En iyi Giyinen 10 Türk Dizi Karakteri

Dizi ve moda denince aklımızda hep yabancı diziler canlanıyor. Oysa ki kendi dizi piyasamızı da hafife almamak gerek. Türkiye’de son 10 yılda birçok televizyon dizisinde moda ve stil anlamında güzel gelişmeler oluyor. Hatta bu dizilerde kullanılan kıyafetler yurt içinde minik trendlere bile yol açabiliyor.

Türk dizileri birçok yerli tasarımcıyı izleyici kitlesine, yani  milyonlara tanıtma ve bu tasarımcıların bilinirliğini artırma konusunda çok etkili.  Birbiri ardına açılan “filan dizinin sekizinci bölümünde şu karakterin giydiği kıyafeti nerede bulabilirim?” sorularına cevap veren site, bu dizilere styling yapan isimlerin popülaritesinin artması ve izleyicilerin forumlarda sayfalar süren konuşmalar yapması bizim de ilgimizi çekti ve son yıllarda Türk dizilerine stiliyle yön vermiş 10 dizi karakterini incelemeye karar verdik.

Aşk-ı Memnu- Bihter

Türk televizyon tarihinin belki de en fenomen dizilerinden biriydi Aşk-ı Memnu. Ben Türk dizisi hiç izlemem diyenlerin bile final bölümünü soluksuz izlediği bir diziydi. Diziye kıyafetleriyle birçok isim damgasını vurdu ama her zaman en ilgiyle izlenen karakter Bihter Ziyagil oldu. “Beni, beni Bihterini” sözleriyle yıllar geçse de akıllarımızdan silinmeyen Bihter dizinin çekildiği 2008- 2010 yılları arasında Türk moda dünyasını önemli ölçüde etkilemişti. Hatta dizilerde “moda” ve “styling” kavramı hayatımıza Aşk-ı Memnu‘yla bu kadar girdi dersek yalan söylemiş olmayız.

Adnan Bey’in köşkünde akşam yemeğine her daim yapılı saçlar, topuklu ayakkabılar ve tasarım elbiseler içinde inen Bihter sıklıkla Türk tasarımcıları tarafından giydiriliyordu. Özgür Masur, Elif Cığızoğlu,  Arzu Kaprol  ve Mehtap Elaidi gibi tasarımcıları tercih ediyordu. Hem tasarım parçalar hem de Diesel, Mango, Desa gibi mağazalardan alınan parçalarla Bihter her daim şık ve kendine has bir tarz sahibiydi. Dizinin stil danışmanları Deniz Marşan ve Başak Dizer, Bihter’in stilini “femme-fatale” olarak tanımlıyor.  Dar kot pantolonlar, mini saten elbiseler, dikkat çekici takılarla Bihter her daim bakışları üzerine toplayan bir stile sahipti.

Bihter’in dönemin Türkiye’sinde bir çeşit trendsetter olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Beren Saat’in ayağını sakatladığı dönemde topuklu yerine tercih ettiği dar, düz taban dize kadar çizmelerin “Bihter Çizmesi” olarak nam saldığını daha dün gibi hatırlıyoruz. Peki mağazalarda “Bihter Geceliği” olarak ünlenen siyah saten gecelikleri de unutan yoktur değil mi? Dizi biteli yıllar olmuş olsa da Bihter hala stiliyle zihnimizde yaşıyor.

Aşk-ı Memnu – Firdevs Hanım

Entrikaları, güzellik uykusu ve sabahları olmazsa olmazı portakal suyuyla bir başka fenomen haline gelen Firdevs Hanım‘a saygımız her zaman sonsuz. Hem hayat tarzı, hem güçlü karakteri hem de kıyafetleriyle başlı başına bir ikon haline gelen Firdevs Hanım da tıpkı kızı gibi her daim bakımlı ve cazibesini ön plana çıkartacak şekilde giyinirdi.

Firdevs Hanım’ın görüntüsü için ilk bakışta abartılı dense de diziyi izledikçe karakterin kıyafetleri ve hayat görüşünün ne derece içiçe geçtiğini farkediyorsunuz. Firdevs Hanım dikkat çekmeyi seven, lükse aşık, dişiliğini kullanmasını iyi bilen iddialı bir kadındı. Dizideki kıyafet seçimleri de tıpkı bu özellikleriyle örtüşecek şekilde yapılmış. İster evinde sabah kahvaltısı isterse dışarıda bir akşam yemeği olsun onu her daim topuzu, incileri, son moda ipek bluzu ve stilettolarıyla görebilirdiniz.  Dizideki ilk bölümlerde kaza geçirince taktığı boyunluk görünmesin diye üzerine ipek bir fular bağlaması ise, Firdevs’in karakterini yansıtan ve aslında çok ince düşünülmüş harika bir detaydı- ne olursa olsun her zaman bakımlı ve şık görün. Televizyon tarihine bir başka Firdevs hanım gelemeyeceğinden artık çok eminiz.

