Kaos ve Yaratıcılık – FRANCA

Moda dünyasının en bilinen isimlerinden biri : Franca Sozzani bu sefer karşımıza defilelerin ön sıralarında değil, beyaz perdede çıkıyor. Vogue Italya’nın Genel Yayın Yönetmeni, Venedik Film Festivali’nde yarışan bir belgesele konu oldu. Yönetmenliğini Franca’nın oğlu Francesco Carrozzini’nin yaptığı “Franca: Chaos and Creation” filmi ünlü editörün yaratıcı işlerinin yanı sıra kişisel ve duygusal portresini de ele alıyor. Özellikle de 4 sene boyunca ikilinin arasında geçen olaylara ağırlık veriliyor. Bunlara Carrozzini’nin babasının Franca Sozzani ile ilişki yaşarken aslında evli olduğunu keşfedişi de dahil.

Bu çalışma aslında Francesca Carozzinni’nin babasının vefatı üzerine annesine olan yakınlığının artmasının bir sonucu olmuş. “Bir ebeveyninizi kaybedince diğerine yaklaşmak ve ona tutunmak en doğal ve gerçek ihtiyaç oluyor.” diye açıklıyor Carozzinni. Proje de aslında film olarak doğmamış. Sozzanni “Francesco bana ilk geldiğinde ikimizin arasında New York’daki evimizde çekilecek birkaç görüntüden bahsetmişti, ben de tamam demiştim. Ancak sonra benimle ilgili bir film yapmak istediğinde karşı çıktım. O ise beni aksine ikna etmeyi başardı. İnsanların sadece Instagram fotoğraflarımın altına yazdıkları yorumları okuyarak bile beni ne kadar soğuk ve uzak bir karakter olarak gördüklerini anlamak mümkün. Yaptığım işteki tavrım buna neden oluyor. Ama normal hayata döndüğünüzde durum böyle değil. İnsanların beni her halimle görmesi fikrinden o kadar da korkmamaya karar verdim ve projeye evet dedim.” diye anlatıyor.

“Bahçede Sinema” kategorisinde yarışacak olan film, 31 Ağustos 10 Eylül arasında gerçekleşecek olan Venedik Film Festivali’nde gösterilecek 3 İtalyan eserden biri. 2 Eylül’de perdeye yansıyan filmin içinde Karl Lagerfeld, Bruce Webber, Baz Luhrmann ve Courtney Love gibi sektörün önde gelen isimleriyle yapılan röportajlar bulunuyor. Film müziği ise Carozzinni’nin eski sevgilisi Lana Del Rey sayesinde tanıştığı besteci Daniel Heith’a ait. Sozzani filmin gösteriminden önce verdiği röportajda “Beni aziz gibi göstermelerini istemiyorum, ya da herhangi birinin benim bir dahi olduğumu söylediğini duymak. Bu yüzden tartıştığım insanlar oldu.” diye eklemiş.

Film gösterime girdiğinde Sozzani’nin bu isteğine ne kadar saygı duyulmuş hep birlikte göreceğiz.

Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.