Moda Sektöründen En Popüler 10 E-Ticaret Sitesi

 

Yatağınızda uzanıp alışveriş yapmak, özenle paketlenip size ulaşmış o hediye paketini heyecanla açmak… Bir kısmımız hala önyargılı olsa da çoğumuz online alışveriş yapmaya bayılıyoruz. Durum çılgınlık boyutlarında olunca da hem Türkiye’de, hem global moda sektöründe en popüler 10 internet alışverişi sitesini listelemeden geçemedik.

Trendyol

trendyolDemet Mutlu tarafından kurulan Trendyol, kısa bir sürede Türkiye’nin vazgeçilmez online alışveriş adreslerinden biri oldu. Hatta Demet Mutlu, The Business of Fashion’ın Moda Dünyasındaki En Başarılı 500 isim listesinde gösteriliyor. E-Ticaret Mag’in raporuna göre, Trendyol Türkiye’de online alışveriş yapan kadınların %70’ine ulaşıyor. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Capital.com.tr’nin haberine göre Trendyol 5. senesinde kâra geçen tek e-ticaret sitesi oldu. Her ay ortalama 35 bin’i aşan sipariş sayısı ve 16 Milyon müşterisi ile gerçekten de Türkiye’nin en önemli online alışveriş adreslerinin başında geliyor. Trendyol 2020 ciro hedefini 4 Milyar TL olarak açıkladı.

Başlarda markaların kısıtlı sürelerle kampanyalı fiyatlara satılması amacıyla yola çıkan Trendyol, zamanla Trendyol Milla koleksiyonunu üretmeye başladı. Trendyol’un merkez ofisi İstanbul Maslak’ta yer alıyor ve bu alışveriş devinde 1200 kişi çalışmakta.

Site için tıklayın.

Kaynak: capital.com.tr  , retailturkiye.com

Asos
asos

Online alışverişin en köklü ve eski sitelerinden biri Asos. 2000 yılında İngiltere’de kurulmuş Asos tüm dünyada online alışveriş denince akla ilk gelenlerden. Yaklaşık 800’den fazla markanın olduğu Asos aynı zamanda İngiltere’den 140 ülkeye gönderim yapıyor.  Asos’un birçoklarımızı çeken yanı genç bir kitleye hitap ediyor oluşu ve çok çeşitli bir fiyat politikasına sahip oluşu.

Asos, renkli ve eğlenceli çekimleriyle gençlerin en sevdiği internet alışveriş sitelerinin başında geliyor.
Asos Londra Merkez Ofisi

Asos’u ilginç kılan diğer bir nokta da styling. Asos’da editoryal çekimlerin enerjisi ve canlılığı fark yaratıyor. Aklınızda olan ama bulamadığınız bir parça mı var? Büyük ihtimalle onu Asos’da bulabilirsiniz. Asos bir internet alışveriş sitesinden aslında çok daha fazlası, bir komünite ve birçok genç için adeta bir yaşam şekli olmuş durumda. Biraz da rakamlara bakalım o zaman. 2016 yılında Asos’un senelik cirosu %30 artış göstererek 514,6 Milyon Sterlin’e ulaşıyor!  Asos’un merkez ofisi Londra’nın Camden semtinde yer alıyor; deposu ise Londra dışındaki Barnsley, South Yorkshire’da. Bu kadar büyük bir şirketin çalışan sayısı 4000’i aşıyor.

Site için tıklayın. 

 

Shopi Go

 shopi goThe Gentlewoman dergisini mi satın almak istemiştiniz yoksa aradığınız bir çift Toga botlar mıydı veya Opening Ceremony bir ceket? İşte tüm bu lüks ve çağdaş tasarımcıları bir araya getiren, Türkiye’nin niş alışveriş sitesi Shopigo. 2012 yılında kurulan site hem seçtiği markalarla hem de Nişantaşı’nda açtığı ‘raw design’ konseptli mağazası ile Türk moda dünyasına aslında bir çok yenilik katmayı başardı.

Shopigo mağazası

Daha niş bir kitleye hitap ettiği için Shopigo’nun kullanıcı sayısı yaklaşık 400 bin civarında ve sitede 700’den fazla sayıda marka var.  Shopigo da tıpkı Asos gibi bize alışverişten çok daha fazlasını sunuyor; bir yaşam biçimi, bir aidiyet satıyor.

Site için tıklayın.

 

Ali Express

Doğruyu söyleyelim, Ali Express denince aklımızda canlanan şey ucuz fiyatlar ve kalitesi pek de iyi olmayan ürünler oluyor. Her ne kadar bu önyargılı gelse de Ali Express’in çıkış noktasını özetliyor: ucuz ve pratik ürünler. Alibaba gruba ait AliExpress e-ticaret sitesi, Jack Ma tarafından birçok online platforma göre daha erken bir tarih olan 1999 yılında kuruluyor.

