Levis 70’lerin Logosuyla Geri Geliyor

Bir jean markası olmaktan öte bir tarihsel simge olan Levis’in logosu hepimizin aklında yer etmiştir.  19. yüzyılın sonlarında tasarlanan bu logonun gizli mesajı ne mi?

Levis denim pantolonlar o kadar dayanıklıdır ki iki at tarafından çekilseler bile yırtılmazlar

Her ne kadar bu logo günümüzde hala denim pantolonların üzerinde yer alsa da diğer ürün çeşitleri için de Levis dönem dönem yeni logolar üretiyordu.

Levis’ın ilk ve en çok bilinen logosu

Levis ve Sportif Logonun Doğuşu

Bu logolar içinde bir başka hatırlananı ise kuşkusuz Levis’ın Sportif Logo diye adlandırdığı logosudur. İlk kez 1979 yılında Levis’ın resmi malzemecisi olduğu Pan American Oyunlarında görülen bu logo, Amerikan bayrağını anımsatması için tasarlanmıştı. Logoya baktığımızda Amerikan bayrağının renkleri olan kırmızı, beyaz ve maviyi görebiliyoruz. Pan American Oyunları için hazırlanan bu kıyafetler birkaç yıl sonra resmi olimpiyat kiti haline gelecek olanların prototipleriydi. 1984 yılında ise Los Angeles’daki Yaz Olimpiyatlarında

70’lerin sonunda doğan bu logoyu tshirtler ve sweatshirtler de bulabilirsiniz

Amerikan takımının tercih ettiği Levis yaklaşık 800 Amerika’lı sporcuyu ve 60 bin çalışanı giydirmişti. Olimpiyatlar sonrası da bazı uluslararası yarışlarda Amerika’lılar tarafından tercih edilen logo nihayet Levis dünyasına geri dönüyor.

Levis ise buram buram nostalji kokan bu retro logoyu geri döndürme kararı aldı. Tshirtler ve sweatshirtlere koyduğu bu logosu önümüzdeki günlerde çok konuşulacak gibi görünüyor.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.