Beyaz Spor Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Beyaz spor ayakkabılarımızı çok seviyoruz. Onlar dolabımızın vazgeçilmez parçaları, o kadar ki her mevsim, her gün giyip beyaz sneaker alışverişlerimizin hakkını fazlasıyla veriyoruz. Bazılarımız beyaz sneakerların kirlenmesini önemsemez hatta bunu kullanılmışlığın verdiği bir hava olarak kabul eder. Bazılarımızsa bir süre sonra beyaz sneakerların eski parlayan haline geri dönmesini şiddetle istemeye başlar. İşte bu ikinci gruptaysanız, beyaz spor ayakkabılarınızı temizlemeniz için size faydalı ipuçları derledik.

beyaz spor ayakkabı

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

  • Temizliği kolaylaştırmak için ayakkabınızın içini dolduracak ayakkabı kalıbı ya da çorap/gazete/bez
  • Bazı zor lekeleri çıkarmak için yıpratmadan temizleyen magic eraser (sihirli temizlik süngeri)
  • Yumuşak bir diş veya tırnak fırçası
  • Küçük boy ayakkabı fırçası
  • Kurutmak ve kalıntıları temizlemek için açık renk bir bez
  • Temizlik için deterjan (özel sneaker deterjanları da var ama bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz)
  • Dilerseniz hazır bir ürün olan spor ayakkabı temizleme mendilleri

Adım Adım Spor Ayakkabı Temizliği

Ayakkabınızın içini doldurun ve üzerindeki kuru toz ve pislikleri çıkarmaya başlayın. Bunu yapmak için temiz bir diş, tırnak veya ayakkabı fırçası kullanabilirsiniz hatta beyaz bir bez de iş görebilir. Amacınız deterjanlamaya başlamadan önce ayakkabınızı kumaşına sinecek tozlardan arındırmak.

Eğer spor ayakkabınız deriyse temizlemesi çok daha kolay olacaktır. Özel ıslak bezleri kullanabilir ya da sihirli temizlik süngeri ile yüzeyindeki daha inatçı lekeleri çıkarabilirsiniz.

Kumaş ayakkabılarda kirler daha derine sindiği için temizlemek çok daha zorlu bir süreç olabilir. Fakat aynı zamanda canvas oldukça dayanıklıdır, biraz daha emek ve süre isteyebilir ama emin olun ki iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

beyaz spor ayakkabılar

Temizlik

Bir kaba ılık su ve deterjan koyun, fırçanızı içine batırın ve küçük, yuvarlak hareketlerle spor ayakkabınızın yüzeyini temizlemeye başlayın. Ayakkabılar temizlendiğinde kuru bezle üzerini iyice temizleyin, deterjan artığı kalmadığından emin olun ve kurumaya bırakın.

Nike Flyknit gibi örgü sneaker modellerini temizlemek daha da zor olabilir. Bu ayakkabıları rahatlıklarından ötürü çok seviyoruz ama diğer malzemelere göre daha çok kir tuttukları da bilinen bir gerçek.

Spor ayakkabılarını çamaşır makinesine atanlar da var. Bu işlem bazen başarılı oluyor bazen de ayakkabıları yıpratabiliyor. Riskini alırsanız deneyebilirsiniz, bu uygulama için özel yıkama ürünleri var mesela file ve deterjan kiti. Ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkama fikrini sevmeyenler okumaya devam etsin.

Üst kısmı temizledikten sonra  sneakerlarınızın taban kısmını sihirli sünger ile temizlemeyi unutmayın. Kalan lekeleri çıkarmak için bu ürün çok etkili olabilir.

Ayakkabılarınızı günlük olarak da daha kolayca temizlemek isterseniz, evinizde bulundurabileceğiniz ve yanınızda taşıyabileceğiniz ıslak ayakkabı temizleme mendillerinden alabilirsiniz. Bu mendillerle kirleri anında temizlemeniz ve sneakerların beyazlığını uzun süre korumanız mümkün.

Yazıdaki önerileri detaylı izlemek için aşağıdaki videoya mutlaka göz atın.

 

Bu yazıda aşağıdaki kaynak kullanılmıştır:

https://www.nytimes.com/wirecutter/guides/how-to-clean-white-sneakers/

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.