 

 

Kıyafetten telefon kablosuna, aklınza gelebilecek her ürünü Çin’den sipariş edebileceğiniz bir site Aliexpress. Aliexpress’in diğer birçok siteden farklı noktası ise ürünleri direkt üreticiden en ucuz fiyata satın alabilmeniz. Aliexpress her zaman e-ticaret dünyasında bilinen bir site olsa da 2014 yılından sonra yıldızı daha da parladı. 2016 yılında “Dünyanın en büyük İnternet Şirketleri” sıralamasında Linkedin ve Twitter’ı bile geçerek 5. sıraya yerleşti. İşin moda kısmına bakarsak AliExpress’in hali hazırda bir çok dava ile uğraştığını görüyoruz. Sitedeki satıcıların sık sık lüks markaların sahtelerini ürettiği için markalar tarafından dava edilmesi AliExpress’in yükselişini engelleyemeyecek gibi gözüküyor.

Site için tıklayın. 

 

BEYMEN

beymen

Boyner Gruba ait olan ve 1971 yılında kurulmuş olan Beymen’in online sitesi Beymen.com Türk lüks müşterisinin vazgeçilmez adresi. 80 bin’den fazla ürünün satıldığı Beymen.com’da mağazalardaki çeşitliliği aratmayacak bir ürün çeşitliliği var. Birçok sitede ürünlerin kalitesinin yanı sıra en az onlar kadar önemli olan pratik site tasarımı Beymen.com’da müşterilerin en rahat faydalandığı noktalardan biri oluyor.  Beymen için Türkiye’nin Net-a-Porter’si de diyebiliriz.  Boyner Grup da Beymen.com’un ne kadar hızla büyüdüğünü görüp 2016 yılında siteye 6 milyon TL yatırım yapmış.

Site için tıklayın. 

 

Net – A- Porter

net-a-porter

Yurtdışında online lüks alışveriş denince Net-a- Porter akla hep ilk gelen isim oluyor. 650’den fazla markanın bulunduğu Net-a-Porter’de alışveriş yapmak başlı başına bir deneyim. Müşteri servisinin üst düzey olduğu bu sitede hem sitenin tasarımı, hem paketleme, hem de ürününüzün size ulaşma hızı gerçekten rakiplerine fark atabilecek düzeyde. Net-a-Porter aslında alışveriş siteleri arasında daha köklü bir geçmişe sahip, yaklaşık 17 yıldır servis veriyor. Merkezi Londra’da bulunan site zaman içinde büyümesiyle New York ve Hong Kong gibi önemli merkezlerde de ofisler oluşturdu.  Tıpkı Asos gibi, Net-a-Porter de aylık 6 milyonu geçen kullanıcı sayısını bir kitleye dönüştürüp, bir aidiyet duygusu yaratmak için Porter isimli müşterilerine özel kendi dergisini de çıkarıyor.

Sitenin kurucusu Natalie Massanet‘e göre  online’ın hayatımıza bu kadar dahil olduğu bir dönemde mağazaların internet sitelerini daha ucuz bir alternatif ve rakip olarak değil; aksine bir türlü işbirliği olarak görmesi gerekiyor. Net-a-Porter de tam bu söylenen tanıma uyuyor aslında. Lüks marka satın almanın mağazalarda bir deneyim haline dönüştüğü moda dünyasında Net-a-Porter size aynı deneyimi kalitesinden ödün vermeden sunuyor.

Site için tıklayın. 

 

Luisa Via Roma

luisa via roma
Luisa Via Roma Mağazası

Luisaviaroma.com, lüks alışveriş denildi mi Net-a-Porter’nin arkasından gelen en önemli sitelerden. Aslında Luisa via Roma, 1930 yılında Floransa’nın Via Roma sokağında kurulmuş ve önceleri sadece şapka satan bir mağaza olarak başlamış. Zaman içinde şapkadan başka ürün çeşitlerine geçirerek Luisa Via Roma adını alan mağaza bir çeşit lüks concept store. Hatta işin biraz tarihsel kısmına gelirsek Kenzo markasını Avrupa’ya getiren ilk mağaza olduğunu da ekleyebiliriz.

Mağaza ve sitedeki marka çeşitliliği de inanılmaz boyutlarda. Converse’den Vetements’a kadar birçok farklı markayı tek bir platformdan satın alabilirsiniz. Luisa Via Roma her ne kadar Net-a-Porter’ye kafa tutsa da nispeten daha ufak bir grup tarafından idare ediliyor, şirkette yaklaşık 250 kişi çalışmakta.

