Stella McCartney’den Geri Dönüşebilen Sneaker: Loop

Sürdürülebilir modanın öncülerinden Stella McCartney, şimdi de sürdürülebilir sneaker ile karşımızda!

Moda tasarımında yaratıcılıktan ödün vermeden, malzeme kullanımının sınırlarını zorlayarak sürdürülebilirliğin en üst sınırını çizen McCartney, şimdi de tamamen dönüştürülebilir tasarımıyla “Loop Sneaker”ı yarattı. Loop adını “döngü” kavramından, yani geri dönüşüm döngüsünden alıyor.

Ayakkabı Sektöründe Karbon Ayak İzi

Bu büyüme elbette karbon ayak iziyle geliyor. Bir çift spor ayakkabının üretiminde yaklaşık 13 kg karbon dioksit salgılanıyor. Ayrıca ayakkabının tabanı ile üst kısmını birleştiren yapışkan da çevreye oldukça zararlı.

Genelde ayakkabıların birbirinden ayrılmayacak şekilde tasarlandığını, ve bu nedenle parçaların yeniden kullanılamadığını düşünerek, Stella McCartney Loop sneaker’ı parçaları ayrılarak dönüştürülebilecek şekilde tasarlamış. Ürün geliştirme ve tasarım süreci 18 ay süren bu modelde her detay çevre dostu.

Öncelikle taban ve üst kısmı birbirine bir yapışkan ile değil, minik halkalar ile birleştirilmiş ve çevre dostu iplikle atılan ikinci dikiş ile taban güçlendirilmiş. İtalya’da üretilen sneaker’ların yapımında çok az yapışkan kullanılmış, kullanılan yapışkan da hayvan dostu ve su bazlı.

Markanın Kış koleksiyonu ile piyasaya sürdüğü Loop, kadın ve erkek için 3 farklı model ile mağazalarda.

 

Peki Stella McCartney’nin amiral mağazası diyebileceğimiz Londra mağazası nasıl?

Duvar kağıtları Stella’nın ofisinden gelen kağıt artıklarından yapılmış, mağazadaki mankenler ise yüzde 72’si şeker kamışı bazlı olan biyoplastikten üretilmiş.

Bakalım moda severler Loop’u da kült modellerden biri yaparak sürdürülebilir modanın gelişimine katkıda bulunacaklar mı?

 

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

1 Comment

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.