Global Moda Sahnesinden Tanımanız Gereken Türk Modeller

Moda basınının tüm ilgisi Milano ve Paris Moda Haftaları’na yönelmişken Türk modasını yakından ilgilendiren güzel bir haberle karşılaştık. Türk modeller Betül Ekşi, Ece Bıçak ve Esin Bıçak uluslararası podyumlarda boy gösterdi. Modanın kilit oyuncuları olan modeller böylesine büyük lansman ve defilelerde yer alarak sadece Türk modeller için değil Türk moda sektörü için de büyük bir umut ve gurur kaynağı oldu.

Geçtiğimiz yıllarda adını çok sık duyduğumuz Öykü Baştaş ise New York Moda Haftası’nda podyumdaydı. İlk olarak 2017 yılında Gucci SS18 defilesinde tanıdığımız Baştaş, o dönem oldukça konuşulmuştu. New York merkezli bir ajans tarafından sosyal medyada keşfedilen Baştaş, kendinden emin, keskin görünümüyle Burberry, Erdem, Maison Margiela, Ann Demeulemeester gibi markalarda yürüdü ve ayrıca Vogue, T Magazine, i-D gibi dünyaca ünlü yayınlarla çalıştı.

PODYUMLARDA ÇEŞİTLİLİK

Son yıllarda podyumlarda alışık olduklarımızın dışına çıkmayı hedefleyen markalar, çeşitliliğe ve farklılığa büyük önem vermeye başladı. Sadece Türk modeller için değil tüm farklı ülkelerden gelen modeller için bu önemli bir fırsat. Victoria’s  Secret şovlarında,n 2000’lerin Versace’sine kadar neredeyse tüm modellerin sarışın, fazlasıyla zayıf, uzun ve aynı stereotip olması moda sahnesinde sık sık karşılaştığımız bir durumdu. Lakin çoğu marka sosyal medya ve değişen sosyal normlardan etkilenerek birçok farklı etnik ve kültürden modelleri bünyesine katmaya başladı.

Milano ve Paris’te gördüğümüz farklı yüzler arasında Türk modeller de bulunuyordu. İlk olarak MFW’de odağımıza takılan Betül Ekşi, Gilda Ambrosio ve Giorgia Tordini’nin yarattığı The Attico markasının SUPERATTICO koleksiyonu için kamera karşısına geçti ve koleksiyondan deve kuşu tüylü ve yanları işlemeli pembe mini bir elbisenin adı için ilham oldu: BETUL.

türk modeller

“2000’lerin koleksiyonuyla aynı ruh halinde değil de benzer bir şey yapacağımızı düşündük. Karanlık bir zamandan çıkıyoruz ve hayatın tadını çıkarmak istiyoruz, ışık istiyoruz.” diyerek bize ilkbahar/yaz 2022 koleksiyonunu sunan Domenico Dolce and Stefano Gabbana’nın koleksiyonu için podyuma çıkan Ekşi (aşağıdaki videoda 11.07. dakikada görebilirsiniz), aynı zamanda hem kadın giyimini hem de erkek giyimini kapsayarak hazırlanan Emporio Armani defilesinde de yürüdü.

Gözümüzü Paris’e çeviriyor , Ece Bıçak & Esin Bıçak’ı Saint Laurent podyumunda görüyoruz. Saint Laurent’ın ikonik Paris silüetine karşı gerçekleştirdiği ilkbahar/yaz 2022 koleksiyonu defilesi Vaccarello’nun güçlü ve tavizsiz tavrını bir kez daha ortaya koyuyor. İkiz kardeşlerin Saint Laurent podyumundaki seksi ve yenilmez tutumunu hissediyor ve diğer Türk modeller için ilham olmaya devam edeceğini hissediyoruz.

esin bıçak
Soldan sağa: Esin Bıçak, Ece Bıçak Photo: Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.