Tanımanız Gereken Tasarımcı: Dilara Fındıkoglu

Dilara Findıkoglu moda dünyası için genç ve yeni bir isim ama özellikle İngiliz basını tarafından son zamanların en yaratıcı ve ümit vaadeden tasarımcıları arasında gösteriliyor.

Doğup büyüdüğü İstanbul’da liseyi bitirdikten sonra üniversite için Londra’da Central Saint Martins College of Art& Design‘da moda tasarımından mezun olan tasarımcı, kendi eklektik ve özgün giyim anlayışıyla da tasarımlarıyla olduğu kadar ilham veriyor. Öğrencilik yıllarında Pompei London adıyla kurduğu harness markasından sonra Dilara’yı, birçok yabancı basın organında Central Saint Martins’den mezun olurken organize ettiği gerilla moda defilesiyle duyduk.

 

Dilara Fındıkoğlu SS17 Koleksiyonu

Dilara için tasarımlarını sadece bir kıyafet olarak görmek çok yanlış; tasarımcı her bir parçasında kendi hikayesinin, iç dünyasının, ilham kaynaklarının ve onun hayatına etki etmiş öğelerin olduğundan bahsediyor.  Dilara Fındıkoglu, bir çoklarının suya sabuna dokunmayan toz pembe olarak gördüğü bir dünyayı; siyaset, feminizm, din ve daha bir çok konuyla harmanlıyıp bize sunuyor ve modanın gerçekten de toplumun gerçekliğini yansıtabilecek bir araç olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Dazed& Confused dergisinin de söylediği gibi ” Feminizmin kötü kumaşlarla etik olmayan şartlarda üretilip hazır giyimde 5-6 Poundlara satıldığı şu günlerde Dilara kadınların kendi gücünü ve feminizmi isyan ve estetikle nasıl tasarıma çevirebileceğini kanıtlıyor”

Londra Moda Haftası’nda koleksiyonunu sergilemek için Soho’daki bir striptiz kulübünü seçen tasarımcının adı ülkemiz basınınca daha çok tanınmasa da Fındıkoglu’nu globalde çok sık duyacağımıza eminiz.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.