2017’nin Moda Enleri

2017’yi geride bırakmamıza sayılı günler kala bu sene moda dünyasının “en”lerini seçmek için geçtiğimiz hafta başlattığımız anketimiz sonuçlandı. 10 farklı kategoride oluşturduğumuz 2017’nin “Moda Enleri” anketinde gelin sonuçlara birlikte bir göz atalım.

Yılın En Öne Çıkan Yabancı Markası

 

Anketin önemli sorularından biri yılın en öne çıkan yabancı markası nedir? sorusuydu. Danimarka markası Ganni’den Kopenhag Moda Haftası yazımızda bahsetmiştik. Yılın En Öne Çıkan yabancı markası kategorisine Gucci, Chanel gibi mega isimleri almayıp nispeten daha alternatif ve adını daha çok bu yıl duyurmuş adaylardan oluşturduk. Los Angeles çıkışlı ve sürdürülebilir modanın öncülerinden Reformation ve son dönemlerde minimal çanta tasarımlarıyla ünlenen ve son olarak da hazır giyime geçiş yapan New York’lu marka Mansur Gavriel de aday seçtiklerimizden. 1. liği ise beklediğimiz gibi bu yıl adından çok söz ettiren sokak giyim markası Off-White açık ara farkla kaptı.

 

 

Yılın En Öne Çıkan Türk Markası

Bu kategori için aklımıza ilk gelen isimler arasında Merve ve Beste Manastır kardeşlerin kurduğu Manu Atelier var. Net-a-Porter, Selfridges gibi ünlü platformlarda da satışa çıkan marka bu klasmanı 3. olarak tamamladı.  Diğer adaylar arasında Londra’lı ayakkabı tasarımcısı Dora Teymur var. Dora Teymur hakkında ilk yazanlardan olmak bizi mutlu etmişti. Mayo markası 5th position, Misela ve eğlenceli tasarımlarıyla Rumisu da listedeydi. Sıradışı çizgisi ve çarpıcı defileleriyle adından söz ettiren Dilara Fındıkoğlu 2. olurken, 1.liği ise biraz bohem, biraz da oryantal çizgileriyle Raissa Vanessa aldı. Bu seneye şöyle bir dönüp baktığımızda Trendyol ile yaptığı işbirliğinden, sıradışı defilelerine kadar Raissa Vanessa dolu bir sene geçirdik diyebiliriz.

Yılın Markası

Vetements, Gucci ve Balenciaga’nın kapıştığı bu kategoride 1.liği yine Gucci kaptı. Anlaşılan Alessandro Michele’nin etkileri kolay kolay bitecek gibi değil. 2016 yılıyla birlikte yıldızı parlayan Vetements’ı az bir farkla Demna Gvasalia’nın Balenciaga’sı takip ediyor. Kırmızı halı elbiseleri ve H&M işbirliğiyle Erdem 4. olurken Jacquemus’un büyük bir farkla 5. sırada olması bizi şaşırtıyor.

 

Yılın Hüznü

Moda dünyası açısından bu sene oldukça hüzünlü bir sene geçirdik diyebiliriz. Efsanevi tasarımcı Azzedine Alaia’nın kaybı bu sene okuyucularımızı en üzen moda haberlerinin başına, %39 oyla geçti. Paris’in ünlü mağazası Colette’in geçtiğimiz hafta kapanması 2. en üzücü haber olurken, Riccardo Tisci’nin yıllar sonra Givenchy’den ayrılması ise %17’yle 3. hüzünlü haber oldu.

Yılın Türk İşbirliği

 

Türk işbirliklerinin oldukça popülerleştiği bir 2017 yılı geçirdik. Kimisi sizler tarafından çok beğenildi kimisini ise sosyal medyamızda yer yer uyumsuzluğu konusunda eleştirdik. Oylama sonucuna göre Yasemin Özilhan x İpekyol işbirliği %40’a yakın oy alarak “Yılın Türk İşbirliği” oldu. 2. sırayı ise 5th Position x Rumisu ve Mehry Mu x Füreya işbirliği paylaştılar. Diğer kategorisine yazılan işbirliklerinde ise Arzu Sabancı x Pinko ve Arzu Sabancı x Koton işbirliklerini görüyoruz.

Yılın Yabancı İşbirliği

İşbirliklerle dolu bir 2017’nin ardından en merak ettiğimiz sorulardan biri de buydu. Erdem x H&M işbirliği satışa çıktıktan birkaç saat sonra hem mağazalar hem de online mağazada tükenerek geçmiş H&M işbirliklerinin popülaritesini aratmadı. 1.’liğe %40 gibi yüksek bir rakamla oturan Erdem x H&M’i, %25’le Rihanna x Puma izliyor.

Yılın Sansasyonu

 

Siyasetin modanın içine bu kadar karıştığı bir dönemde yılın sansasyonunun Melania Trump’ı giydirmeyi kabul etmeyen tasarımcılar olması hiçbirimizi şaşırtmadı. Melania Trump’ın moda gündemini uzun süre meşgul etmesinin ardından Terry Richardson hakkındaki taciz skandalları da sizin oylarınızla %30’la 2. sıraya yerleşti.

 

Yılın Yabancı Influencerı

Sonuçlar bizi hiç de şaşırtmıyor. Bu sene her açıdan Chiara Ferragni ile dolu bir sene geçirdik. Oylama sonuçlarına baktığımızda Chiara açık ara farkla diğer influencerlardan önde.

Yılın Türk Influencerı

Cevapların birbirine çok yakın olduğu sorulardan biri de “Yılın Türk İnfluencerı” sorusuydu. Rachel Araz %33 ile 1. olurken Maritsa ise %23’le 2., Rüya Büyüktetik ise %18’le 3. sırada. Diğer kategorisine yazılan adaylar arasında ise Duygu Özaslan ve Asena Sarıbatur’u görüyoruz.

 

Yılın Moda Haberi

Yılın moda haberi kategorisinde Paris’te Yves Saint Laurent müzesinin açılması %31 ile 1.liğe oturdu. Pierre Berge’nin de vefat etmesiyle birlikte bu seneki moda kürlerinde de sık sık açılmakta olan bu müzeyi gündemimizde tuttuk. 2. sırada ise çok az bir farkla İkea torbalarının tasarım kıyafetlere dönüşmesi haberi yer aldı.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

1 Comment
  1. Teşekkürler, harika bir paylaşım.. Başarılarınız daim olsun ❣️Mutlu Yıllar 🎉

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.