‘’Korkunç’’ Kıyafetler: Cadılar Bayramı Modası Nasıl Değişti?

İrlandalı ve İskoçyalı toplulukların Kuzey Amerika’ya 19.yüzyılda getirdiği bir gelenek olan Cadılar Bayramı’nın son birkaç yıldır ülkemizde de popülerleşmesiyle, tarihteki değişimini inceledik.

 

1900’ler

1900’lerde kadınlar evlerinde kostüm olarak ezilmiş kağıtları tutkalla karıştırıp korkunç maskeler yapıyordu. Kostüm olarak da kat kat siyah kıyafetler ve  paten giyiyorlardı. Cadı kılığına girmek de popüler tercihler arasındaydı.

1930’lar

Bu yıllardaki en popüler kostüm, Walt Disney’in yaygınlaşan çizgi filmleriyle birlikte giyilen Minnie ve Mickey Mouse kostümüydü.

İngiliz oyuncu Elsa Lanchester, Frankestein’ın gelinini oynadıktan sonra, Elsa’nın filmdeki görünümü de kadınlar arasında yine popüler bir kostüm tercihi oldu.

 

1940’lar

1940’larda kadınlar biraz daha cüretkar olmaya ve pin-up modelllere, kedi ya da leopar kostümlerine yönelmeye başladı.

1950’ler

Orta sınıfın yükselmesiyle daha çok insan televizyon sahibi olmaya başladı ve bu da kostümler arasında favori televizyon karakterleri seçiminin artmasına sebep oldu. Bu karakterler arasında Zorro, Tarzan ve Jane, Superman gösterilebilir.

1960’LAR

60’lar genel anlamıyla cinsel ve politik seçimler açısından sanat ve modada büyük değişimlerin dönemi olduğundan ;bu, Cadılar Bayramı kostüm seçeneklerine de yansıdı. İnsanlar kostümlerini ve maskelerini evde yapmak yerine mağazalardan almaya başladı. Julie Newmar’ın Batman serisinde Catwoman’ı oynaması bir çok kadına Kedi Kadın kılığına girmek için ilham verdi.

1970’LER

Pop kültürünün yaygınlaşmasıyla Wonder Woman, Bionic Woman, Barbie ve Princess Leia,  günümüzde de popülerliğini sürdüren dönemin en çok tercih edilen karakterleriydi.

1980’LER

1980’ler ekonomik açıdan refaha ulaşılmış ; rahat ve lüks yaşamın benimsendiği bir dönemdi. 1900’lerdeki maske geleneği popüler karakterlerin maskeleriyle devam etti.

1990’lar

Tarihte tercih edilen popüler karakterler seri üretime girip mağazalarda yer aldı ve yeni bir akım olarak da insanlar favori pop şarkıcıları ve müzik gruplarının ikonik tarzlarını evde yaratmaya çalıştı. Spice Girls, Britney Spears, Jennifer Lopez en çok tercih edilen seçimlerdi. Tabi Cher’i de unutmamak lazım..

Günümüzde de zombi, cadı, Batman, Star Wars, Coco Chanel, Karl Lagerfeld,  Kim Kardashian, Catwoman ülkemizde ve yurtdışında en çok tercih edilen karakterler arasında.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.