10 Adımda Kişisel Stil Nasıl Oluşturulur?

Moda dünyası denildi mi kişisel stil akla ilk gelen konuların başında olmuştur hep. Hatta sektörün dışındaki insanlar modayla ilgilenen biriyle tanıştı mı mutlaka kişisel stil ile ilgili bir soru sorarlar. Kişisel stil oluşturma hem merak edilen ve çok konuşulan bir konu olup aynı zamanda da birçok kişiye uygulaması zor ve zahmetli bir uğraş gibi gelmekte. Her ne kadar bu izlenim kısmen doğru olsa da bu yazıda önerdiğimiz pratik 10 adımla siz de kişisel stilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Nasıl Bir İzlenim Vermek İstediğinizi Belirleyin

iris apfel
Hayat tarzı ve karakterini stiline yansıtanlardan biri İris Apfel

Kişisel bir stil oluşturmadan önce karar vermeniz gereken ilk aşama kendinizi nasıl gördüğünüz ve daha da önemlisi insanlara kendinizi nasıl yansıtmak istediğinizdir. Eğlenceli bir hayat tarzınız mı var ve kendinizin bu yönünü mü yansıtmak istiyorsunuz? Yoksa daha kadınsı ve seksi yönünüzü mü vurgulamak istiyorsunuz? Kıyafet seçimlerine gelmeden önce kendinizle başbaşa kalıp bunu düşünün. Siz kimsiniz ve nasıl anılmak, nasıl akla gelmek istiyorsunuz gibi soruları kendinize dürüst bir şekilde yöneltin. Kendinizi ne kadar net tanırsanız kişisel stilinizi de o kadar rahat oluşturursunuz

Kıyafetleri Denemekten Korkmayın

 

Kendi stilinizi oluştururken yapmanız gereken en temel şeylerin başında olabildiğince çok kıyafet denemek vardır. Mağazada elinizi hep attığınız skinny jeanlerinizi bu sefer bir kenara bırakarak hiç cesaret edemediğiniz o farklı parçaları denemek için kabine götürün. Daha önce hiç böyle bir elbise denememiştim dediğiniz o elbiseye bu seferlik bir şans verin. Stil oluşturabilmek için hem kendi vücudunuzu tanımanız hem de farklı parçaların üzerinizde nasıl durduğunu gözlemlemeniz gerekiyor. Bir parçayı sevip sevmeyeceğinizi  ve size yakışıp yakışmayacağını denemeden anlayamazsınız.

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Vücudunuzun artıları ve eksilerini bilin ama kendinize yine de bu kadar acımasız olmayın

Kabul edelim, hepimizin vücudumuzla ilgili hem sevdiğimiz ve sevmediğimiz tarafları var. Kimimiz skinny pantolonların vücudumuzda iyi durmadığını düşünürken, kimimiz de straplez üstlerin vücut şeklimize uymadığını düşünüyor. Giyinmenin ve kendi tarzımızı oluşturabilmenin temel noktalarından biri de vücudumuzda beğenmediğimiz özelliklerimizi kaparken, beğendiğimiz, vurgulamak istediğimiz özelliklerimize göre giyinmek. Aynanın karşısına geçip, kendinize karşı dürüst olun, vücudunuzda güzel durmadığını düşündüğünüz ve güzel durduğunu düşündüğünüz bölgeleriniz neresi ve bunları kıyafetlerinizle nasıl ortaya çıkarabilirsiniz veya nasıl gizleyebilirsiniz?

 

Kendinize İmza Görüntü Seçin

kate moss
Kate Moss’un imza görüntüsü denildi mi akla ilk gelenler arasında leopar desenli kabanlar var.

Sizin en çok ilginizi çeken, içinde kendinizi hem rahat hem de iddialı hissettiğiniz parçalar, kumaşlar, aksesuarlar nelerdir? Belki bir deri etek, belki kısa topuklu ayakkabılar veya herhangi başka bir parça. İmza görüntüyü tabii ki her gün kullanamazsınız ama sizin için önemli olan günlerde kendinize bir imza görüntü oluşturmanız hem sizi ne giyeceğim derdinden kurtaracaktır hem de daha özgüvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Alışveriş yaparken de imza görüntünüzün ne olduğunu bilmek sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. İmza görüntü demek her zaman aynı eteği aynı model ve renk tişörtü giymek değil, aynı konseptte olan ve aynı enerjiyi, havayı yaratabilecek kıyafetler demektir. Kate Moss’dan stil dersleri için bu linke göz atabilirsiniz.

