Görsel Düzenleme Uzmanları Ne Yapar?

Visual Merchandising yani Görsel Düzenleme, çoğu zaman sessiz satıcı olarak da adlandırılır. Bir mağazanın atmosferini ve müşteri deneyimini oluşturan temel öğelerin tasarımı, geliştirilmesi, tedarik edilmesi ve mağaza içinde düzenlenmesi demektir. Tüm bu süreçlerin amacı mağazada yer alan ürünlerin ve markaların ruhunu en etkili şekilde yansıtmak, müşteri deneyimini zevkli ve kolay hale getirmek ve satışları artırmaktır. Görsel düzenleme uzmanları çoğu zaman vitrin tasarımı alanında da çalışır.

Görsel Düzenleme Uzmanı Ne Yapar?

Görsel düzenlemeye çoğu zaman sessiz satıcı da denir.

Görsel Düzenleme uzmanları vitrin düzenlemesi, mağaza içi ürün sunumlarının yapılması, mankenlerin giydirilmesi, mağaza içinde işaret ve görsellerin kullanımı, hikaye yaratıcılığı gibi birçok konudan sorumludurlar. Aslında görsel düzenleme uzmanları stilist gibi çalışmalıdırlar. Bir mağaza için satın alma uzmanlarının seçtikleri ürünleri hem görsel olarak davetkar ve çarpıcı şekilde kullanmayı, hem de markaların ticari kaygılarını gözeterek satışları artırmayı başarmalıdırlar. İyi bir görsel düzenleme, aklında alışveriş yapmak olmayan bir kişiyi bir mağazaya çekebilir, ona sunduğu heyecan verici fikirlerle alışveriş yapmasını sağlayabilir. Görsel düzenleme “Impulse purchase” da denen, “hesapta olmayan alışveriş” kavramını tetikleyerek satışları artıran çok güçlü bir pazarlama aracı olabilir.

Kariyer Olarak Görsel Düzenleme

Görsel Düzenleme mağazacılıkta özellikle iç mimari ve tasarımın öneminin anlaşılması ile
birlikte kariyer olarak ele alınmaya başlandı. Mağaza imajı ve düzeninin müşterilerin marka algısına büyük etki yaptığı gözlendiğinde bu alanda eğitimler ve uzman arayışları arttı. Ayrıca özellikle çok markalı büyük mağazalarda marka ve ürün sayısının artmasıyla mağaza düzenlemesi daha da hayati bir önem kazandı. Görsel düzenleme aracılığıyla markaların görünürlükleri artabileceği gibi, müşterinin göz hizasından tamamen uzaklaştırılarak satışlarının düşmesi de mümkündür.

Görsel Düzenleme, iç mimari ve tasarımın kesişiminden oluşuyor.

Görsel Düzenleme uzmanının birkaç önemli sorumluluğu vardır:

1. Marka ruhunu yansıtan çekici ve keyifli mağazalar yaratmak
2. Heyecan verici görsel hikayeler yaratarak müşterilerin markayı tanımasını sağlamak
3. Ürünlerin farklı özelliklerini ve çeşitlerini göstererek satışları artırmak

Görsel düzenlemeciler birçok başka departmanla birlikte çalışırlar. Bunlardan biri satın alma departmanıdır. Satın alma departmanı görsel düzenleme ekibi ile en çok satın aldıkları ve en büyük yatırımı yaptıkları, sezonun önemli ürünlerini paylaşırlar. Bu şekilde görsel düzenleme ekibi bu ürünleri kullanarak vitrin ve mağaza düzenlemelerini sezonlara göre tasarlarlar. Bu dönemsel planda, senenin önemli günlerini de göz önünde bulundururlar (yılbaşı, sevgililer günü, bayramlar gibi…). Aynı şekilde, satın alma ekipleri satışları iyi olmayan ürünleri görsel düzenleme ekibi ile paylaşarak bu ürünlerin daha ilgi çekici hale getirilerek satışlarının artırılmasını sağlayabilirler.