Karadayı- Feride

2 yıl önce sezon finali yapan ve reytingleri çok yüksek olan unutulmaz bir diziydi Karadayı. Senaryosunun sürükleyiciliğini ve iyi oyunculuklarını bir kenara bırakırsak 80’li yıllarda geçen dizinin kıyafetleri bizi her hafta bir nostalji rüzgarına sürüklüyordu. Bergüzar Korel‘in idealist bir hakimi canlandırdığı karakteri sıklıkla rengarenk etek-ceket takımlarda ve birbirinden şık kabanlarda görülüyordu.

 Feride karakterinin bir özelliği de neredeyse her bölümde yaptığı topuzu ve saçının iki kenarına taktığı saç aksesuarları. 80’li yılların minik el çantaları, döpiyesler, inci küpeler ve kitten heel’larla özlediğimiz o nostaljik görüntüyü her pazartesi bizlere yaşatıyordu.

 

Paramparça- Dilara

Dilara, seçimleriyle her zaman zarif

Ebru Özkan tarafından canlandırılan Dilara karakteri  Paramparça dizisiyle ekranlardaki zarif ve yer yer minimal moda açlığımızı dindiriyordu. Dizide Dilara’nın giyim tarzı hiç bozulmadı. Karakterin seçimleri dozajında seksapel ve kalite kokuyor; logolara yer yok ama her daim özenli seçimler var. Dilara’nın üstünde gördüğümüz imza parçalar içinde vücuda oturan siyah elbiseler, nude renklerde bluzlar, stilettolar ve skinny jeanler var. Çanta seçimlerinde ise sıklıkla Dior, Givenchy gibi markalara rastlıyoruz. Eğer özleminiz zarif ama bir o kadar da sofistike bir moda anlayışıysa Dilara’nın stiline bakmanızı öneririm.

Cesur ve Güzel- Sühan

Tuba Büyüküstün, Cesur ve Güzel dizisindeki stiliyle hayranlık uyandırıyor

Son zamanların en beğenilen stilleri arasında Sühan‘ın Cesur ve Güzel’deki tarzı gösteriliyor. Sühan’ın tarzını hepimiz benimsedik. “Korludağ çiftliği” diye şehir dışında ormanlık bir alandaki gösterişli bir çiftlikte geçen dizide Tuba Büyüküstün’e kahve tonlarındaki uzun kabanları, mini süet etekleri, dizine kadar gelen düz çizmeleri ve boğazlı kazaklarıyla sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Saçlarına dizi için yeni bir hava katan Tuba Büyüküstün adeta dizideki karakteri ve giydikleriyle bütünleşmiş diyebiliriz. Sühan’ın tarzı yer yer tomboy, yer yer country, yer yerse seksapel içeren bir tarz.  Aksesuarlara gelirsek, Sühan her zaman “statement piece” yani iddialı imza parçalar diyebileceğimiz parçalar seçiyor. Devetüyü renklerinde mini süet bir elbisenin üstüne petrol rengi bir fötr şapka veya beyaz, sade plise bir elbisenin üstüne kırmızı cat eye gözlükler… Renklerde de bir istikrar söz konusu, Sühan’ı neon pembeler, florasan sarıları içinde pek göremezsiniz; onun rengi devetüyü, bordolar ve petrol mavileri. Styling’ini Başak Dizer’in yaptığı dizi umarım uzun soluklu olur da her hafta Sühan kombinlerine doyarız.

Medcezir- Mira

Medcezir denince aklımıza otomatik olarak dizinin kıyafetleri geliyordur. The O.C.’nin Türkiye versiyonu olarak çekilen dizideki gençlik enerjisini daha ilk görüşte kıyafetlerden alabiliyordunuz. Özellikle de Mira‘dan. Bomber ceketler, dikkat çeken cesur renkler ve desenler, deri detaylı aksesuarlar, pırıltılı mini etekler altlarına asker botları- kısacası Mira  farklı parçaları bir arada kombinleme yeteneğine sahip enerjik bir görüntü çiziyordu. Mira’nın kıyafetlerinin nerelerden olduğuna baktığımızda bir çok farklı markaya rastlıyoruz. Twist, Maje, Adil Işık, Meltem Özbek ve H&M’in gibi birçok markanın kıyafetlerini Mira’da görüyorduk. Mira’nın tarzındaki enerjik, yer yer boho, yer yerse rock chic görüntüsünü ekranlarda çok özlüyoruz.

