Sezonun En Sevilen Çanta Trendi: Küçük Çantalar

Çanta trendlerinin çok net bir şekilde gösterdiği üzere, çantalarımızın boyutları git gide küçülüyor. “Eşyalarım buna hayatta sığmaz” diyen bizler artık eşyalarımızı çantamıza göre seçmeye başladık, çünkü itiraf edelim küçük çantalara zaafımız var. Markalar da bu aşkı karşılıksız bırakmıyorlar ve istek listemize sürekli yenisi eklenen mikro çanta modellerini satışa sunuyorlar. İşte sizin için bazısı ikonikleşmiş, bazısı yeni piyasaya çıkmış küçük çanta modellerinden en sevdiklerimizi listeledik.

Dior’un Minyatür İkonları

Dior’un ikonik çantaları şimdi minyatür versiyonlarıyla karşımızda. Lady Dior, 30 Montaigne, Dior Caro ve Saddle modelleri bu yeni versiyonlarıyla tam olarak da sezon trendine hitap ediyor. Influencerların profillerinde çoktan görmeye başladığımız bu modeller hem klasik, hem de eğlenceli. Ayrıca onları daha büyük çantaların yanında aksesuar olarak da kombinlemek mümkün.

Klasiklerden şaşmayanlar için de, yazı renkli yaşamak isteyenler için de seçenek var. Modeller siyah, kırmızı ve sütlü kahve tonlarına ek olarak gökyüzü mavisi, mint ya da tundra yeşili gibi renklerde üretilmiş.

Loewe Balloon Bag

 

Loewe Balloon

Loewe’nin Puzzle modelini çok iyi biliyoruz. Bu modelin de minik versiyonu elbette koleksiyonlarda bulunuyor fakat biz Balloon Bag’i bu sayfaya taşımak istedik. Loewe’nin geçen sene piyasaya sürdüğü bu modeli ilhamını balon formundan alıyor, üstün el işçiliği ile Loewe‘nin deri atölyelerinde üretilen bu modelin alt kısmı kalıp görevi görürken, üst kısmında daha yumuşak ve hafif bir yapısı var. Balloon Bag’in sezon modasını takip eden  bu hasır versiyonuna bayıldık, hem hafif, hem zamansız hem de kusursuz. Youtube’da bu çantanın yapım aşamalarını izleyebilirsiniz.

 

Bottega Veneta Mini Jodie

bottega veneta çantaBottega Veneta‘nın ikonik deri örgüsünü ve düğüm detayını minicik bir formda bir araya getiren Mini Jodie modeli sezonun en çok instagramlanan çantalarından olmaya aday. Mini Jodie sayısız renk seçeneği sunmasının dışında Bottega Veneta’nın üstün deri işçiliğini modern bir formla buluşturması açısından da dikkat çekici. Çantanın büyük “hobo” versiyonları da mevcut.

Balenciaga Hourglass XS

Image credit: Browns Fashion

Artık hepimizin zihninde yer edinen bu formu gördüğümüzde elbette aklımıza Balenciaga geliyor. Marka Demna Gvasalia‘nın kreatif direktörlüğünde her ne kadar eski ikonik modellerini yenileyerek devam ettirse de, minyatür versiyonu da bulunan Neo Classic modeli gibi, Gvasalia’nın keskin, grafik ve ironik tarzını yansıtan yeni modelleri de ikonikleştirdi. İşte bunlardan biri sokak stili fotoğraflarında sıklıkla rastladığımız Hourglass. Bu model XS versiyonunda da satışta ve renk ve materyal seçenekleri kafaları karıştıracak kadar geniş. Bu çantaya sezonluk bakmak aslında haksızlık olur, nitekim bu model Gucci’nin Balenciaga ile ortak yaptığı Aria koleksiyonunda da yer aldı.