Görsel düzenleme ekibi, mağaza ekipleri ile de iç içe çalışır. Mağaza ekipleri bir mağazanın görsel düzenini sağlayan ve koruyan kişilerdir. Görsel düzenlemeciler bazen mağaza içinde çalışabilir bazen de merkez ofiste çalışarak tüm mağazaları düzenli olarak gezerler. Bazen de hem mağaza içi ekipler hem de merkez ofis ekipleri olur. Genelde görsel düzenleme uzmanları mağaza tecrübesi olan kişilerdir.

Kariyer Fırsatları

Mağazalar ya da markaların merkez ofisleri  görsel düzenleme uzmanları istihdam edebilirler. Fakat görsel düzenlemede kariyer fırsatları sadece mağazalarla sınırlı değildir. Bazı şirketler markalar için görsel düzenleme ekipmanları veya mobilyaları tasarlar, ya da dışardan vitrin tasarımı hizmeti verirler. Markalar bu şirketler ile proje yapabilir, ya da onlardan kiralama yapabilirler. Bu gibi tedarikçi şirketler de görsel düzenleme uzmanları veya tasarımcılar ile çalışırlar. Bazı markalar, dönemsel vitrin veya showroom düzenlemeleri için freelance görsel düzenlemecilerle çalışabilir.

Nike Tokyo Flagship Mağazası görsel düzenlemesi

Görsel Düzenleme Alanında Çalışmak İçin Aranan Özellikler

Satış geliştirme konusuna ilgiliyseniz, görsel yetenekleriniz gelişmişse ve meraklı bir yapınız varsa, görsel düzenleme uzmanı olmak için minimum özelliklere sahipsiniz demektir. Fakat bunlar elbet yeterli değildir.

Eğitim: Görsel Düzenleme uzmanları birçok farklı eğitim dalından gelebilirler fakat öne çıkan eğitim alanları ürün yönetimi, moda tasarımı, iç mimari/mekan tasarımı, görsel sanatlardır.

Deneyim: Görsel düzenleme uzmanları genel olarak kariyerlerine mağazalarda çalışarak başlarlar. Mağazada vitrin ve mağaza içi düzenlemesi yaparak, müşteri ile ilk ilişkiyi kurup satışı anlayarak yetişirler. Bazı durumlarda bu kişiler mimarlık mezunu olup mağaza tasarımı alanından yetişebilirler.

Kişilik özellikleri: Görsel düzenleme uzmanları hem tasarımdan iyi anlamak hem de gelişen pazarlama stratejilerini iyi takip etmek zorundadır. Bu nedenle, tasarım ve estetik becerileri gelişmiş, aynı zamanda analitik düşünebilen, görsel tasarım uygulamalarına hakim ve sanatsal anlayışı gelişmiş kişiler bu meslekte başarılı olurlar. Bu meslek çoğu zaman güzel sunumlar yaratmak olarak algılanır, oysa ki bundan çok daha karmaşıktır. Bir görsel düzenlemeci:

  • Renk, denge ve uyum kavramlarını anlamalı
  • Teatral bir yaratıcılığa sahip olmalı
  • Moda algısı gelişmiş olmalı
  • Bütçe, proje ve zaman yönetimi yapabilmeli
  • Elindeki malzemelerle birçok farklı sunum yaratacak beceri ve hayal gücüne (el becerilerine de) sahip olmalıdır.

Bu görev hem zamana karşı yarışmayı, hem de mağazalar kapalıyken çalışmayı gerektirir ki bu çoğu zaman gece geç saatlere kadar çalışmak demektir. Birçok kariyer fırsatı sunan bu alanda çalışmak istiyorsanız, ilham almak için Kreatif Direktör Gülşah Gürcan ile röportajımızı okuyabilirsiniz.

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

2 Yorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.