Site için tıklayın. 

 

Farfetch

“Moda sevgisi adına” var olduğunu söyleyen Farfetch, listedeki sitelerden farklı bir sistemle çalışıyor. 2007 yılında José Neves tarafından kurulan site, tüm dünyadan, küçük büyük birçok butiğin satış yapmasını sağlayan bir platform aslında. İlk başta 5 ülkeden 25 butik ile başlayan Farfetch, 2014 yılında tam 35 ülkeden 300 butiği çatısına katmış.

Mayıs 2015’te Browns mağazalarını satın alan Farfetch aynı zamanda geleceğin mağazasını yaratmak için de stratejiler üretmeye başlamış. “Farfetch store of the future” projesi, teknoloji yoluyla müşteri tercihlerini belirleyip geleneksel perakendede kullanmayı amaçlıyor. Bu şekilde hem online hem de offline kanallarda müşteri deneyimini geliştirecek olan Farfetch, 2017 yılında style.com’u da satın aldı. Bugün şirketin yaklaşık 500 butik müşterisi ve 200 marka müşterisi var.

 

 

The Outnet

 

 

The Outnet, aslında diğer bir e-ticaret sitesi Net-a-Porter’nin yan ayağı. Net-a-Porter’de indirim sezonunda satılmayan pek çok ürünü The Outnet‘te bulabilirsiniz. Sezon fiyatlarının yüzde 40 ile yüzde 70’i daha ucuza satılan parçalar arasında. Valentino’dan Zoe Karssen’a kadar pek çok marka var bu yüzden de sıklıkla modaseverlerin radarında olan bir site. Site ne kadar kardeş sitesi Net-a-Porter’nin gölgesinde kalıyor gibi olsa da amacı çok farklı. Avrupa’da ve Amerika’da bir çok yerde olan ‘Outlet Village’larda kıyafet arama yerine bunu evinizde yapma rahatlığını sunan site bir çok fashionistalar için adeta bir kurtarıcı.

 

e-ticaret sitesi
Başka hangi sitede %85 indirimle Balmain alabilirsiniz?

Birçok outlet sitesinde styling gibi konular hep geri plana atılırken, The Outnet için durum tam tersi. Çoğu sitede geçmiş sezon kıyafetler değersiz gibi gösterilip, sadece fiyat odaklı bir strateji izlenirken, The Outnet’de moda dünyasının sürekli geçmiş sezon kıyafetler kötüdür diye dayattığı algıyı çiğneyip, harika stylinglerle kıyafetlere hayat veriliyor.

Site için tıklayın. 

My Theresa

my theresa

Listedeki son isim, Mytheresa. Birçok sitenin aksine sadece kadın giyim üzerine olan Mytheresa, 180 farklı lüks kadın giyim markasını sitesinde barındırıyor. Tıpkı Luisa Via Roma’da olduğu gibi, My Theresa da aslında bir concept store’a ek olarak açılan bir online site.

Münih’te kurulan  Theresa mağazası yaklaşık 25 yıldır devam eden hem çağdaş hem de ikonlaşmış markaları bünyesinde bulunduran bir isim. My Theresa içerdiği markalarla olduğu kadar dünyanın neresinde olursanız olun siparişinizi size 72 saat içinde getireceği söylemiyle de dikkat çekiyor. Ne de olsa online alışverişin en can sıkan noktalarından biri de siparişinizi beklemek oluyor; hız bu mecrada büyük bir avantaj. Merkezi Münih’te bulunan Mytheresa e-ticaret sitesi merkez ofisinde yaklaşık 200’e yakın kişi çalışmakta. 2014’te American Neiman & Marcus gruba satılan sitenin adını ileriki günlerde daha da sık duyacağımıza eminiz.

Site için tıklayın. 

 

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

8 Yorum
  1. Tesettür Modelleri
    Tesettür Giyim’de tesettür elbise, tesettür tunik, tesettür kap ve tesettür panço modelleri en yeni ve şık tasarımlarla karşınızda. İstediğin tesettür kıyafetleri uygun fiyat ve kapıda ödeme fırsatıyla modaroyal.com`da.

  2. Merhabalar,
    Bu yazınızda belirttiğiniz siteler moda ve giyim üzerine oldukça başarılı siteler ancak, her geçen gün yeni siteler çıkıyor. Listenizi güncel tutmanızı tavsiye ediyorum
    Teşekkürler

  3. paylaştığınız sitelerdeki ürünler orijinal olarak mı satılıyor özellikle yurtdışı siteleri için soruyorum

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.