

Her ne kadar sponsor anlaşmaları bazı katı ve net sınırlar getirse de Harry kendi ruhunu her zaman tarzına yansıtmayı başardı. Lambert’in de belirttiğine göre editoryal  kaygı bir kenara, Styles ve Lambert, Styles’ın moda anlayışını her şeyin üzerinde vurgulayan bir tür bağımsızlık geliştirdiler. Lambert’ a göre Harry, Mick Jagger ve Jimi Hendrix kaleminde bir tarza sahipti.

Giydiği kıyafetlerin yanı sıra tarzıyla yansıtmak istediği mesaj da Harry için oldukça önemli. Sadece farklı olma değil bir amaca hizmet etme gayesi de var. Tarzındaki cinsiyet belirsizliği, “kimlik özgürlüğü” vurgusuna bir gönderme niteliğinde. Onunla birlikte çalışan tasarımcılar ve modacılar,  Harry’nin giyim yoluyla -nezaket ve kabul ediş mesajlarını esas alarak- iletişim kurma yeteneğini çokça övüyorlar. Ne de olsa kıyafetler göründüklerinden çok daha fazla mesaj barındırıyorlar her zaman. Bunu farkında olarak giyinmek de başarılı bir görünümün sırrıdır belki de.

 

Harry Styles’ın son albümü Fine Line’ı dinlemek için:

Kaynaklar: 

https://www.vogue.co.uk/article/harry-styles-gucci-campaign-2018

https://www.hollywoodreporter.com/

https://www.gq.com/story/harry-styles-met-gala-fashion-evolution

https://www.racked.com/2016/5/27/11673616/harry-styles-fashion

https://www.theguardian.com/music/2019/dec/14/harry-styles-sexual-ambiguity-dating-normals-rocking-a-dress

Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.