Milano Moda Haftası Ilkbahar/Yaz 2018

Moda Haftaları maratonunun 3. durağıyla, Milano’yla karşınızdayız. New York ve Londra’nın iddialı ve etkileyici koleksiyonlarından sonra Milano da çıtayı yükselterek önümüzdeki günlerde çok konuşulacak defilelere ev sahipliği yaptı. Bizim favorilerimize gelirsek, şöyle özetleyebiliriz:

Gucci

Kabul edelim, hepimiz her Milano Moda Haftasında en çok Alessandro Michele’nin neler yapacağını merak ediyoruz. Her seferinde beklentilerimizi daha da yukarı çıkaran Gucci bu sefer de bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Maksimalizmin en iyi örneklerinden olan Gucci’nin gelecek sezonki hit parçalarını da böylece görmüş olduk -işlemeli ve Gucci monogramlı ceket ve etekler. Hali hazırda benimsediğimiz bel çantaları, Gucci logolu tişörtler ve sweatshirtler gibi bazı parçaların da ilkbahar/yaz sezonunda hız kesmeden devam edeceğini görmek bizleri sevindirdi.

Fendi

Usta terzilik becerilerinin kullanıldığı sofistike bir koleksiyonla Milano Moda Haftasındaydı Fendi. Asimetrik çizgilerin ustaca kullanıldığı etek-ceketler podyumdaki önemli parçalar arasındaydı. Marka logolarının geri gelmesi trendinden Fendi de bu sezon nasibini almış, gelecek sezon bol miktarda Fendi logolul gömlekler göreceğiz. Fendi’nin bir klasiği olan kürkler de ilkbahar/yaz sezonu olmasına rağmen koleksiyonda bulunan parçalar arasındaydı.

Prada

Eski popülaritesini geri kazanmaya çalışan Prada, iddialı bir koleksiyonla karşımızdaydı. “Bu koleksiyon için maskülen diyebilirsiniz ama aslında çok da öyle hitap edilmesini istemiyorum” diyen Miuccia Prada moda dünyasının gittikçe siyasetle içiçe geçmeye başladığı bu günlerde koleksiyonuna da bu durumu yansıtmış. Klasik erkek giyiminin kültleşmiş yelek ve ceket gibi parçalarını sıklıkla kullanan Miuccia, ana hatlarıyla maskülen ama feminen detaylar içeren bir koleksiyon oluşturmuş.

 

Moschino

Moschino’da tam olarak hayalini yaşayan Jeremy Scott, bu sezon da eğlenceli bir koleksiyonla karşımızda. Balerin kostümleri tütülerden aldığı ilhamı sık sık eteklerde kullanarak, bu parçayı deri ceketlerle birleştirerek akılda kalacak kombinler oluşturmuş. Dikkat çeken başka bir parça da son yılda high-street mağazalarında da sıklıkla rastladığımız 90’ların unutulmaz ‘My Little Pony’ tişörtlerinin Scott tarafından yorumlanması oldu. Koleksiyonda yer yer günümüzde de son dönemlerde popüler olan 90’lar izlerine de chokerlar, file çoraplar gibi detaylarla rastlıyoruz.

Etro

Etro podyumunda bu sene bir yenilik vardı. İlk defa kadın ve erkek koleksiyonlarını bir arada sergiledi marka. Önümüzdeki sene 50. yılını kutlayacak Etro podyumlarında aydınlık ama sofistike bir görüntü hakimdi. Krem, gri ve kahve tonlarının yoğun olarak kullanıldığı koleksiyonda yer yer 60’lı yıllar ve Mick Jagger’dan esinlenilmiş.

Missoni

Ve son olarak Missoni. Örgü kumaşı ve Missoni desenini bu sezon eski sezonlarda olduğu kadar ön plana çıkarmamış Angela Missoni. Hatta bazı tasarımların Missoni olduğunu tanımakta bile zorlandık- belli ki Angela Missoni özünü koruyarak markada bazı yeniliklere gitmek istemiş. Ana parçalardan çok kıyafetlerde detay olarak veya aksesuarlarda kullanılan Missoni’nin imza desenli bu koleksiyonu birçok eleştirmenden tam not aldı.

 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.