Yeni Sezonda Türk Markaların Tasarım İşbirlikleri

İşbirlikleri dediğimizde aklımıza hep yabancı markalar özellikle de Adidas, Nike, H&M gibi isimler geliyor. Son 5 yılın en popüler stratejilerinden biri olan işbirlikleri bu sezon yerli markalarda da karşımıza çıkmaya başladı. İşbirliklerinin Türkiye’deki öncülerinden olan Koton, Network ve İpekyol gibi şirketler sonbahar/kış sezonu için “markalarıyla en iyi örtüşebileceğini düşündükleri” isimlerle hazırladıkları kapsül koleksiyonları mağazalara çıkardılar bile.

O zaman bu sezon yerli markalardaki işbirliklerine gelin daha detaylı bakalım.

 

Derin Mermerci x Network

Son zamanlarda moda dünyasıyla içli dışlı olan isimlerden biri de Derin Mermerci. Yaklaşık 1 sene önce açtığı sitesinin ardından stiline güvenen Mermeci, Network ile bir kapsül koleksiyon hazırladı. Mermerci için bu işbirliğindeki kilit nokta, kendi stilini yansıtmasıydı. İş hayatına yönelik parçalarıyla tanıdığımız Network’ün Mermerciyle olan işbirliği feminen ve romantik bir koleksiyon olmuş.

 

Yasemin Özilhan x İpekyol

Sonbahar/Kış sezonunda Türk işbirlikleri arasında en merak edilenlerden biri de Yasemin Özilhan ve İpekyol birlikteliğiydi. Sadık bir müşteri kitlesi olan ve çizgisine bozmadan devam eden İpekyol’un bir işbirliği çerçevesinde nasıl parçalar çıkaracağını hepimiz merak ediyorduk. 35 parçadan oluşan bu kapsül koleksiyonda ilk bakışta 90’lar etkisi ve asimetrik formlar göze çarpanlar arasında. Siyah, krem ve kazayağı deseninin de yoğun kullanılması gözlerden kaçmıyor. Bu koleksiyon hakkında siz ne düşünüyorsunuz bilemiyoruz ama markanın instagramındaki yorumları incelediğimizde bol miktarda eleştiriye rastlıyoruz. Kimileri İpekyol’un bu koleksiyon ile çizgisini bozduğunu söylerken, kimileri de koleksiyonu abartı ve demode bulmuş. Bir başka sık rastladığımız eleştiri de koleksiyonun reklam çekimleriyle ilgili. Bazı tüketicilere göre Özilhan çekimlerde donuk ve isteksiz görünüyor.

Arzu Sabancı x Koton

“Arzu Sabancı’dan modern ve özgür dokunuşlar'” diye tanımlanan bu işbirliği Arzu Sabancı’nın kişisel stilinin Koton’a uyarlanmış versiyonu. Feminen, modern ve her yaşa hitap ettiği söylenilen bu koleksiyonda hem iş hayatına hem de günlük kullanıma göre şık ve rahat parçalar bulunuyor. Türkiye’de işbirliklerini yıllardır uygulayan markalardan olan Koton’un bu sezon iki farklı isimle kapsül koleksiyon hazırlaması, bu stratejiyi ne kadar benimsediğini gösteriyor.

Fahriye Evcen x Koton

Son aylarda en çok tanıtımı yapılan koleksiyonlardan biri Fahriye Evcen ile Koton işbirliğiydi. Koton’un Arzu Sabancı koleksiyonundan bambaşka bir tarzda olan Fahriye Evcen Koleksiyonu daha çok denim ağırlıklı parçalardan oluşuyor. Sezonun modası işlemeli kot ceketler, ispanyol paça kot pantolonlar ve toprak tonlarıyla, Koton markası ile uyuşmuş bir koleksiyona benziyor.

 

  • Yeni sezonda yerli markalarda ön plana çıkan işbirlikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
  • Sizce yabancı markalarda olduğu gibi gerçek anlamda güçler değişimi ve etkileşim gerçekleşmiş mi?
  • En sık duyduğumuz eleştirilerden biri tasarım eğitimi olmayan kişilerin markalar tarafından stil sahibi oldukları için koleksiyon tasarımcısı olarak ön plana çıkarılması. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.