Resort Koleksiyonlarında Neler Oluyor?

 

Yaz mevsimine girmek üzereyiz, yani sezonun o vakti geldi- işte karşımızda Resort/ Cruise koleksiyonları. O zaman bu sezon resort koleksiyonlarda nelerle karşı karşıyayız gelin göz atalım.

Dior

Maria Grazia Chiuri bu seneki resort koleksiyonunun ilhamını 50’li yılların Meksika’sından alıyor. Escaramuzas adı verilen kadınların renkli kıyafetler, şapkalar ve kabarık eteklerle yaptığı bu rodeonun izlerini Dior’da görmek mümkündü. 50’li yılların silüetlerini taşıyan parçalarla Chiuri’nin vermek istediği mesaj aslında feminenliğinizi bozmadan her istediğinizi yapabilirsinizdi. Zaten Chiuri’li Dior’un tüm koleksiyonlarına baktığımızda aynı mesajı görebiliyoruz. Parçalarda yer yer gypsy look, yer yer de 30’lara dair esintiler var. Bol miktarda desenler, tütü etekler, fötr şapkalar ve belden kalın kemerler ileriki günlerde mağazalarda neler göreceğimizin sinyalini veriyor.

Louis Vuitton

Sainte-Paul-de-Vence müzesinin bahçesinde gerçekleşen Louis Vuitton SS 19 resort koleksiyonu için sanat ve modanın buluşması diyebiliriz. Nicolas Ghesquiére bu sezonu ‘egzantrik’ diye tanımlamakta haklı.  Parçalara baktığımızda en dikkat çeken öğenin ayakkabılar olduğunu söyleyebiliriz. Bize ilkokul yıllarımızı anımsatan yağmura dayanıklı, kalın tabanlı çizmeler hakkında moda dünyasının karışık düşünceler içinde olduğuna eminim. Farklı materyal ve desenlerin bir arada kullanıldığı bu koleksiyonda modellerin alınlarındaki süslemelerle mistisizme göndermeler yapılması ilginç detaylar arasındaydı.

 

Oscar De La Renta

Tüm resort koleksiyonları arasında Oscar de la Renta için güneş gibi doğdu dersek yanılmış olmayız. Resort koleksiyonunun görsellerine bakınca içimiz açılıyor. Ağırlıkta olarak pastel tonlarının kullanıldığı zarif koleksiyonda tam bir Oscar de la Renta kadını görüyoruz.

Givenchy

Bu sene en merak edilen resort koleksiyonları arasında Givenchy vardı. Clare Waight Keller’ın Givenchy’deki ilk resort koleksiyonunda 80’ler izlerini yoğun bir şekilde hissediyoruz. Waight, bu sezon için ilhamını Givenchy’nin pek de bilinmiyen bir yönünden- spor giyimden aldığını söylüyor. 80’lerin başlarında spor giyim ilhamlı tasarımlar çıkaran marka günümüzde sık sık yapıldığı gibi gene referans için kendi köklerine dönmüş.

Valentino

Bir başka dikkatimizi çeken resort koleksiyonu ise Valentino. 70’lerden izler taşıyan bu koleksiyonun ilk bakışta dikkatimizi çeken kısmı çekimlerdeki doğallık. Saç eşarpları, ispanyol paça pantolonlar, maksi elbiseler, retro gözlükler ve halka küpelerle Valentino’nun oluşturduğu bu nostaljiyi çok sevdik. Bir diğer dikkat çeken parça ise slogan parçalar. Son yıllarda Gucci ile doruk noktasına ulaşan slogan parçaların moda dünyasından gitmeye niyeti yok gibi.

*Resort Koleksiyonlar nedir? ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız. 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.