Pirelli Takvimi Bu Sene Tim Walker’a Emanet

Geçen sene Peter Lindbergh’in çektiği Pirelli Takvimi’nin bu seneki 45. sayısı Tim Walker’a emanet. Fotoğrafçının simgesi haline gelmiş olan romantik ve sıra dışı set, kostüm ve hikaye anlatıcılığını bu çekimde de görmek mümkün.

Walker bu seneki Pirelli Takvimi için yetişkin ya da çocuk, belki de hepimizin en çok tanıdığı hikayeyi seçmiş: Alice Harikalar Diyarında. İngiliz edebiyatının bu klasiğini hepimiz biliyoruz fakat Tim Walker 1865 yılında yayınlanan ilk kitabın John Tenniel tarafından yapılan illüstrasyonlarından ilham almış. John Tenniel kitabın ilk versiyonu için tahta üzerine oyulu 42 çizim yapmış, hatta bunlarda görülen Alice’in saçları siyah ve kahküllüymüş.

“Alice’in hikayesi sınırsız kere anlatıldı. Ben o ilk günlere dönüp hikayenin Lewis Carroll tarafından hayal edildiği şekliyle anlatmak istedim.”

Şaşırtıcı Bir Kadro

Çekimde 18 kişi yeralıyor, bu kişilerin arasında aktörler, şarkıcılar, modeller, aktivistler ve müzisyenler var. Fakat hepsinin ortak özelliği siyah tenli olmaları. 1987’de Terence Donovan tarafından çekilen Pirelli Takviminden sonra ilk deva bir Pirelli Takviminde sadece siyah tenli kişiler yer alıyor. Bu durum özellikle son yıllarda artan farklılık arzusunu pekiştiren bir nitelikte ve tüm yaratıcı sektörler tarafından mutlulukla karşılanacağına eminiz.

Tim Walker Alice Harikalar Diyarında setini hazırlamak için set tasarımcısı Shona Heath ile çalışmış. Styling ise son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz, İngiliz Vogue’unun yeni editörü Edward Enninful’a ait. Enninful’un bu çalışmada yeralması da tesadüf olamaz, çünkü kendisi de İngiliz Vogue’unun ilk erkek, ve ilk siyahi editörü. Enninful’a takvimle ilgili şöyle diyor:

Bu kadar iyi bildiğimiz bir hikayenin farklı bir şekilde anlatılması tüm çocukların hikayeyi sahiplenmelerine ve güzelliğin tek bir standardı olmadığını anlamalarına yardımcı olacak.

Alice rolünde gördüğümüz model Duckie Thot da bir yeni dönem Alice’i gibi düşünülebilir. Duckie Thot Avustralya’ya yerleşen Sudanlı bir göçmen ailenin çocuğu. Çekimde yer alan diğer ünlü isimler ise Whoopi Goldberg, Naomi Campbell, RuPaul, rapçi Sean “Diddy” Combs, model Slick Woods, model ve avukat Thando Hopa, model Wilson Oryema, İngiliz tasarımcı Zoe Bedeaux, Senegalli-Alman model Alpha Dia, aktör Djimon Hounsou, Gambiya’lı kadın hakları savunucusu Jaha Dukureh, Oscar ödüllü Meksikalı-Kenyalı aktris Lupita Nyong’o, Amerikalı şarkıcı Lil Yachty ve İngiliz model King Owusu.

Hikayeler jenerasyonlar boyunca yaşadığımız dünyayı anlamlandırmamıza ve iletişim kurmamıza yarayan dünyalar olmuştur. Pirelli’nin bu sene hepimize tanıdık gelen bu hikayeyi içinde bulunduğumuz dönemin sorunlarını yansıtmak ve birleştirici bir mesaj için kullanması çok hoşumuza gitti. Kitabın ünlü beyaz tavşanının bile siyah tavşan olması oldukça eğlenceli. Bakalım takvimin yankıları nasıl olacak.

 

 

Aslı Özbek
Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.