Moda Haftalarında Öne Çıkan Avangard 2018 Trendleri

“Normal giyinme”nin, uzun süreli bir moda trendi olacağı aklınıza gelir miydi? 2018 ilkbahar yaz erkek koleksiyonlarında öne çıkan trendler arasında yine “sıradan” giysiler var. Öte yandan, moda şovları ise marka kimliğini güçlendirecek şekilde sıra dışı sunumlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Kenzo

Bu anlamda Paris moda haftasında en çok konuşulan isimlerden biri Kenzo oldu.  Asyalı kökenlerine çağrışımda bulunmak için sadece Japon, Tayvan ve Koreli modelleri tercih eden moda evi, defile mekânı olarak Paris’te bir lisenin bahçesini seçmiş. Defile süresince, okul binası üzerinde, göstericilerin yerçekimini inkar edercesine ilginç şovları oldukça enteresan. Genel anlamda baktığımızda, koleksiyon, vintage ve fütürist dengede gidip gelen formlar ile dekonstrüktif giysilerden oluşan detaylı bir çalışmanın eseri. Fakat koleksiyonun bu kadar çok konuşulmasının  altında yatan neden, ilginç şov.

Rick Owens

Paris’te moda ve sanat arasındaki ilişkiyi vurgulayan diğer  bir isim ise, Rick Owens. Tasarımcı, Kenzo gibi, geniş bir perspektifte koleksiyonunu tanıtmayı tercih etmiş. İlham kaynağı, son yıllarda önem kazanan Arazi Sanatı ( Land Art) ve mimarisi…  Mekân, Palais de Tokyo avlusuna kurulan, merdivenlerden oluşan yüksek bir yapı… Defile müziği, Sexual Harrasment grubundan “I need a freak” …

Koleksiyondaki deneysel ceket ve pantolonlardaki radikal formlar, gösterideki sıra dışı konsept ile son derece uyumlu ve birbiri içine gecen türden paralel çizgide.

Off White

Öte yandan,  Off-White, Pitti Uomo’da politik bir mesajla seyircileri karşılamayı tercih etmiş. Mekan, Palazzo Pitti…  Virgil Abloh, tasarımlarını Amerikan sanatçı Jane Holzer’ den esinlenerek, podyuma yansıtılan dev dijital grafiti yazılar eşliğinde bir protestonun parçası haline getirmiş. Sonuç olarak, marka, takipçilerine modanın ötesinde , giysilerden daha geniş bir perspektif sunmayı basarmış.

“Gerçekçi” Olmak Gerekirse …

Moda, zor ve kaotik zamanlarda günlük dertlerden uzaklaşıp, hayali bir dünyaya kaçış için iyi bir alternatif. Nitekim geçmişte bunun birçok örneği mevcut. Son yıllarda hepimizin içinde bulunduğu belirsizlik ve endişeler dikkate alındığında benzer bir etkiyi bugün de gözlemleyebiliriz.

Geçmişten farklı olarak, bugün her moda sever için farklı bir stil söz konusu. Artık tek bir stil yada forma bağlı kalmak zorunda değiliz. Moda dünyası çok çeşitli alternatifleri bir arada sunuyor. Bana kalırsa bu alternatiflerden en ilginci, Balenciaga- Ikea stilinin mimari Demna Gvasalia, Gosha Rubchinskiy ve stilist (stylist) Lotta Volkova’dan oluşan “Yeni Rus Gerçekçiliği’.

