Moda Dünyasından Koronavirüs Krizine Destek Yağdı

 

Koronavirüs tüm dünyayı evine hapsetti. Etkisini tüm dünyada (bugün itibariyle toplam 199 ülke) ve tüm sektörlerde hissettiren virüs, elbette moda dünyasını da derinden etkiledi. İlk başta mağazaların açılış saatlerinin kısaltılması ile başlayan önlemler, tüm ülkelerde mağazaların kapanmasına hatta son dönemde online alışverişin bile durmasına neden oldu.

Tüm bunlar olurken, bildiğimiz gibi hastanelerde toplum sağlığını korumak için ön saflarda çalışan sağlık personelinin maske ve koruyucu giysi ihtiyacı çok fazla ve hiçbir ülke bu ihtiyacı karşılamaya hazırlıklı değil. Bu nedenle, moda ve tekstil sektörü krizde kendi tecrübesini ortaya koyarak bu ürünlerin üretimine destek olmak için fabrikalarını dönüştürdü ve yüksek bağışlarla hastanelere destek oldu.

Sizin için tüm dünyadan destek örneklerini aşağıda derledim:

 

Kering

Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Alexander McQueen, Brioni gibi markaları çatısı altında bulunduran lüks grubu Kering, koronavirüsten Çin’in ardından en çok etkilenen ülke olan İtalya’ya tüm markaları adına 2 milyon euro bağışladı. Bu bağışlar grubun aktivitelerinin de çoğunlukta olduğu 4 ana bölgede, Lombardia, Lazio, Toscana ve Veneto’da, kullanılacak.

 

Grup İtalya’nın ardından koronavirüsten etkilenen Fransa’ya da 3 Milyon maske sağlayacağını ve Balenciaga ve Saint Laurent dikim atölyelerinin maske dikmeye başlayacağını açıkladı.

Kering grubu, pandeminin başladığı Çin’de Hubei bölgesi Kızıl Haç’ına da Ocak ayında destek olmuştu.

Detaylar için buraya tıklayın.

Armani

Giorgio Armani, Milano’da moda tarihinin tartışmasız en önemli isimlerinden. Giorgio Armani kariyerine Milano Rinascente mağazasında vitrin tasarımcısı olarak başladı ve bugün İtalya’nın ve dünyanın en önemli moda markalarından birini, bağımsız olarak devam ettiriyor. Armani, koronavirüs krizine karşı tüm Armani üretim tesislerinin medikal maske ve giysi üretimine ayrılacağını duyurdu.

Armani ayrıca virüsün İtalya’yı vurduğu ilk haftalarda Milano ve Roma’da bulunan üç büyük hastaneye 1 Milyon 250 bin euro bağış yapmıştı. Armani ayrıca Piacenza, Bergamo ve Versilia hastanelerine de bağış yapacağını duyurdu, böylelikle toplam bağış miktarı 2 Milyon Euroyu buldu.

Giorgio Armani bir röportajında “Beş haftadır evdeyim. Birlikte çalıştığım kişilerin gözlerine bakabilmeyi özledim ama yeni bir rutin yaratmaya çalışıyorum” dedi.

LVMH

LVMH grubu, dezenfektan jel eksikliğini gidermek amacıyla Parfüm ve Kozmetik bölümünün tüm üretim tesislerini jel üretimine yönlendirdi. Bu karara göre, Christian Dior, Guerlain ve Parfums Givenchy tesisleri dezenfektan jel üretecek. Jeller ücretsiz olarak Fransız sağlık kuruluşlarına teslim edilecek. Bu destek sayesinde LVMH grubu koruyucu ürün eksikliğini gidermeyi ve daha çok sağlık personelinin ve vatandaşın korunmasını amaçlıyor.

Detaylar için tıklayın.

Dior

Dior Rédon’daki Baby Dior atölyelerini gönüllülük esasına dayalı olarak maske üretmek üzere yeniden açtığını duyurdu. Dior, her gün hastalarla ilgilenmek ve hayat kurtarmak için virüsle en ön sırada savaşan sağlık çalışanlarına destek ve minnetle; onları korumak için yorulmaksızın çalışan ve eşsiz bir dayanışma örneği sunan Dior terzilerine de teşekkür etti.

Ralph Lauren

Ralph Lauren Foundation, koronavirüsten etkilenenlere destek amacıyla 10 Milyon dolarlık bir bağış yapacağını açıkladı.

Bağış farklı alanlarda kullanılacak. Bir kısmı Ralph Lauren çalışanlarına, bir kısmı Dünya Sağlık Örgütünün yarım kampanyasına, bir kısmı CFDA (Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği) fonuna, bir kısmı da kanser hastalarının korunması için çalışan derneklere ayrılacak.

Ralph Lauren ayrıca 250 bin medikal olmayan maske ve 25 bin koruyucu giysi üretimine başlayacağını duyurdu.

Detaylar için tıklayın.

Prada

Prada Grubu Perugia’daki Prada fabrikasında 80.000 koruyucu tulum ve 110.000 maske üreteceğini açıkladı. Bu fabrika özel olarak bu amaç için açık kaldı ve 6 Nisan’a kadar her gün Toskana bölgesi hastanelerine gönderim yapacağı garantisi verdi.

Dolce Gabbana

Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, koronavirüsü yenmek için yapılan bilimsel araştırmalara finansman desteği sağlamak amacıyla Humanitas University‘e bağış yapacaklarını duyurdu. Bu kurum, Milano’da bulunan ve tıp bilimine ve tıp araştırmalarına yönelik çalışan bir özel üniversite. Dolce & Gabbana daha önce de bu kurumda okuyan tıp öğrencilerine burs desteği vermişti.

