National Geographic Sayfalarından Elbiselere Taşınan Doğa

22 Nisan’da kutladığımız Dünya Günü aynı zamanda yeni bir markanın doğumgünü oldu: Infinite Resort

Tasarımcı ve stylist Romina Cenisio, doğaya geri dönüşü temsil eden ve yüzde 80’i geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşan markanın kurucusu. Cenisio, National Geographic sayfalarından tanıdığımız fotoğrafçıların işlerini elbiselere dönüştürmüş. Stephen Alvarez, Frans Lanting, Bruce Omori ve Andy Mann’ın fotoğrafları toprak, hava, su ve ateşi temsil ediyor. Ürünlerin tamamı karbon ayak izi düşük olan baskı yöntemleri ve el boyaması ile yapılmış.

Koleksiyon Infinite Resort sitesinde satışta. Satışlardan elde edilecek gelirin yüzde 20’si de fotoğrafçıların önem verdiği sosyal konulara bağış olarak aktarılacak. Mesela toprak elbisesinin geliri, fotoğrafın çekildiği Yeni Gine’de doğanın korunması için kullanılacak.

National Geographic arşivlerini  karıştırdıktan sonra her bir fotoğrafçı ile iletişime geçen Romina Cenisio, bu baskıların basit bir stok görselinden çok öte olduğunu, bu elbisenin üzerindeki kelebeklerin tekrar fotoğraflanmasının mümkün olmadığını söylüyor. Frans Lanting’in 1980’de Meksika’da çektiği bu kelebek göçü fotoğrafı, sayısı yüzde 80 azalan kelebeklerle birlikte kaybolan doğayı sembolize ediyor.

Markanın sloganı ise şu:

Her gün Dünya Günü

Aslı Özbek
Aslı Özbek

Aslı 2004 yılından beri moda sektöründe çalışıyor. Milano ve Paris'te başlayan kariyerinin büyük bölümü lüks perakende sektöründe geçti.

Bir yorum
  1. Doğa en doğru yönü gösterir onu takip edenler
    Kazanacak gelecekte.modanın da sürdürülebilir olması buna bağlı olacak..
    👏👏👏👏👍🏻

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.