Zorlukları ve Güzellikleriyle “Moda Editörü” Olmak

Her mesleğin kendine göre güzellikleri ve zorlukları var. Ancak mesleğinizin isminde “moda” kelimesi geçiyorsa sizin işinizin biraz daha keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanların favori mesleklerinden biri haline gelen “moda editörlüğü”nü artıları ve eksileriyle incelemeye ne dersiniz?

Önce güzel şeylerden bahsedelim…

Yeni Yer Keşifleri
Stüdyolar bir yana, dış çekimlerinin yeri bir başka, özellikle de yurtdışında gerçekleşenlerin. Bir düşünsenize hanginiz işiniz için yepyeni yerler keşfetmek istemez?

Modayı Yakından Takip Etme Kolaylığı
Modaya ilginiz “modayı takip ediyorum” cümlesinden daha ileriyse bu iş tam size göre! Herkesin katılamayacağı seminerler, moda haftaları gibi etkinliklere katılmanın yanı sıra çok özel dergi ve moda kitapları da bu meslektekiler için çok daha ulaşılabilir noktada. Sonuçta mesleğinizde gelişmek için takip etmeniz gereken sektör oldukça eğlenceli.

Moodboard Hazırlığı
Moda editörlüğünün en kreatif sürecine hoşgeldiniz. Yapcağınız çekimlerin stylingine karar vermenizde moodboardların rolü büyük. Size ilham veren çalışmaların ya da her şeyin yer alabileceği bu boardlarla yaratıcılığınızı beslemek gerçekten bu mesleğin en keyifli kısımlarından diyebiliriz. Hem bu sayede sürekli yeni şeyler keşfetmek de mümkün.

Yeni İnsanlarla Tanışma
Bu meslekte çevrenin önemi oldukça fazla! Ne kadar bağlantı o kadar çok tanınırlık ve o kadar çok iş demek. Bu işin keyifli tarafıysa sürekli yeni insanlarla tanışmak. İnanın çevrenizde tanıyacağınız herkes oldukça eğlenceli kişiler olabilir.

Dergilerde Yer Almak
Bu işin hem zorluğu hem de güzelliği sayılabilecek bir konu! “Moda editörü ne yapar?” diye soranlara işinizi anlatmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu durumu güzelleştiren ise bu soruyu soranlara dergi sayfasındaki isminizi ve çekimizi göstererek cevap vermek. Dijital dünya ne kadar ilerlese de elinize dergi alıp bakmanın, sayfaları tek tek çevirmenin keyfi daima kalıcı.

Ortaya Çıkan İşin Güzelliği
İşin en haz veren bir diğer kısmı ise ortaya çıkan sonuç. Dergilerde, reklamlarda ya da bir ünlünün stilinde kendi emeğinizi görmek bu işin en özel anı.

Öncelik Sırası
Lansmanlar ve davetlerle birçok ürüne herkesten önce sahip olma üstünlüğü hatta bazen de hediye mutluluğu işte moda editörlüğünün küçük ama etkili güzellikleri…

Sevdiğin İşi Yapmanın Mutluluğu
Moda editörü olmanın en güzel tarafı, hiç şüphesiz sevdiğiniz işi yapıyor olmak. Çünkü 7/24 hayatınızdan beslenen ve yaşamınızla içiçe geçen bu iş sevmeden yapılamaz. Ve unutmayın yapmayı sevdiğiniz şey mesleğiniz haline geldiyse şanslı kişilerden birisiniz!

Bu mesleğin de zorlukları yok değil tabii…

Zorlu Hava Şartları
Dış çekimlerde hava şartları biraz zorlayıcı olabilir. Yazın sıcakta yanarak kışın da soğukta üşüyerek geçecek bir çekim günü için kendinizi iyi hazırlayın.

Uzayan Çekim Saatleri
Bir iş ilanında “esnek çalışma saatleri maddesi” varsa mesaiyle sıkı bir ilişkiniz olabilir. Ancak bir moda editörüyseniz esnek çalışma saatleri uzun süren çekimlerin olmazsa olmazı diyebliriz.

Son Söz Onlarda
Her ne kadar kendi çalışma tarzınız olsa da markalar ya da ünlüler için yapılan styling’lerde son söz daima onlara aittir. Burada hayat kurtaran çalışma şeklinin sırrı kendi tarzınızı karşı tarafın isteklerine göre yorumlayabilmekten geçiyor.

Ürün Toplama Aşaması
Bu kısım genelde moda editörlerinin asistanlarına aittir. Oluşturulan moodboard doğrultusunda brief’lerle mağazalara giderek doğru ürünlerin seçilmesi ve çekim alanına götürülmesi. Tabii bu süreçte mağazalarla iletişime geçilmesi de en önemli konulardan biri işte burada çevre oldukça önemli!

Uzun Süreli Asistan
Asistanlık sürecinde şartların zor olması moda editörü için sürekli yeni asistan arayışını beraberinde getiriyor. İş bitiren, sorumluluk sahibi ve dikkatli çalışan bir asistan bulduğunuzda en önemli konu sizinle uzun süre çalışmasını sağlamak oluyor.  Şunu hatırlatmak gerekir ki hiçbir iş kolay değildir, hele ilk işlerde ekstra çaba ve özveri şart!

Ödeme Şekli
Düzenli maaş beklentiniz varsa moda editörlüğü gibi meslekler için en doğru adres dergiler.  Ancak bu meslekte tek bir yere bağlı kalmak yetmez; kendinizi geliştirmek ve çevrenizi genişletmek için freelance işler oldukça önemli. Bu noktada da yaptığınız işlerin ödeme sürelerinin esnek olduğunu bilmenizde fayda var.

Ürünlerin Alındığı Şekilde Teslimi
Tasarımlarını beğendiğiniz mağazalardan sürekli ve sorunsuz bir şekilde ürün aldığınız ürünleri çekim sonrasında aynı kalitede teslim etmeniz önemli. Ayakkabı altlarının temiz kalması için kaplanmasından elbiselerin kuru temizlemeye bırakılmasına kadar tüm sorumluluk sizde!

Sektördeki Rekabet Ortamı
Her meslekte olduğu gibi moda editörleri arasında da rekabet oldukça fazla. Özellikle insan ilişkilerinin ön planda olduğu bu meslekte rekabet ortamınız sürekli değişebilir. Tabii mesleğin giderek popülerleşmesi de bu alandaki rakiplerinizin artmasındaki en önemli sebeplerden biri.

Bu zorluk ve güzelliklere daha birçok madde eklemek mümkün olsa da, modayla uğraşmanın keyfi bir başka!

Zeynep İlkay
Zeynep İlkay

Doğup büyüdüğüm şehir İzmir’de, 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü ve aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İnsan Kaynakları Bölümü’nü bitirdim. Sonrasında yazma tutkumu gerçeğe dönüştürmek için İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü eğitimi aldım.

4 yorum
  1. Merhaba, yazınız beni gerçekten aydınlattı. Özellikle de bu mesleği yapmak isteyen birisi olarak gerçekten kafamdaki çoğu soru işaretine çözüm buldum. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz dili ve edebiyatı 3. Sınıf öğrencisiyim. Gelecek yıl İstanbul Moda Akademisi’ne katılmayı planlıyorum. Öncelikle eğitimi nasıldı, memnun kaldınız mı? Bu yaz da bir moda dergisinde staj yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerek? Nerelere başvurmalıyım? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙏

    1. Merhaba, yazımızın yararlı olduğuna sevindik. Yazarına buradan ulaşmanız mümkün değil, sorularınıza site üzerinden yanıt veremiyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.