Kara Para Aşk- Elif

Elif’in 1. sezon finalinde giydiği kombin

Geçtiğimiz sezon final yapan soluksuz izlediğimiz bir diziydi Kara Para Aşk. Hem aşk ve mafya dolu, hem de sürekli izleme isteği uyandıran bir diziydi. Dizide başrolde olan Elif karakteri, İtalya’da takı tasarımı okumuş ve kendi takı markası olan 30’larının başında bir karakteri canlandırıyordu. Dizinin stil danışmanlarının oldukça iyi bir iş çıkardığı belli.  Elif giyimiyle  tam anlamıyla yaratılan karaktere uygun bir görüntü çiziyordu.

Elif‘in tarzını yer yer boho, yer yer seksi, yer yerse Parizyen olarak özetleyebiliriz. İyi kalite basic parçalarla birleştirdiği jeanleri, kloş etekleri, oversize hırkalarıyla Elif her daim şıktı. Stilinde en çok göze çarpan parçalarsa aksesuarları ve takılarıydı. Çoğu zaman kıyafetini minimal tutup, az ama kaliteli aksesuarlar kullanıyordu. Dizinin bir çok aksesuarına sponsor olan Bendis markasını Elif sayesinde tanıdık diyebiliriz. Dizinin her bölümünde en az bir kere Elif’in farklı farklı bandanalarla görüyorduk. Google’da Elif Bandana’sı ve Elif Bandanası bağlama diye aratınca çıkan sonuçlara şaşırabilirsiniz.

İntikam- Derin

Listedeki diğer bir Beren Saat‘in canlandırdığı karakter ise Derin. Aşk-ı Memnu’nun ardından gene benzer özelliklere ve benzer sosyal çevrede geçen bir karaktere bürünmek ve kıyafetlerle iki karakter arasında farklılık yaratmak oldukça zor bir işti. Styling ekibi sayesinde İntikam dizisi hem Bihter gibi gösterişli ve feminen parçalar kullanıyordu ama başarılı bir şekilde de Bihter’den farklı duruyordu.

Derin, çok konuşulan Özgür Masur tuvaletiyle

Derin’in İntikam dizisinde en çok konuşulan parçası Özgür Masur imzalı yeşil gece elbisesiydi. Hatta gazetelerin ana sayfasına bile bu kıyafet kapak olmuştu.

Hayat Şarkısı- Kerim

Birkan Sokullu reyting rekorları kıran Hayat Şarkısı dizisinde Kerim karakteriyle ekranlarda. Dizinin içtenliğini bir kenara bırakırsak, Kerim, Türk dizilerindeki erkek karakterler içinde neredeyse bir stil ikonu haline gelmiş durumda.

Basic tshirtler üstüne giydiği ceketleri, fötr şapkaları ve Türkiye’de erkeklerin daha çok üzerinde görmek istediğimiz keten fularlarıyla  Kerim‘in stili izleyicileri ekrana çeken sebeplerden biri. Türk dizilerinde gözlük takan karakterlere çok rastlamasak da Birkan Sokullu kemik çerçeve gözlükleriyle bu önyargıyı kırıyor. Kerim’in neredeyse her kıyafetine bayılıyoruz, ama favorimiz beyaz gömleğinin ortasına iliştirdiği barış sembollü yaka iğnesi. Umarız ekranlarda olduğu kadar sokaklarda da böyle Türk erkekleri görürüz.

Aşk-ı Memnu- Behlül

Aşk-ı Memnu denince aklımızda Behlül’ün Bihter’in kaza geçirdiğini öğrendiğinde verdiği tepki gelir. Behlül’ün vurdumduymaz, bad-boy ve sorumluluk almaktan kaçar kişiliği tüm Aşk-ı Memnu karakterlerinde olduğu gibi yine ustaca yansıtılmış. Behlül’ü dizide bol miktarda tshirt üstüne ceket kombinleri, hem skinny, hem boot-cut jeanlerle görüyorduk.

Behlül ve kırmızı montu

Behlül‘ün belki de Türkiye’ye en önemli etkilerinden biri de erkekleri daha renkli giyinmeye teşvik etmekti. Ona kırmızı pofuduk montuyla sahilde derin düşünceler içinde yürürken rastlayabilirdiniz. 2. sezon Bihter’le bir numaralı buluşma noktası olan Riva’daki o meşhur evde giydiği dapdar kırmızı pantolonu 1 hafta gündem konumuz olmuştu. Günümüzde ise hala devam eden “denim on denim” trendini Türkiye’de ilk uygulayan erkekler arasında yine onu gösterebiliriz. O zaman Behlül kaçar…

 

 

Peki bu yaratılan stilleri oynayan oyunculara bağlamak ne kadar doğru?

Gündelik hayatta kiminin tarzı yansıttığı karaktere yakın, kimininki ise oldukça uzak. Yaratılan bu başarılı stilleri takip ederken nedense hep yaratıcılarını unutuyoruz; dizi ekiplerinde yer alan stil danışmanları olmasa belki de birçok dizi bu kadar fenomen olamazdı.

Stil danışmanları…sizi seviyoruz!

Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.