Merve Uçar

ŞEHİR:
MİLANO


EĞİTİM:
Mimar Sinan Üniversitesi / İstituto Marangoni


MEZUNİYET YILI:
2015


SATIŞ NOKTALARI:


2008 yılında Mimar Sinan Üniversitesinden mezun olan Merve Uçar, 2012 yılında Koza Genç Tasarımcılar yarışmasında finalist olup, aynı yıl EİB Genç Tasarımcılar yarışmasını kazanarak Milano’da Istituto Marangoni’de master yapma imkanı kazandı.  Mezuniyeti ardından hazırladığı 2017-18 kış koleksiyonu A Design yarışmasında Altın Ödül ve Mittelmoda yarışmasında da Jüri Özel Ödülünü aldı.

[thb_dividers style=”style7″]

HAKKINDA

1988 yılında İstanbul’da doğdu. 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra meslek hayatına Arzu Kaprol ile çalışarak başlayan Uçar, Kaprol Grup bünyesinde kurumsal tasarımlar yaptıktan sonra 2012’de iki sezon Studio Kaprol markası için hazırladığı koleksiyonla İstanbul Fashion Week’te yer aldı. 2012’de Koza Genç Tasarımcılar yarışmasında finalist olup, yine aynı yıl EİB Genç Tasarımcılar yarışmasını kazanarak Milano, İstituto Marangoni’de iki master programını üstün başarı derecesi ile tamamladı. Master süresince, MaxMara, Francesco Scognamiglio ve Diego Dolcini gibi markalarla birlikte çalışma şansı yakalayan Uçar, aynı yıl Bolon & Capelli tarafından organize edilen tasarım yarışmasını kazanarak tasarımlarını Milan Design Week, Salone del Mobile’de sergiledi.

2015 yılında mezun olduktan sonra Massimo Monteforte ile birlikte çalışmaya başlayan genç tasarımcının, 2016’da FW 2017-18 koleksiyonu, Milano Başkonsolosluğu tarafından organize edilen ve Milano’da Excelsior Gallia’da gerçekleştirilen 29 Ekim Resepsiyonu’nda sergilendi.

Bu koleksiyonu ile 2017 yılında Uluslararası A’ Design Award & Competition tarafından Altın Ödül ve International Lab of Mittelmoda Tasarım yarışmasından da Özel Ödülü olmak üzere iki ödül birden kazandı. Merve Uçar halen Milano’da profesyonel meslek hayatına devam etmektedir.

Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Daha Eski Makale Yok
Daha Yeni Makale Yok