Vetements

Örneğin, Vetements ilkbahar yaz 2018 koleksiyonuna henüz göz atmadıysanız, sokağa çıkıp bir otobüs durağında oturup sokaktan geçenleri izlemeniz de yeterli olabilir. Demna Gvasalia, Zürih sokaklarında ,57 farklı mekanda, 4 gün boyunca , sokakta karşılaştıkları insanlarla yapılan çekimlerde elde edilen fotoğraflar ile bir otoparkta giysilerini takipçilerine sundu. Fotoğraftaki giysiler hepimizin hayatinin birer parçası. Hedef, modanın ötesinde yaratıcı fikirler. Koleksiyonun ana teması, gerçek hayattan insanlar. Tasarımcının da dediği üzere “ Paris şovlarının tam tersine” stres ve aceleden uzak”… Sunum, oldukça ironik olmakla birlikte modanın içeriğini sorguluyor. Lüks dünyasının kalıplarına ciddi anlamda meydan okuma olarak da değerlendirilebilecek bu vizyon, alışık olmadığımız türden bir hayalciliği içinde barındırıyor.

 

Vetements

Hatta sizler de takip ettiyseniz geçtiğimiz haftalarda J.E.Sebastian, Bussines of Fashion’a konuyla ilgili oldukça ilginç bir makale yazdı. Yazısında, bu akimin ticari ve görsel basarisinin altında yatan nedenlerden birinin, belki de Rus olmayan bakış açısının, giysiler aracılığı ile ilk defa tecrübe ettiği “Rus kimliği” olabileceğini öne sürdü. Gelecek sezonlarda “Yeni Rus Gerçekçiliğinin” ticari anlamda ne kadar başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz ancak modaya getirdiği kendine özgü bakış açısı ile oldukça cesaret verici bir etkiye sahip.

Çizgi Ötesi

Gelecek yaz sezonuna dair diğer bir önemli mesaj ise kadın ve erkek koleksiyonları arasındaki etkileşim. Bir yanda, bir arada sunulan kadın ve erkek koleksiyonları, öte yanda iç içe geçen formlar söz konusu.

Sizlerin de bildiği üzere, Coco Chanel, bundan yıllar önce, modanın, içinde yaşadığımız toplumun bir yansıması olduğunu belirtmişti. Bu açıdan bakarsak, toplumdaki kadın erkek farklarına dair değişimin etkilerini, gelecek sezonlarda podyumlarda takip edeceğiz.

Thom Browne

Mesela, domestik rollerde daha fazla görmeye alıştığımız erkekler için Thom Browne,’un önerisi erkek modellere giydirdiği yüksek topuklu ayakkabılar oldu. Koleksiyon, her ne kadar ofis ve işadamı kurgusunda, gri, erkeksi kumaşlarla sunulmuş olsa da, cesur ve radikal feminen formları içinde barındırıyor. Defilelerde alışık olduğumuz kilt etek klişesinin çok ötesinde, uzun gömlek elbise,  pileli mini ve maxi etek gibi çok farklı formları test eden tasarımcı defiledeki her parçanın satışa çıkacağının da altını çizdi. 

Gelinlik silüetindeki bu takım elbise, koleksiyonun en çok konuşulan parçası

Sunumun en çok konuşulan parçası ise gelinlik siluetini andıran damat takım elbise oldu. Tasarımlarının herkese uygun olmadığını da belirten modacı, cinsiyet farklılıklarına dair görsel kalıpları sorgulamayı başarıyor.

Alize Saygun
Alize Saygun

Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezun oldum. Ardından Milano’ya yerleşip, NABA’ da moda ve tekstil tasarımı üzerine eğitim aldım. Sonrasında Floransa’da Ebi Handmade atölyesinde Elif Malkoçlar ile el işi üzerine staj ve Arsutoria Trends Guide için trend ve materyal üzerine yaptığım konsept ve materyal araştırmaları ile iş hayatına atıldım. Son yıllarda, moda tasarım ve üretim alanlarında İtalya ve Türkiye’deki tasarımcılar ile çalışmaya devam ediyorum. Gelecekte, esas tutkum olan moda tasarımı konusunda yol almayı planlıyorum. Aynı zamanda, modayı sosyolojik bir açıdan takip etmeyi sevdiğim için bu konudaki gözlemlerimi de moda severlerle paylaşmayı hedefliyorum.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.