Fendi, Baguette’in 25. Yılını New York’ta Resort 2023 Defilesiyle Kutladı

Eylül ayı demek moda demek. Bir ay boyunca sayısız defileye ev sahipliği yapacak moda haftalarından ilki olan New York Moda Haftası Eylül ayına hızlı bir giriş yaptı. İlkbahar Yaz 2023 koleksiyonlarını müşterilerine sunan dünyaca ünlü markalar arasında şüphesiz en dikkat çeken marka baguette modelinin 25. yılını kutlayan Fendi oldu.

Fendi, Resort 2023 koleksiyonunu New York’ta yaptığı bir defileyle kutladı. Koleksiyonda New York’la özdeşleşen bir tasarımcı olan Marc Jacobs ve ünlü mücevher markası Tiffany & Co ile işbirliği yaptı. Tiffany & Co’nun Fendi gibi LVMH grubu çatısı altında olduğunu da hatırlatmış olalım.

Y2K modasıyla birlikte, tasarımcıların 2000’ler parçalarını günümüze uyarladığını sıkça görür olduk. Fendi ise, Sex and the City ile popülariteye ulaşmış baguette çantasını herkesin aylarca konuşacağı bir defileyle tekrardan anmak istedi. Daha önce de farklı isimlerle ortak koleksiyon çıkardığını gördüğümüz İtalyan moda evi bu sefer Marc Jacobs’la kapsül koleksiyonunda odağı baguette çantalara çekiyor.

Baguette modelinin sayısız yorumunu gördüğümüz defilede, Kim Jones ve Silvia Venturini Fendi çantaları kıyafetlerin bir uzantısı olarak da kullanmayı tercih etmiş. Kargo pantolonlarda, eteklerde, ceketlerde, eldivenlerde ve hatta çorap detaylarında sık sık minik baget detaylarına rastladığımız koleksiyonda, Tiffany & Co varlığını ise baştan aşağı Tiffany mavisi bir kombin ve baguette çantayla hissettirdi. Renk skalasının oldukça geniş olduğu koleksiyonda, Fendi ile özdeşleşmiş kahverengi, lacivert, siyah, gri gibi renklerin yanında daha parlak yeşil, turkuaz, sarı gibi renkleri de görüyoruz. Koleksiyonun bir diğer ilgi çekici parçası ise, defilenin sonlarında gördüğümüz kocaman tüylü bucket şapkalar oldu. Defilenin tümünden ayrılan şapkalar ve bu şapkaların kombinlendiği parlak gümüş, yeşil paçalar Fendi’nin klasik logosuyla birleştirilmiş.

Fendi’nin baguette çantası popülaritesini Sex and The City’den bildiğimiz Carrie Bradshaw’ın “It’s not a bag, it’s a baguette” sözleriyle elde etti desek yanlış olmaz. Dizide Carrie Bradshaw’a hayat veren Sarah Jessica Parker ise koleksiyonun ilham kaynaklarından. Defileyi en önden izleyen Sarah Jessica Parker’ı Fendi ile işbirliği koltuğunda, Sex and the City’nin devam dizisi And Just Like That için sınırlı sayıda bir baguette çanta koleksiyonu çıkardığında görmüştük. Defileyi izleyenler arasında Kim Kardashian, Kate Moss, Christy Turlington, Amber Valletta, Shalom Harlow, Naomi Watts, Chloe Bailey gibi isimler de vardı. Son olarak 15 yıl sonra podyumda Linda Evangelista’yı tamemen turkuaz bir elbise içinde görmek hepimize sürpriz oldu.

Moda dünyasının kolay kolay unutamayacağı bu defile, 2000’ler modasının hiçbir yere gitmediğini, bir süre daha düşük bel etekler, kargo pantolonlar ve tabii ki baguette çantalar göreceğimizi gösterdi. Marc Jacobs, biraz kaotik de diyebileceğimiz New York stilini Fendi ile çok güzel buluşturmuş ve hem modern hem de 2000’lere ait diyebileceğimiz parçalar çıkarmış.

 

New York Moda Haftası’nda görmeye alışık olmadığımız Fendi, Kim Jones ve Silvia Venturini Fendi’nin yaratıcı yönetimiyle hepimizi şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Kaynakça:

https://www.vogue.com/fashion-shows/resort-2023/fendi#review

https://www.wmagazine.com/fashion/fendi-marc-jacobs-nyfw-spring-2023-review

https://fashionista.com/2022/09/fendi-baguette-25th-anniversary-show-new-york

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selin Akyurt

Ted Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Modaya olan ilgim dolayısıyla İMA ve Vakko ESMOD’dan eğitimler aldım. Styling ve moda editörlüğü alanlarında ilerlemek istiyorum.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.