Moda Okulları Aslında Ne Öğretiyor? Ve Gitmeye Değer Mi?

Eğer bu yazıya tıkladıysanız aşağıdakilerden biri sizi yansıtıyor olabilir:

  • Liseyi bitiriyorsunuz
  • Yeni bir kariyer yolu çiziyorsunuz
  • Okuduğunuz bölümden o kadar da memnun değilsiniz
  • “Moda okumak” ne demek onu anlamaya çalışıyorsunuz

 

« Gerçekten de moda okumaya gerek var mı? » sorusu duymaya en çok alışık olduğumuz sorular listesinin başında geliyor. Bu nedenle sorunuza biraz ışık tutmaya çalışacağız.

Whitehouse Design Institute mezunu Bonnie Hill ile biraz konuşma fırsatımız oldu. Kendisi, Instagram’da paylaştığı keskin hatlı ve oldukça usta ellerden çıkma tasarımları ile dikkatimizi çekmeyi başardı. Ve bizimle bir moda okuluna gitmesinin neden iyi bir karar olduğunu paylaştı. (ipucu: sadece McQueen tarzı dikiş yeteneklerinden bahsetmiyordu)

 

Dikiş, tasarım, yönetim ve bunların kapsadığı herşey

Çoğu moda okulu size iğne iplik tutmaktan çok daha fazlasını öğretecek. Tabiki tasarım, kalıp çıkarma, dikiş ve dokuma tekniklerinde uzmanlaşacaksınız ancak bu yeteneklerin ötesinde bir gelişim elde etmeyi beklemelisiniz.

Sizin için doğru olan dersi seçmek, Bonnie gibi tasarım fakültesi mezunu olmanızı sağlayabilir. Bu mezuniyet size sadece kıyafet tasarlamaktan öteye götürereki çok daha geniş bir alanda çalışma imkanı sunar. Üniversiteyi web sitesi geliştirme, tasarım, styling ve hata filmografi konusunda yetenekler geliştirmiş olarak bitirmenizi sağlar. Bonnie’nin de söylediği gibi bu öğrenme fırsatları hem kişisel hayatınız hem kariyeriniz için paha biçilemez olabilir.

« Sürekli yeni şeyler öğrenmek, kendinizi geliştirmenize yardımcı oluyor. Bu da, sadece moda tasarımcısı olarak çalışmaktan farklı olarak kariyer yolunuzda bir çok kapı açıyor. » diyor Bonnie. 

Kendi tarzınızı keşfedecek, bir imza yaratacaksınız

Kendi markanızı mı kurmayı düşünüyorsunuz? Hala kendi tarzınızı oluşturamadıysanız, yarattığınız koleksiyonlardaki parçaların bir outlet mağazasının rafındaki ürünler kadar birbirinden alakasız olma riski var demektir. Çoğu moda okulu öğrencilerini estetik anlayışlarını rafine etmek ve bunu tasarımlarına yansıtmak konusunda cesaretlendirir. Bonnie’ye göre, bir tasarımcı olarak kişisel estetik anlayışınızı geliştirmenizi ve gerçek hayata geçirmenizi sağlayan bir tez hazırlamak önemli ve gerekli. Yani akıcı ve tutarlı bir stil sahibi olmak başarılı bir marka kurmanın en önemli unsurlarındandır dediğimizde bize güvenin.

Bir talimat doğrultusunda çalışmayı öğreneceksiniz

Moda sektöründe çalışmak sık sık kreatif tarafınızı piyasa trendleri, hedef müşteri kitlesi veya son teslim tarihlerine göre ayarlamanızı veya törpülemenizi gerektirir. Tasarım okurken gerçek hayatta ihtiyacınız olan yetenekleri öğrenecek ve pratikte kullanacaksınız. Belirli bir teslim tarihine göre çalışmayı, eleştirilmeyi ve kreatif bakış açınızı spesifik bir talimata göre uyarlamayı öğreneceksiniz.

« Her sene o yılın trendleriyle ilgili brif aldığımız bir tasarım dersimiz vardı. » « Başkası tarafından belirlenmiş spesifik renkler ve tekniklerle, o senenin trendlerine uygun bir şeyler yaratmak için kendi tasarım anlayışımızı uyarlamamız gerekiyor. Aynı gerçek hayatta karşılaşacağımız gibi bir durum. » diyor Bonnie.

Marka kurmayı öğreneceksiniz

Yaratıcı ve yenilikçi bir tasarımcı olmak her zaman iyidir ama koleksiyonunuzu halka tanıtmanın ve satmanın inceliklerini bilmeden sektöre adım atmanızın hiçbir anlamı yok. Üretim ve tedarik zinciri, personel yönetimi, vergiler, depo organizasyonu… söz konusu bir marka sahibi olmaksa, tüm bunların işleyişinden haberdar olmanız gerekiyor.

« Bazı moda okulları, öğrencilerine mezun olur olmaz iş kurmalarını sağlayacak birikimi sağlıyor. Endüstriye girdiğinizde ilk olarak ne yapmanız gerektiğini ve bir sonraki adımınız için neleri hesaba katmak zorunda olduğunuzu öğretiyorlar. »

Bir mağaza açmayı düşünmüyorsanız bile ileride başvuracağınız pozisyon için bu öğrendiklerinize ihtiyacınız olacağı kesin. Moda okulları hem küçük hem büyük ölçekli işletmelerin işleyişlerini anlamaya ve anlatmaya çok önem veriyor, böylece siz de mezun olduğunuzda her büyüklükte şirkette iş bulmak için hazırlıklı olun.

Önünüzde pek çok kapı açılacak

Moda okumanın en büyük avantajlarından biri de normalde edinmekte zorlanacağınız bağlantıları önünüze sunuyor olması. Okul hayatınız boyunca sizinle benzer şeylere ilgi duyan, yaratıcı insanlarla çevrili olacak, öğretim üyeleri, konuşmacılar ve sektörde çalışan profesyoneller ile tanışacaksınız. Ayrıca sektördeki fırsatlardan haberdar olmanız ve bu kendinize bir şans yaratmanız çok daha olası bir hale gelecek. « National Graduate Showcase gibi büyük ölçekteki yarışmalara katılmak gibi bir avantajınız var. Bu sayede kendinizi gösterme şansı yakalıyorsunuz ve iyi şirketlerde staj bulma olanağınız artıyor. Öğretmenleriniz sorularınız olduğunda size yardımcı olmak ve sizin için farklı fırsatlar yaratmak konusunda istekli oluyor. Moda Haftası boyunca sahne arkasında çalışma fırsatınız bile oluyor. » diyor kendi deneyimlerini hatırlayan Bonnie.

Bu yazı bir çeviridir. Orijinalini okumak için tıklayınız. 

Bonnie Hill ‘in çalışmalarını görmek için tıklayınız.

White House Institute of Design programları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız. 

Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.