Moda Haftalarını En İyi Şekilde Atlatabilmek İçin 10 Öneri

Moda severler için hem merakla beklenen hem de bir o kadar yorucu moda ayı geldi çattı. New York Fashion Week’le başlayan bu süreç sırasıyla Avrupa’ya geçerek ordan da Asya’ya kadar uzanan neredeyse bir aylık bir dönemi kapsıyor. Bu sezon Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul yapılmayacak olsa da yurtdışındaki diğer moda haftalarına  ilk defa katılacakların mutlaka dikkate alması gereken 10 konuyu sıraladık.

Defile Başlama Saatinden 10 Dakika Önce Kapıda Olun

Yurtdışında moda haftaları istisnalar dışında tam saatinde başlar. O nedenle defile başladıktan sonra benim yerim “neresiydi”, “şurası mıydı?” , “geçebilir miyim?” gibi yerinizi bulmaya çalışmak hem markaya kabalık hem de yanınızdakiler için rahatsız edici oluyor. Siz siz olun defile başlamadan en az 10 dakika önce yerinize oturmuş olun.

Kendiniz Olun

Söz konusu moda haftaları oldu mu birçok insan günlük hayatında olduğundan bambaşka bir tarza bürünmeye çalışıyor. Kuşkusuz bunun en önemli sebebi dikkat çekmek. Moda haftasında giyiminizle ilgi toplamayı istemek kadar doğal bir şey yok ancak moda haftasındaki stiliniz günlük hayattaki görüntünüzle uyuşmalı. Yani moda haftasına özel bir stil yaratmanız sizi ilgi çekici yapmıyor sadece üstünüze oturmamış ve sizinle bütünleşmemiş durmasına sebep oluyor.  Gözlemlediğim kadarıyla özellikle Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da birçok davetli dikkat çekmek için “abartılı bir gece klübü stili” oluşturmaya karar vermişti.  Gündüz yapılan defilelerde çok abartılı giyinmek yapılmayacaklar arasında. Ayrıca defilelerin olduğu yerin dokusuyla da bir uyum içinde olmanız gerekiyor.

Bir başka nokta da özellikle saç ve makyaj konusunda abartıya kaçmamak. Doğal ama özenli bir saç ve makyajı tercih etmeniz önerilir. Kuaförden yeni çıktım mesajı veren saçlar ya da çok ağır makyaj moda haftasına uygun olmaz.

Fotoğrafçıları Sizi Çekmeleri İçin Zorlamayın

Moda haftalarında hem sokak fotoğrafçıları hem de yayın kuruluşlarının fotoğrafçıları ilginç stilleri fotoğraflamak için keşfe çıkarlar. Böyle bir ortamda fotoğrafçıyı sizi çekmesi ve yayınlaması için sıkıştırmak yanlış bir davranış olacaktır. O yüzden fotoğrafçıların peşinden gidip, onlara ısrar etmek yerine; onları rahat bırakmayı tercih edin.

Yanınızda ağrı kesici, su ve yedek rahat bir ayakkabı taşıyın

Çantanızda mutlaka su ve ağrı kesici bulundurun. Tüm gün süren defileler, yüksek sesli müzikler ve karmaşa derken başınızın ağrısı bazen kaçınılmaz oluyor. Birçok defilede ayakta durmak zorunda kalabileceğinizden ve defileler de gün boyu devam ettiğinden topuklu ayakkabılarınıza alternatif çantanızda bir adet rahat bir ayakkabı getirmeyi de unutmayın.

Yanınızda kartınız olsun, insanlarla tanışmaya çalışın.

Kartlarınız yanınızda olsun

İnsanlarla tanışınca kendinizi tanıtıp İnstagram’dan eklemek yerine kendinize bir kart çıkarıp onlara kartınızı vermeniz çok daha profesyonel görünmenizi sağlayacaktır.

Defilelerde tek yaptığı herşeyi snapleyip selfie çekmek olan tiplerden olmayın.

Kabul ediyoruz, moda haftalarında sosyal medya her zamankinden de çok önem taşıyor ama sosyal medyayı kullanmak kadar nerede durmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Birçok insan defile boyunca snap atsa da bazen elinizdeki telefonu bırakıp, ‘gerçek’ anlamda karşınızdaki koleksiyonu gözlemlemeniz gerekmekte. Defile sırasında selfienizi çekmek veya durmadan mesaj yazmak hem sizi itici yapacaktır hem de tasarımcıya kabalık olacaktır.

  Telefonunuzun Şarjı Tam Olsun

Tüm gün boyunca devam eden defileler ve tabii ki sosyal medya paylaşımları telefonunuzu da yoracaktır. Moda Haftalarında şarjınızın nasıl hızlıca tükendiğine siz de şaşırıyor olacaksınız. Bu yüzden çantanızda mutlaka şarj aletiniz olsun. Hatta şarja takmaya her zaman fırsat bulamayabileceğiniz için bir adet power bank edinmek en akıllıcası olacaktır.

Anna Wintour Değilseniz Defilelerde Güneş Gözlüğü Takmayın

Anna Wintour

Anna Wintour denince aklımıza ilk gelenlerdendir defilede güneş gözlükleriyle oturmak. Her ne kadar Anna Wintour yapınca çok cool gözükse de diğerleri uygulayınca aynı şekilde  durmuyor. Özenti ve biraz komik olabiliyor. O yüzden siz siz olun, defilede güneş gözlüklerinizi takmayın. Bu sadece Anna Wintour’a tanınan bir ayrıcalık.

 

Baştan Aşağı Trendlere Batmış Gibi Durmayın

Sezon trendlerini ne kadar severseniz sevin, stilinizle dikkat çekmek daha doğrusu fotoğrafçıların sizi çekmesini sağlamak istiyorsanız baştan aşağı trendlere batmış gibi giyinmeyin. Aynı şey markalar ve logolar için de geçerli. Kimse ayaklı Zara veya ayaklı Louis Vuitton kataloğu gibi dolaşan birini özgün bulup fotoğraflamak istemez.

Ne Olursa Olsun Moda Haftalarını Çok da Ciddiye Almayın

Evet, moda haftaları bu sektörde çalışan pek çok kişi için hem iş hem tutku ama yine de siz siz olun moda haftalarını çok da ciddiye almayın. Sonuçta defilelerin gitgide daha etkisiz ve sıkıcı olmaya başladığını tüm moda dünyası itiraf ediyor. Moda haftalarında emeğe saygı duymak aynı zamanda gerektiğinde eğlenebilmeyi de bilmek gerekiyor.  Kendiniz olun ve rahat hissedin.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.