Koltuğunuzda Otururken Ziyaret Edebileceğiniz 7 Moda Sergisi

 

Her sene dünyanın dört bir yanında önemli müzelerde açılan moda sergilerinin haberini alır ve seyahat etme isteğiyle yanıp tutuşuruz. Pandeminin başlangıcının ardından tüm dünyada müzelerin kapılarını kapatmasıyla, bu heyecanımız kursağımızda kaldı ama imdadımıza dijitalleşme ve Google yetişti. Evlerimizde kalmaya devam ettiğimiz bu dönemde sadece tıklayarak müze gezmiş kadar olacağımız çevrim içi kaynakların sayısı oldukça fazla. İşte koltuğunuzda otururken ziyaret edebileceğiniz 7 moda sergisini sizin için listeledik.

 

Valentino Garavani Müzesi

Valentino Garavani, dijital sergi düzenlemek konusunda gerçek bir öncü, nitekim ilk dijital müzesini 9 yıl önce hayata geçirmiş. Bu müze hala ziyarete açık, sitenin adresine tıkladığınızda sizden bir form doldurmanız ve bir uygulama indirmeniz bekleniyor. Ardından 60’lı yıllardan bugüne uzanan zengin bir arşivi evinizin konforunda keşfetmeniz mümkün.

Valentino Garavani Müzesi için tıklayın.

Fondazione Gianfranco Ferré

Ünlü İtalyan tasarımcı Gianfranco Ferré‘nin markası artık moda dünyasında yer almıyor ama ismi kendi adıyla kurulan dernek tarafından yaşatılıyor. Aslen mimar olan Ferré, mimari geçmişini moda estetiğine de yansıtarak özellikle heykelsi beyaz gömlekleriyle öne çıkmıştı. Gianfranco Ferré ayrıca 1989 yılında Christian Dior’un kreatif direktörü oldu ve uzun yıllar kendi markası ve Dior’u bir arada devam ettirdi. Gianfranco Ferré’nin arşivi, ilham kaynakları ve tasarımları şimdi Google Arts & Culture’da meraklıklarına açık tutuluyor. Mobil uygulamaları kullanarak giysileri artırılmış gerçeklikle görmeniz de mümkün.

Gianfranco Ferré’nin dünyasını keşfe çıkmak için buraya tıklayın.

Bellissima: Italy and High Fashion 1945 – 1968

Italyan modasının 20 yıllık tarihini anlatan Bellissima: Italy and High Fashion, Roma’nın ünlü MAXXI müzesinde 2014 yılında sergilenmişti. Sergi İtalyan modasının şekillenmesinde ve Made in Italy’nin öne çıkmasında rol oynayan ünlü italyan modacılardan seçkiler sunuyor. Bu isimlerin arasında Emilio Schuberth, Sorelle Fontana, Roberto Capucci, Mila Schön,  Fendi, Pucci ve Valentino da var. Sergi, sinema, günlük giyim, kokteyl, egzotizm gibi bölümlere ayrılmış.

Sergiyi çevrimiçi gezmek için buraya tıklayın.

Christian Dior: Designer of Dreams

İlk olarak 2017 yılında Paris’te Musée des Arts Décoratifs del Louvre’da sergilenen Christian Dior: Designer of dreams sergisi, 2019 yılında da Londra’da Victoria & Albert Müzesinde sergilendi ve ziyaret rekorları kırdı. Şimdi bu sergi Youtube’da herkese açık!

Moda meraklıları, sergi küratörleri Florence Müller and Olivier Gabet eşliğinde sergiyi kahvelerini yudumlarken ziyaret edebilir.

The Crown & Queen’s Gambit

Netflix’de kostüm tasarımlarıyla öne çıkan iki dizi The Crown ve Queen’s Gambit‘i merakla izlediyseniz size çok iyi bir haberimiz var. Bu dizilerin kostüm tasarımcıları Amy Roberts ve Gabriele Binder’in seçtikleri giysiler ve objeler, Brooklyn Müzesi tarafından çevrimiçi ziyarete açılmış. Müzenin moda küratörü Matthew Yokobosky ise izleyicilere kendi sesiyle eşlik ediyor.

7 moda sergisi
THE QUEEN’S GAMBIT (L to R) ANYA TAYLOR-JOY as BETH HARMON in episode 107 of THE QUEEN’S GAMBIT Cr. COURTESY OF NETFLIX © 2020

Siteye girince dizi seçiminizi yapıyorsunuz ve sırasıyla seçilmiş giysilerin detaylarına tıklıyor ve üç boyutlu fotoğraflarına bakıyorsunuz. Hatta giysilere tıkladığınızda her birinin hikayesini röportaj kısmında dinlemeniz mümkün. Burdan sonrasının sürprizini bozmayalım, tıklayın ve yaşayın.

The Corset: Fashioning The Body

2000 yılında, küratörlüğünü ünlü moda tarihçisi Valerie Steele’in üstlendiği The Corset: Fashioning The Body sergisi Fashion Institute of Technology (FIT) New York müzesinde açıldı. Korse ve büstiyerlerin önce ihtiyaç, belki sosyal dayatma, ardından da moda parçası olarak kadınların hayatındaki önemli yerini anlatan sergi, Rönesans döneminden 20. yüzyıla kadar uzanan bir dönemi yansıtan seçkisini şimdi çevrimiçi ziyarete açtı. Sergiyi Google Arts & Culture’da buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between

Son olarak, Japon tasarım ekolünü sevenlerin kaçırmaması gereken bir sergiden bahsetmek istiyoruz: Rei Kawakubo: Art of the in-between. Comme des Garçons’un tasarımcısı Rei Kawakubo kendi modasını ve estetiğini yaratan, moda tasarımı okumadığı için kalıplara girmeden özgürce yaratmayı da kendi imzası haline getirmiş bir tasarımcı. Kawakubo’nun koleksiyonları standartlaşmış güzellik tanımlarına ve beklentilerine baş kaldıran, her daim mesaj taşıyan ama kendini de çok ciddiye almayan koleksiyonlar. MET müzesinde 2017 senesinde yer alan bu sergi şimdi Google Arts & Culture’da ziyarete açık. Haydi tıklayın ve keşfe başlayın.

Bu yazıda İtalyanca bir kaynak kullanılmıştır. Okumak için tıklayın

 

 

Bu yazıyı sevdiysen aşağıdaki yazılar da ilgini çekecektir:

Moda Dünyasında Bir Mimar: Gianfranco Ferré

Modanın kalbinin attığı müze: Victoria & Albert Müzesi

Chrıstıan Dıor: Hayallerin Tasarımcısı

 

 

 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.