Moda Sektöründe Çalışmak İstediğinizi Yakınlarınıza Açıklamanın Yolları

Türkiye’de veya başka bir yerde, moda sektöründe çalışmak istediğimizi ailemize söylemek ve onların anlamalarını beklemek çoğumuz için kolay olmamıştır.

“Ben moda tasarımcısı olmak istiyorum”,  bu cümleyi duyan çoğu aile endişenin yanı sıra sektörü tanımadığı için kafa karışıklığı da hisseder. Sadece aileler de değil, günümüzde toplum içinde “moda gazetecisi olmak istiyorum” gibi bir cümleye verilen tepkiler mesleğin ne olduğunu anlamamaktan, işi küçümsemeye ve hatta bencilce görmeye kadar gidiyor. Birçok kişinin kafasında materyalizm ve aşırı tüketimle özdeşleşmiş olan moda dünyası aslında harika, ama insanlarda yanlış bir izlenim bırakmış bir sektör. Bir sonraki sefer size neden bu alanda çalışmak istediğiniz sorulursa, aşağıdaki sebeplerden birini rahatlıkla öne sürebilirsiniz.

“Ne de olsa herkesin kıyafete ihtiyacı vardır”

İnsanların moda sektörünü ciddiye almayarak yaptıkları en büyük hata her insanın giyinmeye ihtiyacı olduğu gerçeğini unutmalarıdır. Hangi etnik kökenden ve toplumdan gelirse gelsin dünya üzerindeki insanın hepsinin giyindiği gerçeği bu sektörün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

“ Moda sanattır”

Moda için bir çeşit ticari sanat demek hiç yanlış olmaz ama bildiğimiz sanat gibi müze ve galerilerde sergilenmek yerine, günlük hayatta, sokakta kendi üstümüzde sergileniyor. Moda da tıpkı sanatın diğer branşları gibi tasarımcının ve giyenin yaratıcılığını gösterir ve tıpkı ressamlar, müzisyenler gibi tasarımcılar için de kıyafetleri kendilerini ifade etmenin bir yoludur.

” Moda sayesinde kendimi yetenekli hissediyorum”

Çevreniz moda tasarımı konusundaki kariyer hedefinizi ne kadar yanlış anlarsa anlasın, pantolonlarının dikişi açıldığında veya kol düğmeleri koptuğunda arayacakları ilk kişinin siz olması kaçınılmaz.  Evet, dikiş konusundaki yeteneklerimizle bazen günü kurtarabiliyoruz.

“Moda endüstrisi aslında sandığınızdan çok daha etik”

Moda dünyası her ne kadar materyalist ve tüketim çılgınlığı olarak sanılsa da, sektördeki önemli bir grup bu imajı yıkmak için uğraş veriyor. Tüketicilerin ve firmaların gittikçe bilinçlenmesiyle sürdürülebilir moda ve daha az tüketmek gibi kavramlar günümüzde sektördeki birçok kişi için olmazsa olmaz oldular.

“Moda toplumsal ve tarihsel olayların yansımasıdır”

Moda dünyasını küçümseyenlerin yaptığı diğer büyük hatalardan biri de modanın aslında dönemin aynası olduğunu unutmalarıdır.  Sosyo- ekonomik çevrede yaşanan her olayın kıyafetlerimize etki etmesi ve bir dönemi kıyafetlerine bakarak analiz edebilmemiz bunun kanıtıdır. Ister Rönesans dönemi, ister punk’ın ilk çıktığı zamanlar olsun, sadece kıyafetlere bakarak dönemi söyleyebiliriz.

”…çünkü moda beni mutlu ediyor”

Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz “çünkü beni mutlu ediyor” sözleri aslında bir konuda neden devam etmemiz gerektiğini gösteren en önemli gerekçe. Seçtiğimiz meslek, hayatımızın çok büyük bir kısmını kaplayacağı için neden mutlu olduğumuz konuya yönelmeyelim ki? – ve eğer bizi de mutlu eden moda ise neden denemeyelim?

Bu yazı bir çeviridir yazının orjinali için tıklayınız.

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

1 Comment
  1. Elazığ doğumluyum. Moda tasarım mezunuyum. Moda’ya ilgi duyuyorum. Bu alanda kendi adıma ve moda dünyası adına bir şeyler yapmak istiyorum. Şu an yaptığım tek şey çizim yapmak. Yani kendi çapımda kıyafet tasarım çizimi yapıyorum. Çizimlerim genelde beğeniliyor. Şartlardan dolayı moda tasarım yani çizim alanında maalesef çalışmıyorum. Bu durum beni üzüyor. Bu konuda daha iyi olmak için neler yapabilirim . Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.