Vetements’dan Görsel Protesto

8 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Londra’da Harrods’un önünden geçenler alıştıkları vitrinden çok farklı birşeyle karşılaşacaklar: bir giysi yığını.

Demna Gvasalia’nın Kreatif Direktörü ve ortağı olduğu, son yılların en gözde ve en sıradışı markası Vetements, Harrods’un vitrinlerini tasarladı ve bu proje için hayal dünyasına götüren bir vitrin yerine modanın tam kalbindeki gerçeklerden yola çıktı. Hangi gerçekler mi? Gereğinden fazla üretim!

Vetements’nın CEO’su ve Demna Gvasalia’nın kardeşi Guram Gvasalia’nın sözleriyle “Modanın fazla üretim sorunu ve bunun doğada neden olduğu tahrip ile ilgili dürüstçe konuşmalıyız”.

Moda markalarının ürettiği giysilerin %30’undan fazlası hiç satılmıyor ve atık haline geliyor

Guram Gvasalia

Giysileri Harrods Çalışanları Topladı

Bu vitrini yapmak pek zor olmamış gibi görünüyor. Nitekim Demna Gvasalia’nın çağrısından sonra yaklaşık 4000 Harrods çalışanı kullanmadığı giysileri getirmiş. Bu giysiler vitrin sona erdiğinde bağışlanacak.

Bu hızlı dünyada moda da hızlı. Biz modanın yavaş olmasını seviyoruz. Az satın almaya, kaliteli satın almaya ve uzun süre kullanmaya inanıyoruz.

Guram Gvasalia

Yavaş Moda, Yavaş Bir İş Modeli

Demna Gvasalia- highsnobiety.com

Vetements yavaş moda kavramını yönetim stratejisinin merkezine oturtmuş bir marka. 2014’te kurulduğundan beri iki kardeşin ortak felsefesine uyarak daha az üretime odaklanan, bunu aynı zamanda karlı bir iş modeli haline getiren Vetements, aslında sektörün tüm klişelerine karşı çıkarak başarılı oldu. “Risk almadan ve cesur olmadan moda sektöründe başarı artık imkansız” diyen Demna Gvasalia, sözlerini aynı zamanda icraatle gösteren nadir isimlerden.

Marka bu vitrini dünyanın farklı şehirlerinde tekrarlayarak dünya çapında bilinçlendirme çalışmaları yapmayı planlıyormuş. Dileyenler kendi giysilerini de getirip mağazaya bırakarak bu “görsel” protestoya katılabilirler.

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.