Vivienne Westwood İle #Greengang Ekibinde Yer Almaya Ne Dersin?

 

Sürdürülebilirlik anlamında moda dünyası her geçen gün daha fazla yol katediyor. Markaların bu alanda projelerini arttırmaları ve tüketicilerin de bilinçlenmesiyle son dönemlerde birçok heyecan veren sürdürülebilirlik projesiyle karşılaşıyoruz. Bu sefer de belki de senenin son sürdürülebilir işbirliğiyle karşı karşıyayız. Bu işbirliğini oluşturanlar ise punk yün ve moda markası Wool And The Gang ve sürdürülebilirlik aktivisti grup Friends Of The Earth.

Wool And The Gang, sadece yün satmanın ötesinde olan ilke sahibi bir firma.

Bu işbirliğini diğer alışılagelmiş marka işbirlikleri gibi düşünmek yanlış olur. İki firmanın katılımıyla değil birçok farklı ismin katılımıyla oluşturulmuş ve oluşumu da hala devam eden sıradışı bir proje. Sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmek için bir araya gelen Wool And The Gang ve Friends Of The Earth ikilisi son günlerin en cool grubunu oluşturmuşlar- #Greengang. 13 kadından oluşan bu yeşil ekipte hem moda hem de sürdürülebilirlik konusunda önemli isimlere rastlıyoruz. Bunların arasında Fashion Revolution’ın kurucusu Orsola de Castro, moda yazarı Bethany Williams, blogger Elizabeth Farrel gibi isimlerin yanı sıra Vivienne Westwood’u da görüyoruz.  80’li yıllardan bugüne tasarım, aktivizm ve çevre konuları denince her daim aklımıza ilk gelenlerden biri olan Westwood’un böyle bir projeye katılmamasını bekleyemezdik zaten.

 

Peki #Greengang Neler Yapacak?

Aktivist moda blogger’ı Glacier Girl adıyla bilinen Elizabeth Farrell’ de Green Gang ekibinde.

#Greengang’in en önemli özelliği sürdürülebilirlik konusunda daha fazla kişiye ulaşmak ve bu konuda yapılabilecek günlük şeyleri sosyal medyada paylaşmak. Bu paylaşımlar alışverişlerimizde plastik torba satın almak yerine kendi bez çantamızı getirmekten gereksiz elektrik harcamasının önüne geçmeye kadar her şey olabilir. Proje bunlarla da kalmıyor; bu projenin şerefine Wool And The Gang Peru’daki atık yünlerin geri dönüştürülmesiyle üretilmiş özel bir yün serisi çıkarıyor. 12 farklı rengi bulunan koleksiyonunun satışından elde edilen gelirin belirli bir miktarı da Friends Of The Earth derneğinin iklim değişikliği çalışmaları için yarattığı fona gidiyor. Yani proje her anlamda çevreye katkı sağlamayı amaçlıyor.

 

Çevreci seçimler hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor.

Aslında Wool And The Gang’den alışveriş yapmanın ötesinde hepimiz bu projenin bir parçası olup #Greengang’e destek verebiliriz. #Greengang’in kuruluş amaçlarından biri de bu ekibi sadece 13 kişiyle sınırlamayıp sosyal medya ile herkesin kendini ekipten görmesini sağlamak. Yapmamız gerekenler ise çok basit. Sadece giyimle de sınırlamayıp günlük hayatımızı daha çevreci yapabileceğimiz adımlarımızı sosyal medyada #Greengang hashtagi ile paylaşmak. O zaman hep beraber yeşil tercihlerimizi sosyal medya üzerinden paylaşmaya sen de var mısın?

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.