Gucci Diana Mini Tote

Yaşasaydı 1 Temmuz’da 60 yaşına girecekti Prenses Diana. Bu sene anısına yapılan heykeli oğulları Prens William ve Prens Harry tüm dünyaya tanıttılar. Diana’nın doğumgünü kutlamaları sadece bir heykelle sınırlı kalmadı, Gucci de payına düşeni yaptı ve Prenses’in en çok sevdiği çantalarından olan bambu detaylı el çantasını yeniden yorumladı. Jackie’nin ardından bu modelin de yeniden yorumlanması kesinlikle iyi bir ticari hamle.

küçük çantalar

Lady Di’nin 90’lar stilinin unutulmaz bir parçası olan bu çantanın 20 sene sonra yeniden yorumlanan versiyonunda çanta sapının etrafını çevreleyen bir bant detayı görüyoruz. Bu detay orijinal versiyonun bambu saplarının korunması için kullanılan fonksiyonel bantlara gönderme yapıyormuş. Bu bantların özellikle neon renkleri çok dikkat çekici. Bu bantların farklı renkleri mevcut, yani renk değiştirdikçe çantanın havasını yenilemek de mümkün. Ayrıca çanta üzerine harfler ve semboller ekleyerek kişiselleştirilebiliyor.

Manu Atelier Cylinder Crochet

manu atelier çanta

Manu Atelier‘nin  zincir detayıyla yenilenmiş modeli XX Mini Cylinder sezonun en gözde materyallerinden hasır kullanılarak yapılmış. Özellikle el örgüsü çantaları, hasır ve kroşe detaylı aksesuarları bu yaz çok göreceğiz. Bu sevimli aksesuar hem mikro hem de kroşe modasına bir tik atıyor. Cylinder crochet hem kısa zincir sapıyla hem de uzun deri sapıyla kullanılabildiği için oldukça fonksiyonel. Yazın yanımızda taşımamız gereken o birkaç şeyi içine atıp onu kolumuzun altına sıkıştırarak yaz akşamlarının keyfini çıkarabiliriz.

Jacquemus Le Chiquito

jacquemus çanta Mikro çanta trendinin öncülerinden Jacquemus, Le Chiquito modelini tasarlayalı çok oldu. 2019 kış koleksiyonuyla birlikte satışa çıkan model, Jacquemus’ün ünlü “La Bomba” videosu ile birlikte ünlenmiş ve markanın müthiş bir yükselişe geçmesine neden olmuştu. Kesin bilgi, videoyu arada bir yeniden izlemek sağlığa iyi geliyor.

Le Chiquito‘nun birçok versiyonu ve renk seçeneği var. Markanın ikonikleşen bu modeli artık çok iyi bildiğiniz yaz trendine uyarak hasır olarak karşımıza çıkıyor. Her haliyle sevimli, bir o kadar mikro ve her zaman eğlenceli Le Chiquito’yu seviyoruz.

 

 

K’ai & Vrosi Okordule

kai vrosi

K’ai & Vrosi çok severek takip ettiğimiz bir türk çanta markası. Karadeniz’in el dokuması peştemallerini ve el örgüsü sepetlerini modernize eden markanın ilgimizi çeken bir modeli de ismini Rize, Ardeşen’in bir mahallesinden alan “OKORDULE“.  2018 yılından beri üretilen bu hasır model bu sezonun trendlerine çok iyi cevap veriyor. Diğer tüm sepet modellerinde olduğu gibi bu model de bireysel ekonomilerine katkı sağlamaları amaç edinerek bölge kadınları tarafından elde örülüyor, ardından el dokuması peştemalle birleşerek deri atölyesinde son halini alıyor. Modayı takip ederken aynı zamanda kadın emeğini destekleyebilmek harika bir fikir, bu nedenle markanın sitesine bir göz atmanızı öneririz. 

Naturae Sacra VIA Bag

Tanımanız Gereken 11 Türk Çanta Markası yazımızda da bahsettiğimiz Naturae Sacra’nın organik formlardaki minik çantalarına bayılıyoruz. Bunlardan birinin adı VIA. Şık ve geometrik formunun yanında mint yeşili renk seçeneği de bu çantayı sezonun gözdesi yapmaya yeter. Naturae Sacra reçine detayları, doğadan ilham alan renkleri ve bitkisel tabaklama yoluyla işlediği derileriyle öne çıkıyor.  Bitkisel tabaklamada bitki yapraklarında, tohumlarında ya da kabuklarında yer alan maddeler kullanılıyor. Bu şekilde hem dokusu daha doğal olan hem de doğaya etkisi daha az olan deri ürünler elde ediliyor.

 

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.