Tanımanız Gereken 10 İkonik Saint Laurent Çanta

Tasarımcı çanta koleksiyonlarının olmazsa olmazı, tüm trendlerden bağımsız bir şekilde zamansızlığını koruyarak her görünüme kusursuzca uyum sağlayan YSL çantaların bu kadar vazgeçilmez olmasının birçok nedeni var. Markanın günümüzdeki Kreatif Direktörü Anthony Vaccarello ile moda evine kazandırılan Kaia ve Le Maillon gibi Saint Laurent çanta arşivini giderek büyüten yeni modellerin yanı sıra, markanın popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen klasik modellerini beraber inceliyoruz.

1- The Lou Lou

Adını Yves Saint Laurent’ın yakın arkadaşı ve ilham perisi LouLou de la Falaise’den alan The Lou Lou, moda evinin en çok sevilen çantalarından biri. Yumuşak kapitone detayına sahip dış yüzeyi, köşeli formu ve zarf formlu kapağı ile öne çıkan bu ikonik çanta modelinin günümüzde farklı boy, kumaş ve renk seçenekleri bulunuyor.

2 – The Kate

“Moda evinin en bilindik ve en şık çantası nedir?” sorusunun cevabı yüksek ihtimalle “The Kate” olacaktır! Zincir omuz askısı çıkarıldığında son derece şık bir clutch olarak da kullanılabilen bu Saint Laurent modelini bu kadar popüler yapan en büyük özelliği zarif askısı, göz alıcı deri-kumaş seçenekleri ve çantanın imza detayı niteliğindeki YSL logosunun hemen altındaki sallantılı metal püskülü. 

3 – The Lou

Kamera çantasından yola çıkılarak tasarlanan yumuşak, kutu formlu ve püskül fermuarlı The Lou, lüks bitişli detaylarıyla kusursuz bir gündüz çantası olmak için gereken tüm özelliklere sahip. Şık ve günlük tasarımı ile son derece popüler olan bu model, popülaritesinin kaçınılmaz bir sonucu olan akla gelebilecek her renkte üretilmiş.  

4 – The Sac de Jour

Hedi Slimane’ın moda evinin Kreatif Direktörü olduğu 2013 yılında çıkış yapan Sac de Jour, çok kısa bir zamanda markanın ve döneminin kült çantalarından biri oluverdi! “Günün Çantası” anlamını taşıyan Sac de Jour klasik görünümü, akordiyon yan panelleri ile tüm eşyalarının rahatlıkla sığabileceği ve şık günlük bir çanta isteyen herkesi kendine bir mıknatıs gibi çekmeyi başardı.

5 – Le Carré

Çoğu Saint Laurent çantanın imza özelliği YSL amblemine sahip olmayan, daha yalın bir seçenek tercih edenler için ideal olan Le Carré, günlük giyime uygun çağdaş formu ve fermuarlı ayrı iç ceplere sahip yapısıyla bir dolabın olmazsa olmaz çantası olarak kabul ediliyor.

6 – The Envelope

Türlü form ve renk seçeneğiyle markanın en ikonik çantalarından bir diğeri The Envelope, adını dikdörtgen şekli ve kapağıyla tam bir zarf formunda olmasından alıyor. Bu modelin bu kadar popüler olmasının başlıca nedeni yalın formuna rağmen şık ve ince metal zinciri varken bir omuz çantası, çıkarıldığında ise şık bir clutch olabilmesiyle gündüz ve gece görünümlerini kusursuzca tamamlayabilme özelliği.

7 – Le Maillon

Saint Lauren çanta koleksiyonunun son üyesiyle tanışalım! Vintage çanta tasarımlarından alınan ilhamla tasarlanan Le Maillon’un birbirinden farklı silüetlere sahip birçok versiyonu olmasına rağmen değişmeyen tek özelliği, kapak ve çantayı birbirine bağlayan sofistike zincir detayı. 

8 – The Jamie

Saint Lauren’ın 2018 yılındaki Kreatif Direktörü Anthony Vaccarello tarafından moda evine kazandırılan The Jamie, özel kapitonesi Carré Rive Gauche ile satışa sunulduğu andan itibaren rekor bir hızla markanın en sevilen çantalarından biri haline geldi. 

Eşyaların rahatlıkla sığabileceği geniş iç hacmi, deri omuz pedli metal zinciri ve ikonik YSL amblemiyle pratik kullanım ve şık tasarımı buluşturarak “lüks athleisure” konseptini tanımlıyor. 

9 – The Kaia

The Kaia, adını annesi Cindy Crawford’un supermodellik yolundaki adımlarını izleyen Kaia Gerber’dan alıyor. Uzun yıllardır Saint Laurent podyumlarının vazgeçilmezi Kaia’nın aynı zamanda Kreatif Direktör Anthony Vaccarello’nun bu çantayı tasarlarkenki ilham perisi olması kaçınılmaz olmuş. Kaia Bag’in şimdilik “Small” ve “Mini” olmak üzere iki boyut seçeneği bulunuyor.

saint laurent

10 – The Shopping Tote

Yıl ve sezonu ne olursa olsun asla bir kenara atılmayan “Shopper” çantaların bu kadar sevilmesinin birçok sebebi var! Tüm eşyalarınızı alabilecek genişlikteki iç hacmi ve minimalist silüetiyle hayat kurtarıcı bir günlük çanta özelliği kazanan Saint Laurent The Shopping Tote; yumuşak deri yüzeyi, minik Saint Laurent charm’ı ve şık formuyla yüksek performans alınan bir çantanın ne kadar şık olabileceğini bir kez daha bizlere gösteriyor. 

İpek Kumtepe
İpek Kumtepe

Uluslararası ilişkiler okumak üzere 2010 yılında Ayazağa Işık Lisesi'nden mezun olan İpek, radikal bir kararla en büyük tutkusu olan modayla hayatını devam ettirmeye yönelik adımlar atmaya başladı. 2009'dan itibaren çok sevdiği fashion set yapımına ağırlık vererek kendini bu yönde geliştirmeye karar verdi. Şimdilerde Beykent Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde tam burslu olarak öğrenim görüyor. Okulunun ilk yılında ELLE'de stajını yaptı. Oluşturduğu moda setlerini ve haftalık seçimlerini neylenegiysek.com adlı blogunda yayınlamaya devam etmekte.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.