Moda Dünyasında Mağazalar Kapanmaya Devam Ediyor

Bundan tam bir yıl önce “Amerikan Perakendisine Neler Oluyor?” yazımızda zor durumdaki Amerikan markalarından ve AVM’lerin durumundan bahsetmiştik. Geçen sene bugünlerde American Apparel kapanıyordu, Macy’s, Abercrombie&Fitch ve BCBG Max Azria gibi markalar ise zor günler geçiriyordu. Tam bir yıl sonra, sorunun Amerika’yla sınırlı kalmadığını pek çok markanın globalde kötü günler geçirdiğini söyleyebiliriz. CNN’in haberine göre perakende sektörü son 25 yıldaki en kötü zamanlarını yaşıyor. Öyleyse gelin son dönemde kötü giden perakendecilere şöyle bir göz atalım.

Nine West

Yıllardır hızlı moda sektöründe ayakkabı denilince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Nine West’de işler oldukça kötü. Sycamore Partners LLC’nin sahip olduğu Nine West geçtiğimiz günlerde iflasını açıkladı. Yaklaşık 1.5 milyar dolar borcu bulunan marka iflas açıklaması tahmin edilebilir durumdaydı. 2014 yılından beri satışları gittikçe düşen marka 2017 içinde de birçok mağazasını kapamıştı.

 

J Crew

Zor durumdaki markalardan biri de J Crew.  Zamansız parçalarıyla eforsuz bir çizgisi olan J Crew, 2017 problemlerini 2018’de de devam ettirecek gibi görünüyor. Bu ay içinde 39 mağazasını kapatan J Crew için bu önemli bir sayı çünkü bu rakam önceki aylarda kapatmayı planladıklarının nerdeyse iki katına eşit. Markanın belirttiğine göre 2017 satışları 2016 satışlarına göre %12 daha düşük. Peki J Crew için tüm bu mağaza kapatmalar ne anlama geliyor? J Crew’ün işletme müdürü Mike Nicholson’a göre bu sıkıntıların en büyük sebebi J Crew’ün mağazacılıktan günümüzdeki dijital dünyaya iyi adapte olamaması. Bir diğer sebep de AVM’lere olan ilginin azalması. Daha önceleri hep AVM’lerde konumlanmayı seçen J Crew için AVM’lerin popülaritesinin azalması da markanın durumunu zora sokan sebepler arasında.  Mağazalarda kesintiye gidip, ağırlıklarını dijitale vermeyi planlayan markanın yeni stratejisini yakında göreceğiz.

 

Gap & Banana Republic

Aynı grup içinde bulunan Gap ve Banana Republic markaları da zor zamanlar yaşıyor. 90’lar ve 2000’lerin başında altın çağını yaşayan Gap, önemli bir hızlı moda adresiydi. Son yıllarda ise Gap’in müşteri kitlesinin H&M, Zara ve Forever 21 gibi markalara kaymasıyla satışlarında ciddi düşüşler var.

Banana Republic

Banana Republic’e baktığımızda ise markanın çizgisi ve müşteri kitlesi Gap’ten farklı olsa da Banana Republic de son yıllarda satışlarında ciddi düşüşlere rastlıyor. Sebepler ise çoğunlukla aynı, diğer hızlı moda markalarıyla rekabet edememek, online satışların artması, mağazalardan beklenilen verimi alamamak ve değişen müşteri profili.. Tüm dünyada yaklaşık 2.000 civarı mağazası olan Gap ve Banana Republic şimdilik mağazalarının belirli bir oranını kapatma kararı aldılar.

 

Michael Kors

Bu listedeki en şaşırtan markalardan biri de Michael Kors. Tam bir geçiş markası konumunda bulunan Michael Kors geçtiğimiz aylarda önümüzdeki 2 yıl içinde 100 ile 125 arasında mağaza kapatacağını duyurmuştu. The Business Insider’ın haberine göre 2017 yılında markanın satışları % 7.6 düştü, bu sayının 2018’de daha da büyümesi bekleniyor. Bu düşüşün en büyük sebebi de markanın eski cazibesini kaybetmesi; Michael Kors tüketiciler için artık ‘cool’ bir marka değil. Bir dönem herkesin kolunda gördüğümüz MK logolu çantalar fazla ulaşılabilir olduğu için müşterilerin gözünde markanın imajını düşürdü. Markanın pek çok outlet mağazasında %50 ile %75 arası indirimde olması da satışların düşmesindeki bir başka etken.

Michael Kors artık cool bir marka değil

Michael Kors’un CEO’su John Idol’ın ise markayı kurtarmak için planları var. Bunlar arasında markanın imajını koruyup ulaşılabilirliğinin azaltılması başta geliyor. 2018’in marka için büyük kararlarla dolu olacağı şimdiden belli. Bakalım Michael Kors yeniden gündemde olmayı başarabilecek mi?

 

Bir dönemin yıldız markalarının mağaza kapatmaya gitmesi bir kere daha moda dünyasında hiçbir şeyin kalıcı olmadığını ve herşeyin müthiş bir hıza bağlı kaldığını gösteriyor. Tüketici olarak tüketim alışkanlıklarımız değiştikçe ve teknoloji sayesinde alışveriş alışkanlıklarımız da farklılaştıkça markaların kendi konumlarını korumaları gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu çılgın düzen içinde markaların değişime ayak uydurmak veya yok olmak dışında çareleri yok.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.