Meghan Markle Moda Dünyası İçin Ne İfade Ediyor?

 

Hangi moda dergisine veya internet sitesine baksak karşımıza aynı isim çıkıyor- Meghan Markle. Markle’ın stilini övenler kadar eleştirenler de var. Söz konusu kraliyet ailesi olduğunda, giyim kuralları ve stil en çok konuşulan konuların başında geliyor. Geçtiğimiz cumartesi Prens Harry’le evlenip Sussex Düşesi ünvanını alan Meghan gerek düğünüyle, gerek de kraliyet ailesine göre sıradışı seçimleriyle moda dünyasının radarında. Peki Meghan Markle moda dünyası için neden bu kadar önemli?

 

Kraliyet Ailesi ve Moda Kuralları

Sınırları her zaman çok net çizilmese de kraliyet ailesi üyelerinin uyması beklenen bazı moda kuralları var. Bunlardan bazıları saray protokolü içinde kesin bir dille belirtilmiş, bazıları ise aile üyelerinin kişisel olarak kaçındığı tercihler. Meghan’ın moda dünyası için en önemli noktalarından biri de kraliyet ailesi ve moda arasındaki birçok tabuyu yıkması. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 

Siyah Giymek

Kraliyet ailesi mensuplarının günlük hayatlarında katılmaları gereken bir cenaze yokken minimum şekilde kullanmaları gereken bir renk siyah. Sebebi de hepimizin bildiği gibi matem rengi olması. Aslında aile üyelerinin günlük hayatta siyah çanta, ayakkabı ve aksesuarlar kullanımına getirilen bir kısıtlama yok. Fakat siyah kullanımı bulundukları konumu onaylamadıkları veya protesto ettikleri gibi farklı anlamlara çıkarılabiliyor. Günümüzde sokak stiline baktığımızda neredeyse ana renk olarak gördüğümüz siyah, kraliyet ailesi için tam tersi durumda. Meghan’ın kraliyet ailesinde farkında olmadan yıktığı ilk tabular arasında da siyah giymek var. Kimbilir belki ileride kraliyet ailesinden daha fazla kişinin üzerinde siyah parçalar görmeye başlayacağız.

Çanta Seçimleri

Aile üyelerinin her türlü resmi ziyarette clutch yani portföy çanta taşımaları bekleniyor. Etiket uzmanı William Hanson’a göre bu kuralın sebebi daha az kişiyle el sıkışıp, kişiyi bir çeşit yükten kurtarmak. Zaten protokol kurallarına baktığımızda bir kişi sadece önce aile mensubu elini uzatmışsa el sıkışabilir. Meghan ise pek çok resmi ziyarette askılı çanta kullanıyor.

Trasparan Parçalar

Meghan ve Harry’nin nişan fotoğraflarına bakınca eminim hepimizin dikkatini ilk önce aynı şey çekmiştir- Meghan’ın trasparan nişan elbisesi. Oldukça geleneksel parçalar seçen Cambridge düşesi ile Meghan’ın tarzı taban tabana zıt. Kraliyette pek de rastlanmayan bu transparan elbiseye Twitter’da gelen tepkiler ise oldukça ilginç. Kimileri bu seçimi kişisel stile yeşil ışık yakması olarak yorumlarken, kimileri dekraliçenin bu kıyafete nasıl onay verdiğini sorgulamadan edemiyor.

Meghan’ın nişan elbisesi, sosyal medyada sert eleştirilere sebep oldu

Ten Rengi Çorap

Günümüzde birçok kişinin kabusu olan şeffaf çoraplar kraliyet ailesi kadınları için bir zorunluluk. Hava kaç derece olursa olsun elbiselerin altına bugüne kadar şeffaf çorap giymeden çıkmayan aile üyeleri için Meghan’ın nişanlandıklarını duyurduğu resminde çorapsız oluşu büyük bir devrim. Today gazetesinin haberine göre Kraliçe 91 yıldır bir kere bile çorapsız görüntülenmemiş. Meghan nişanlıyken her ne kadar bu kuralı yıksa da düğün sonrası katıldığı resepsiyonda ten rengi çorap ile görüntülendi.

 

Makyaj & Saç

Bir kraliyet ailesi üyesinin saçının her zaman düzgün, kuaförden çıkmış gibi ama abartıya kaçmayan bir şekilde durması gerekir. Yani günlük hayatta hepimizin başvurduğu atkuyrukları, rastgele toplanmış dağınık topuzlar bu aile için kesinlikle sıradışı. Meghan’ın yıktığı bir başka kural da saç. Prens Harry ile nişanlıyken Meghan’ı pek çok kere son yıllarda sokak stilinde sık gördüğümüz ‘messy bun’ yani dağınık topuzlarla gördük.

