Sürdürülebilir Bir Gardırop İçin İpuçları

 

Bir an için dolabınızı düşünün. Neden 30 çift ayakkabıya ya da aynı tarzda 5 siyah elbiseye ihtiyacınız var? İçinde mutlaka sevmediğiniz kıyafetler var mı? Ucuz olduğu için satın aldınız ama sadece birkaç kez mi giydiniz? 

Tüm tüketiciler bu etik soruları sormalı. Kıyafetler nereden geliyor, kimler yapıyor? Mutluluğu sürekli bir şeyleri tüketerek aramaya devam ederek, bizi zenginmiş gibi hissettirip aslında bütün dünyayı fakirleştiren bu sisteme uyacak mıyız? 

Mutluluk, kişinin kendini satın alınan ürünün hikayesiyle özdeşleştirdiğinde ortaya çıkıyor. Gardırobunuza bir göz atmanızı, kıyafetlerinizin yapıldığı malzemeleri araştırmanızı ve satın aldığınız markaları yeniden gözden geçirmenizi öneriyoruz. Gardırobunuzdan en iyi şekilde nasıl yararlanmanız gerektiğini ve çevreye duyarlı giyinmek için bazı temel ipuçlarını içeren bu yazıyı okumalısınız.

 

Kapsül gardırop başlatın

Ortalama bir kadının gardırobunda 100’den fazla eşya olduğunu biliyor muydunuz? Bu çılgınca değil mi? Bir gardırop temizliğine başlamalı ve geçen yıl giymediğiniz her şeyden kurtulmalısınız. Bunu yaparken kıyafetlerinizi bu özelliklerine göre ayırabilirsiniz.

  • Çok yönlülük
  • Uyumlu renk paleti
  • Konfor
  • Dayanıklılık

Stilinizi seçin

Temel öğelerinizi seçerek başlayın. Kendi yaşam tarzınızı analiz edin ve kişisel tarzınızı bulun. Kapsül gardırobuna sahip olmanın asıl amacı, dolabınızdaki her şeyi giyebilmenizdir.

Kıyafet fikirleri için Pinterest’ten ilham alın

Denemek istediğiniz yeni bir kıyafet fikri olduğunda Pinterest’te gezinmek hoşunuza gidecektir. Kıyafet planlamasını ve gelecekteki alışverişleri çok daha kolay hale getirir çünkü tam olarak aradığınız şeyin görsel bir örneğine sahip olursunuz.

 

 

Kıyafet seçeneklerinizi yaşam tarzınızla hizalayın

Kendinize hiç yaşam tarzınızın gardırobunuza gerçekten uygun olup olmadığını sordunuz mu? Yaşam tarzınızı analiz etmek çok önemlidir, çünkü bu şekilde çok daha düşünceli bir alışveriş yapmaya başlayacaksınız.

 

Yaratıcı ve çok yönlü tasarımları araştırın!

Eski kıyafetlerinizi çok basit dokunuşlar yaparak geri dönüştürebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey araştırma yapmak! Bir terziye ihtiyacınız yok, bir tasarımcıya ihtiyacınız yok, tek ihtiyacınız Pinterest veya Youtube üzerinden elinizdeki kıyafetleri geri dönüştürmek için fikirleri araştırmak. Bu araştırmalar size ilham verecektir ve dolabınızdaki kullanmadığınız kıyafetlere yeni bir vizyon getirecektir.

Bilinçli alışveriş yapın, etik moda hakkında bilgi edinin

Sürdürülebilir moda anlayışını destekleyen ve bu doğrultuda üretim yapan marka ve tasarımcıları günden güne artırıyor. Kıyafetleri kimin ürettiği, materyallerin nereden alındığı ve tedarik zinciri gibi mevzularda müşterilerine bilgiler vererek, şeffaf bir politika izleme konusunda hassas davranıyor. Bu tarz markaların ürünlerini satın alarak da benzersiz bir kapsül koleksiyon yaratabilirsiniz.

Tarzımız kişiliğimizdir, diğer insanlara bir mesaj iletir, bu yüzden tarzımızı bilmek ve dolaplarımızı zamanın % 80’ini giydiğimiz ve her gün % 100 kendinden emin hissettiğimiz tarzın etrafında inşa etmek çok önemlidir.

Etik bir markadan satın almak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin basit bir yoludur. Her gün daha fazla atık, daha fazla kirlilik, daha fazla insan ve birçok problemin yaşandığı bir dünyada yaşıyoruz. Tutumlu olun, geri dönüştürün ve yeniden tasarlanmış ikinci el satın alın.

 

Redesign Club Hakkında

Eski kıyafetleri ve atık kumaşları kullanarak yepyeni, kişiye özel kıyafetler tasarlayan, bu ürünleri de ev kadınları ile üreten sürdürülebilir moda markası Redesign Club da  ekolojik projelerden birisi. Ayrıca yaptıkları her tasarım, kişiye özel, % 100 geri dönüştürülmüş ve el yapımıdır. Sürdürülebilir bir dolap için redesign.club instagram adresi veya www.redesignclub.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Redesign Club’a, kişiselleştirilmiş kıyafetinizi sipariş edebilir veya eski kıyafetlerinizi gönderip, yeniden tasarlatabilirsiniz. 

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.