Victoria’s Secret’ın İlginç Hikayesi

Son bir haftadır moda dünyasındaki herkes, içerisinde sektörün hatta dünyanın en güzel modellerini taşıyan pembe bir uçağın Paris’e inmesini konuşuyor. Ayrıcalıklı bir kısım, uzun süren bekleyişten sonra bu modelleri dün akşam (30 Kasım) Paris Grand Palais’de izleme şansına erişti. Geri kalanımız ise maalesef 5 Aralık tarihine kadar beklemek zorunda.

nintchdbpict000285181161-e1480335657795

Evet, tabii ki biz de Victoria’s Secret’dan bahsediyoruz. Uzun bacaklar,  tüllü, dantelli ve hatta pırlantalı iç çamaşırları, podyumdan kameralara atılan öpücükler, dünyaca ünlü sanatçıların performansları ve mükemmel bir görsel şölen. Markanın adı söylenince hepimizin aklına gelen görüntüler bu çerçevede oluyor. Ancak 39 sene önce kurulan markanın başlangıç hikayesi ve buraya evrilme süreci aslında çok daha zorlu ve tüm bu parıltıdan biraz daha uzak. Hatta biraz da utangaç…

Utangaç erkek marka kurmaya karar verirse …

renkli-victorias-secret
1977 Victoria’s Secret Kataloğu

Victoria’s Secret hikayesi, Stanford Üniversitesi’nde MBA derecesi yapan Roy Raymond’un karısına iç çamaşırı almak için bir mağazaya girmesi ile başlıyor. Raymond alışveriş yapmak için girdiği mağazanın ortamından o kadar rahatsız oluyor ki, kendini bir sapık gibi hissederek mağazayı terk ediyor ve kendi gibi hisseden erkekler için bir çözüm üretme arayışına giriyor. Bu sektörde büyük bir ihtiyaç ve piyasa açığı gören Raymond, borçlanarak edindiği 80.000 Dolar ile, 1977’de California Palo Alto’da, erkeklerin girdiklerinde kendilerini rahat hissedebilecekleri ve çekinmeden eşleri için alışveriş yapabilecekleri bir iç çamaşırı dükkanı açıyor. Erkek müşterilerini rahat ettiren mağaza aynı zamanda o senelerde kadınların kullandıkları geleneksel ve sade iç çamaşırlarından farklı olarak, Viktoryan dönem modasının etkilerini taşıyan oldukça süslü, seksi ve cesur modeller ile görücüye çıkıyor. (Victoria ismi de bu dönemin etkilerinden)

   

Başarıdan iflasa uzanan yolculuk 

16c00ebecc93c5e7def80699eba08097Kurulduğu yıl 500.000 Dolar ciro yapan Raymond, ikinci senesinde müşterilerinin daha da rahat alışveriş yapabilmesi için bir katalog bastırıyor ve akabinde 3 mağaza daha açıyor. Ancak Raymond’un bu işe başlarken üzerine eğildiği ve marka stratejisi olarak belirlediği erkek müşterileri rahat ettirme teması zaman geçtikçe kadın müşterilerin markadan uzaklaşmasına ve markanın kan kaybetmeye başlamasına neden oluyor. 5 sene sonra mali sıkıntılar yaşamaya başlayan marka 6 mağazası ve 42 sayfalı kataloğu ile birlikte kurucusu tarafından dönemin güçlü şirketlerinden olan Limited Brands’in sahibi Leslie Wexner’a 1 milyon dolar karşılığı satılıyor.

 

v1-18

Bildiğimiz yüzü ile Victoria’s Secret

1983’de şirketi satın alan Wexner, hedef kitlesini erkek müşterilerden kadın müşterilere çeviriyor ve markayı olduğundan daha da seksi bir tasarım anlayışı ile tanıştırıyor. Katalog basma anlayışı aynen devam eden marka 1995’de 1.9 milyar dolar değerinde ve 670 mağazası olan uluslararası  bir perakende devine dönüşüyor. Amerikalı kadınları da Avrupalı hemcinsleri gibi seksi ve uygun fiyatlı iç çamaşırına erişimleri olsa hiç düşünmeden bunu almak isteyeceklerini gören Wexner haklı çıkıyor. Maalesef bu sırada aile içi sorunlar ve duygusal bunalımlar yaşayan Roy Raymond karısı ile boşandıktan kısa bir süre sonra ,1993 senesinde, Golden Gate Köprüsü’nden atlayarak intihar ediyor.

20140218-212510

Kurucusu için başarı hikayesi olarak başlayan ancak daha sonra trajedi ile sonuçlanan Victoria’s Secret, günümüzde iç çamaşırının yanı sıra spor ürünler, mayo, parfüm ve kozmetik gibi farklı ürün gamlarında da satış yapıyor. 1990 senesinde kampanyalarında süper modelleri kullanmaya başlayan markanın her sene düzenlediği ve en büyük pazarlama aracı olarak kullandığı şovları ise hala senenin en çok konuşulan olaylarından biri.

tommy-ton-victorias-secret-fashion-show_43

1995 – Victoria’s Secret Şov yapılmaya başlandı.

1999 – Super Bowl’da gösterilen 30 saniyelik Victoria’s Secret reklamı markanın sitesine bir saatte bir milyon ziyaretçi çekti.

 

vs12000 – Bir sene önce ziyaretçi yoğunluğundan dolayı sitesinde pek çok aksaklık yaşayan Victoria’s Secret, birçok teknoloji firması ile birlikte çalışarak şikayetleri önledi sitesinden canlı yayınladığı şovu 2 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.

2004 – Marka yeni bir pazarlama stratejisi olarak reklamlarında Bob Dylan ile çalıştı. Aynı sene ilk defa ünlü şovunu yapmadı.

2009 – Marka Facebook, Twitter ve Pinterest hesapları açarak sosyal ağlarda yer almaya başladı.

2011 – Düzenlenen şova 12 milyon Dolar bütçe harcandı. (İlk şova ayrılan bütçe 120.00 Dolardı.)

alessandra-ambrosio-2011-victoria-s-secret-fashion-show-11

Markanın tarihini öğrendik. Şimdi sırada en başarılı şovlarını ve en ünlü meleklerini yazacağımız yazı var ! Beklemede kalın !

 

Deniz Bulutsuz

Yabancı dillere olan tutkum beni Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezuniyetime kadar götürdü. Terzi bir anneanne ve güzel sanatlar sevdalısı bir anne ile büyümekse, İstanbul Moda Akademisi Moda Yönetimi programını tamamlamamın nedeni oldu. Bir süre ELLE’de çalıştım. Reklam ajanslarında staj yaptım ve sosyal medya hesapları yönettim. Edebiyat ve moda ikilisini her fırsatta birbirlerine bağlayarak içerik üretmek ve bunları sosyal medyaya uyarlamak en büyük zevkim.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.