Moda ve Amor Fati

 

2020’ de moda, o ihtişamlı defile salonlarından adeta dünyayı keşfe çıktı. Sektör kendisine daha rahat nefes alabileceği bir atmosfer yarattı: gerçek dünya. Soyut kapılarını araladı, doğaya ve gerçek insanların arasına döndü. Varoluş hikayesini yeniden yazdı. Ama bunu tetikleyen tek bir şey vardı: covid-19.

Covid-19 gibi zorlu bir süreçte moda sektörü büyük bir değişime girdi. Alışık olunanın dışına çıkmak zorunda kaldı. Defileler sanal ortama taşındı, izleyicisiz gerçekleşti. Artık modanın öncüleri kıyafet ile sınırlı kalmadı ve yaratıcılığın zirvesine çıkarak modayı doğaya entegre etti.

Jacquemus İlkbahar/Yaz 2021 “L’AMOUR” defilesi Fransa’da bir buğday tarlasında gerçekleşti. Moschino İlkbahar/Yaz 2021 defilesini kuklalar aracılığıyla sergilemeyi tercih etti. Her kıyafeti daha küçük kalıplarla kuklalara giydiren Moschino yaratıcılığını konuşturduğu bir gösteri sundu. Tabii kimi markalar bu değişime ayak uyduramadı ve sürecin arkasına sığındı. Ama söz konusu modaysa özellikle değişime her zaman hazırlıklı olunmalıydı.

Size, Friedrich Nietzsche’nin eserlerinde sıklıkla kullandığı bir terimden bahsedeceğim. Amor Fati, yaşanan her şeyi acı ve tatlı fark etmeksizin kabullenmek ve onları kucaklamak anlamına geliyor. Bu görüşe göre hayatı olduğu gibi kabul etmeli ama olabileceğinin en iyisi olması için onu zorlamalıyız. Saint Laurent’ i öncü yapan belki de buydu.

Saint Laurent, Fas’ta bir çölde gerçekleştirdiği defile ile değişime hazır olduğunu gösterdi. Şehrin karmaşasından uzakta olan o çölde Anthony Vaccarello bizi tasarımlarıyla baş başa bıraktı ve bir mesaj verdi: “I Wish You Were Here” (Keşke Burada Olsaydın). Bu, evlere kapandığımız bu zorlu süreçte sevdiklerimize söyleyeceğimiz veyahut duymak isteyeceğimiz türden bir şeydi.  Vaccarello mekân seçimi konusunda şunları söylüyor; “Çöl, bana göre, dinginlik, açık alan ve daha yavaş bir ritim için olan özlemi simgeliyor.” Defile, dingin ve huzurlu bir yere kaçış davetiydi.

Saint Laurent’ in defilesini yayından izleyen herkes o an orada olmayı diledi. İşte size 2020’ nin en önemli moda olayı; covid-19 ile mücadele eden dünyada Saint Laurent yenilikçi ve son derece yaratıcı defilesiyle moda sektörünün gelecekteki yönüne net bir çizgi çekti. Bir krizi nasıl lehine çevirebileceğini gösterdi.

İlayda Ağbaş

19 temmuz 1997' de Bursa'da doğdum. Modaya olan ilgim lisedeki bölümüm ile başladı. Sonrasında bu ilgim devam etti. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde kamu yönetimi bölümünden mezunum. Şu an hem çalışıyorum hem de modayla ilgileniyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.