Moda Sektöründe Staj Yapmak Gerekli Mi?

Henüz tam anlamıyla iş hayatına atılmadan, çalışma ortamları ve işleyişleri hakkında fikir edinmek için en doğru platform stajyerliktir diyebiliriz. Her ne kadar iş yükü çok ve maddi kazancı çoğu zaman yok gibi gözükse de, bir staj deneyiminden edineceğiniz tecrübe, gelecekteki iş hayatınızı ve çalışma şeklinizi belirlemede çok büyük önem taşıyor.

Moda Sektöründe Stajyerlik

Moda ve tekstil alanına yönelik çalışan kurumlar genellikle stajyer almaya oldukça yatkınlar. Çoğu üniversitenin bu deneyimi öğrencilerine zorunlu kılması sebebiyle firmalar bu duruma aşinalar. Fakat sadece zorunlu stajları yapmanın yanı sıra yaz tatilleri ve yarıyıl tatillerinde de mümkün oldukça staj ayarlanabilir. Bu her zaman 25 işgünü olmak zorunda da değil, firmayla anlaştığınız sürece kaç gün staj yapmak istediğiniz size kalmış. Fakat elbette minimum 2 haftalık bir süreç işi öğrenmek açısından sizin yararınıza olacaktır.

Bu Deneyim Bize Ne Katacak?

– Moda eğitiminin içeriğinde olduğu gibi çalışma hayatında da hayal ettiğimizden farklı bir dünya bulabiliyoruz. Beklentilerinizle gerçekliğin ne denli örtüştüğünü görmek için staj yapmak oldukça önemli. Örneğin sizin okulda ders kapsamında hazırladığınız bir koleksiyon hazır giyim sektöründe nasıl işliyor, benzerlikler ve farklılıklar neler, süreç nasıl ilerliyor bunları deneyimleyebilirsiniz.

– Okurken edineceğiniz iş tecrübesi ile derslerde göstereceğiniz performans aslında doğru orantılı. Örneğin dokuma stajı için bir dokuma fabrikasında bulunmanız, makinaları, dokuma prensibini, koleksiyonları ve dokumada kullanılan desenleri incelemeniz, kullanım yerlerini görmeniz sizin bir sonraki dokuma tasarım dersinde ortaya koyacağınız işe %100 etki edecektir. Bir işin işleyiş prensibini ne kadar iyi ve ne kadar erken kavrarsanız bu, yapacağınız tasarımların o denli doğru ve tutarlı olmasını sağlayacaktır.

– Staj yaparak çalışma hayalini kurduğunuz firmanın, ya da alanın kimliğini da tanımış oluyorsunuz. Çalışma ortamı, çalışanlarına verdiği değer, sunduğu imkanlar, çalışanların birbirleri ile olan iletişimi vs. gibi birçok ipucu elde edebiliyorsunuz. Böylelikle işi sevseniz dahi koşulların size uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.

– Mezun olduktan sonra işe girerken firmaların en çok baktığı şeylerden biri de nerelerde ve ne kadar çok tecrübeniz olduğu. Yaptığınız stajlar çoğu zaman sizi diğerlerinin önüne atar. Çünkü bu aynı zamanda sizin idealist ve çalışkan olduğunuzun da bir göstergesidir.

– Ne kadar çok staj o kadar çok insan tanıma aslında. Sektörden birileri ile bağlantı kurmanın yanı sıra kendinizi tanıtma fırsatı bularak, staj yaptığınız kurumlardan referans alabilir, vizyonunuzu geliştirecek birçok sektör profesyöneliyle tanışabilirsiniz.

 

Nasıl Staj Ayarlanır

Zorunlu stajlar için okulunuzun önereceği ve iletişim kurmanızı sağlayabileceği firmalar olduğu gibi siz de istediğiniz her firmaya e-posta yoluyla veya arayarak ulaşıp, staj işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Firmaların iletişim bilgileri çoğu zaman internet sitelerinde bulunmaktadır. Doğrudan insan kaynakları ile bağlantılı olsun olmasın, sizin talebiniz doğrultusunda onlar sizi ilgili adrese yönlendireceklerdir. Ayrıca birçok marka stajyer arayışlarını sosyal medya hesaplarından veya belirli internet sitelerinden duyuruyor. Bunları da takip ederek uygun zamanda başvurularda bulunabilirsiniz.

Staj için en doğru zaman öğrencilik dönemi, bu sebeple ertelemek sizin için faydalı olmaz. Mezun olduktan sonra birçok farklı faktör devreye giriyor, staj için çoğu zaman fırsat bulunamıyor. En iyisi içinde bulunduğumuz zamanı olabildiğince kârlı değerlendirmek, geleceğe bol bol yatırım yapmak…

 

Moda Kariyeri: Moda Meslekleri

Moda sektörünün istihdam imkanı verdiği farklı meslek dallarını bu yazı dizisinde bulabilirsiniz. Mesleğinizi seçmeden önce mutlaka göz atın.

Seda Balatekin

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okuyorum. Son zamanlarda ağırlıklı olarak styling ve moda editörlüğü alanlarında çalışıyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.