Bir diğer konu da makyaj. Her ne kadar düğünde Meghan’ın makyajını tüm protokol kurallarına uygun şekilde gayet sade ve abartıdan uzak görsek de nişanlı olduğu dönemde koyu renk farlar, belirgin elmacık kemiği kontürü ve renkli parlatıcılarla sık sık resmi ziyaretlerde görüntüleniyordu Meghan.

Yabancı Tasarımcılardan Parçalar

Meghan’ın Line marka trençkotu

Aile üyelerinin resmi görevler sırasında çoğunlukla Burberry, Erdem gibi İngiliz markalardan parçalar seçmeleri bekleniyor. Meghan’ı ise sık sık Kanada, Fransız ve Amerikan markaları içinde görüyoruz. Meghan’ın Prens Harry ile nişanlandıklarını duyurduğu resimde giydiği Kanada markası Line’a ait trençkot seçimi İngiliz olmadığı gerekçesiyle oldukça sıradışı ve hatta asi kabul edilmişti. Fakat tüm bu yorumlar yine de Meghan’ın bir influencer olarak başarısını engelleyemiyor. Line markasına göre Meghan’ın üzerinde görülmesiyle yerel bir Kanada markası olan Line, şu an tüm dünyadan müşteri çekiyor.

 

 Meghan, Kate’den Daha Etkili Bir İnfluencer

Meghan’ın moda dünyasında bir influencer olarak önemi şu sıralar Kate Middleton’dan daha yüksek görünse de birçok moda eleştirmenine göre Prenses Diana hala günümüzün en önemli kraliyet ailesi moda influencerı. Prens Harry ile geçtiğimiz eylül ayında gittikleri bir maçta Meghan’ın giydiği California çıkışlı Mother marka bu yırtık jean hem spekülasyonların ortasında kaldı ama aynı zamanda da marka bir önceki haftaya göre google’da %60 oranında aranma artışı yaşadı ve internet sitesi de %200 trafik artışı yaşadı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Meghan’ın stilinin birçok kişiye hitap etmesi. Herkes Meghan’ın stilinde kendine ait birşeyler bulabiliyor, yani Meghan’ı kişiselleştirebiliyorlar.

Meghan’ın en sıradışı bulunan look’larından biri de Altuazarra tasarımı elbiseli bu kombiniydi.

Fransız-Amerikan tasarımcı Joseph Altuzarra’ya göre- marka Meghan’ı Suits dizisinde oynadığından beri giydiriyor- Meghan’ın etkisi diğer influencerlara göre çok daha büyük ölçüde.

 

Sosyal bir boyuttan baktığımızda Meghan çok modern biri gibi görünüyor. Onun giyim tarzı, lüksü ulaşılabilir bir şekilde kullanmak bu da birçok genç kadına kendini onunla özdeşleştirebilme imkanı sağlıyor. 

Peki ya yılın en çok konuşulan düğünü? Düğün kraliyet ailesi için birçok ilkleri barındırmanın yanı sıra moda perspektifinden baktığımızda da bir takım tabuları yıktığını görebiliyoruz. Bunlardan en önemlisi bugüne kadar her zaman İngiliz markalar tarafından seçilen gelinliğin Givenchy olması. Her ne kadar Givenchy’nin kreatif direktörü Clare Waight Keller İngiliz olsa da Fransa’yla özdeşleşmiş bir marka seçmesi oldukça sıradışı. İlk gelinlik için seçimini Givenchy, 2.sini de Stella McCartney yaparak kendi tercihleri ve kraliyet kuralları arasında güzel bir denge yakalamış Meghan.

Peki bundan sonra ne olacak? Ne de olsa bulunduğu konum itibariyle Meghan’ın stilinin zaman içinde kraliyet formlarına evrileceğini tahmin ediyorum. Fakat Meghan yine de kraliyet için moda anlamında bir reformu temsil ediyor. Bugüne kadar kraliyet ailesinin stillerini günlük hayatta kendinden uzak bulan birçok kişi için Meghan bir stil ikonu. Onun yaptığı hem kraliyetin moda anlayışını esnetmek, hem de kendi dünya görüşü ve Amerikan hayat tarzını kraliyete entegre etmek. Meghan, şu güne kadarki kraliyet gelinleri içinde güncel modaya en yakını ve en az gelenekçi bir tablo çizeni.

İlerleyen günlerde kraliyet ailesinde moda anlamındaki dengelerde nelerin değişeceğini hep birlikte göreceğiz.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.