Tekrara Düşmeyin

chiara ferragni
Chiara Ferragni stilini düzenli olarak yenileyenlerden

Kişisel stil oluştururken imza görüntünüz olması iyidir ancak konfor alanınızdan çıkmamak adına sürekli birbirini tekrar eden seçimler yapmayın. Tarzınızı oturtmanın yollarından biri de risk alıp farklı şeyler denemektir.  Aynı model ve materyallerden kıyafetler yerine arada stilinize zıt düşen ve birazcık farklılık içeren kıyafetleri kendi tarzınızda yorumlamak hem sizi sıkıcı bir görüntüden kurtaracaktır hem de stilinizin gelişmesini sağlayacaktır. Nasıl zaman içinde siz de gelişiyorsanız stilinizin de gelişip, değişmesi çok normal.

 

İlham Alın

“Giyim tarzını beğendiğiniz ünlü gibi giyinin” tarzında cümleler artık hem çok demode hem de gerçekleri yansıtmıyor. Her ne kadar nasıl bir görüntüden hoşlanıp, nasıl bir görüntüyü kendimize uygun bulmadığımızı bilmek önemli olsa da tarzları birebir kopyalamayın. Günümüzde dergilerde stil ikonu olarak anılan kişiler sizlere hitap etmek zorunda değil; daha doğrusu bir stil ikonunuz olmak zorunda da değil. Hoşunuza giden parçaları, konseptleri not edin ve bunun üzerinden siz neler seviyorsunuz ve nasıl gidebilirsiniz buna göre hareket edin.

 

Giyim konusundaki ilhamınızı dergiler ve ünlülerle sınırlandırmayın. Hiç beklemediğiniz yerlerden, hiç tanımadığınız insanlardan bile ilham alabilirsiniz. Stil konusunda ilham almak için her konuda kendinizi geliştirmeye ve iyi bir gözlemci olmaya başlayın.

 

Detaylara Önem Verin

Kişisel stil dediğimizde aklımıza hep ayakkabı, kabanlar, elbiseler gibi parçalar gelse de aslına stili tanımlayan daha çok detaylardır. Detaylardan kasıt sadece aksesuarlarımız, güneş gözlüklerimiz değil, herşey! Saçınızı nasıl yana attığınızdan, ayakkabınızın içine giydiğiniz çoraba, çantanızı taşıma şeklinize, dövmenizin duruşuna kadar birçok minik detay aslında ana parçalarınız kadar önemli. Her zaman büyük parçalara odaklanmak yerine ufak detaylarla da kişisel stilinizi oluşturabilirsiniz.

 

Farklı Mağazaları/Alışveriş Sitelerini Gezin

Stil sahibi olmanın başlıca kuralları arasında özgün olmak, trendlere batmış gibi durmamak ve baştan aşağı tek bir marka ile giyinmemek vardır. Günümüzde dünyanın neresinde olursak olalım pek çok kişi büyük hazır giyim markalarının vitrinlerini süsleyen gelip geçici sezon trendleri parçaları giyiniyor. Bu durum özgün bir stil yaratmanın önündeki engellerden. Çözüm tabii ki bu zincir mağazalardan alışverişi bırakmak değil ama yeri geldiğinde yerel tasarımcılardan alışveriş yapmak, sokak aralarındaki minik butikleri keşfetmek. Çeşitlilik size daha özgün bir stil sunacaktır.

Parçalar Üzerinden Hikayeler Oluşturun

kişisel stil

Stilinizi oluştururken uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de tek bir parçadan yola çıkarak kıyafetler üzerinden konseptler yaratmak ve kıyafetlerin enerjisine inanmak. Sonuçta giyinmek birazcık da kıyafetlerle eğlenmek demek.  Parçalar üzerinden hikayeler oluşturun ve o hikayedeki karaktere bürünün. Uzun zamandır giymediğiniz o pantolonu nasıl biri giyerdi ve o pantolonla gününü nasıl geçirirdi? Bırakın, kıyafetler sizi farklı karakterlere bürüsün. Kıyafetlere böyle yaklaşmak hem modayla eğlenmenizi sağlayacak, hem de kişisel stilinizi oluşturmada yardımcı olacaktır.

 

Stil Zamanla Oturur

 

Kişisel stil oluşturmak zaman alır. Yaşınız ilerledikçe, farklı kaynaklardan beslendikçe, gördükçe ve okudukça hem siz gelişeceksiniz hem de bu durum stilinize etki edecek. O yüzden kendinize kısa bir zaman diliminde çok özgün ve oturmuş bir stil oluşturmaya takılmayın. Vaktinizi harcayın, acele etmeyin ve kendinizi iyi tanıyın.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.