Zegna

Zegna, İtalyan Sivil Korumasına 3 Milyon euro bağışlayacağını açıkladı. Ayrıca İtalya ve İsviçre’deki fabrikaları maske ve koruyucu giysi üretimi için hizmete sokacağını duyurdu.

Virüs Zegna’yı yakından etkiledi. Zegna kreatif direktörü Alessandro Sartori, amcasını koronavirüsten dolayı kaybetti. Sartori bir röportajında “Evime kapandım. Ekibimle iletişim içindeyim. Teknolojiyle ilişkimin bu kadar iyi olmasına şaşırıyorum. Karantina sonrasını ise “daha iyi ve daha az” olarak planlıyorum.

Moncler

Moncler CEO’su Remo Ruffini “Şu ana kadar bize verdiklerini Milano’ya iade etme zamanımız geldi” diyerek Lombardia bölgesinin Milano fuarında inşa ettiği 400 kişi kapasiteli hastaneye 10 Milyon euro bağışladı.

Moncler’in 4600 çalışanı, 209 mağazası ve 1.638 Milyonluk cirosu var.

Gucci

Gucci, merkezinin bulunduğu İtalya’da Sivil Koruma Başkanlığına toplam 1 Milyon euroluk bir bağış yaptı. Sivil Koruma İtalya’da hastanelere ve vatandaşlara virüsten korunmak ve tedavi etmek için gerekli olan teçhizatı sağlayan kuruluş. Gucci ayrıca UN’in Dünya Sağlık Örgütünü desteklemek için açtığı kampanyaya 1 Milyon euro bağış yaptı.

Marka son günlerde instagram hesabını kampanya çağrılarına ayırdı ve bu şekilde tüm takipçilerini destek olmaya çağırdı.

Fondazione Valentino Garavani e Giancarlo Giammetti

Valentino Garavani ve partneri Giancarlo Giammetti, dernekleri aracılığıyla koronavirüs tedavisinin yapıldığı hastanelerden olan Roma’daki Policlinico Universitario Agostino Gemelli’ye 1 milyon euro bağışlayacaklarını açıkladı. İkili yaptıkları açıklamada “Yaşadığımız bu zor günlerde yapılan çalışmalara bizim de katkımız olmasını istedik. Her gün hastanelerde mücadele veren sağlık personeline çok şey borçluyuz. Yaptıkları için onlara her zaman müteşekkir olacağız” dedi.

Cristian Siriano

New York merkezli Haute Couture tasarımcısı Christian Siriano, virüs New York’da etkili olmaya başladığında tüm terzi ekibinin maske üretebileceğini açıklamıştı. Sözünde duran Siriano, 27 Mart Cuma günü hastanelere 1000 maske gönderdi, diğer 1000 maskenin de yolda olduğunu duyurdu.

 

TÜRKİYE’DEN ÖRNEKLER

Vakko

Türkiye’nin köklü moda markası Vakko’ya ait olan Vakko Üretim Merkezi, gönüllü olarak iş başı yapan ekibiyle Covid-19 ile savaşan sağlık ekiplerine ulaştırmak için maske üretimine başladı. Üretim vardiyalı olarak kesintisiz devam edecek. Ayrıca Vakko 31 Mart itibariyle e-ticaret depo ve lojistik operasyonlarını da durdurdu fakat sitede satış devam ediyor.

Vakko instagram hesabı üzerinden takipçilerini “Evde kal” çağrısına uymaya davet etti.

Les Benjamins

İstanbul merkezli streetwear markası Les Benjamins, yeni özel kapsül koleksiyonu “Stay home Stay cozy” ile evde kalmanın önemini vurguladı ve koleksiyondan elde edilecek gelirin tamamının COVID-19 ile mücadeleye bağışlanacağını duyurdu.

HIZLI MODA MARKALARI

Hızlı moda zincirleri de gelişmiş dağıtım ağlarını ve üretim güçlerini sağlık kuruluşlarına destek olmak için kullanıma açtı.

 

Fast Retailing

Uniqlo ve Theory gibi markaları bünyesinde bulunduran Japon Fast Retailing grubu, Japonya ve başka bölgelere gönderilmek üzere 10 milyon maske ürettireceğini duyurdu. Merkezinin bulunduğu Japonya’da devlete 1 Milyon maske bağışlayan grup, dünya çapında da virüsten etkilenen diğer ülkelere ülke başına 1 milyon maske ulaştıracağını açıkladı. Grup, virüsün gelişimini takip edeceklerini ve buna göre Uniqlo’nun merkez ofisleri aracılığıyla bağışlarına devam edeceklerini duyurdu.

Detaylar için tıklayın.

H&M Grubu

H&M grubu üretim tesislerini ve dağıtım ağını maske üretimi ve dağıtımına ayıracağını açıkladı. H&M son günlerde krizden kötü etkileneceğini ve tüm dünyada geçici süreli işten çıkarmalar yapabileceğini duyurdu. H&M’in 5062 mağazasının 3441’i kapalı.

Hennes & Mauritz Ab’nin tüm dünyada 180.00 çalışanı var. Grup çatısı altında yer alan markalardan bazıları H&M, Monki, & Other Stories, H&M Home ve ARKET. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mango

Mango, lojistik sistemini kullanarak 2 Milyon maskeyi tüm İspanya’ya dağıtacağını açıkladı.

 

 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.