Grunge’a İkinci Şans: Marc Jacobs Nostaljisi

Zamanında (1992) Marc Jacobs’ın, Perry Ellis’teki kariyerinin sonu olan ve epey ses getiren Grunge koleksiyonu, bizi zamanda yolculuğa çıkararak bu ay yeniden piyasaya sürülüyor. Lüks moda, 2016’dan beri esen nostalji rüzgarları ile ’70, ’80 ve ’90’ları yad ederken bu koleksiyon için daha iyi bir zamanlama düşünemezdik. 

Perry Ellis Kimdi?

Perry Ellis, Fransız hazır giyime karşı Amerikan Rüyası’nı sunan bir spor giyim tasarımcısıydı. Calvin Klein, Ralph Lauren, Anne Klein gibi markalarla aynı vizyonu paylaşan bir modaevi yarattı. Sonradan çok duyacağımız “Modayı çok da ciddiye almamak lazım.” özlü sözünü sarf etmiş sayısız tasarımcıdan biriydi aynı zamanda… 1986’da hayata veda etmeden önce CFDA (Council of Fashion Designers of America) başkanı olarak görev aldığını da belirtelim.

Marc Jacobs’a dönecek olursak; Perry Ellis etiketiyle çıktığı ilk yıl Suzy Menkes gibi moda otoritelerinden düşük not alarak tasarımcının markayla yollarını ayırmasına neden olan koleksiyonun yeniden gün yüzüne çıkması, Grunge akımına yetişemeyen ’90 ve milennial kuşağı için nokta atışı olacağa benziyor. O yıllarda podyumlar sokak modasına ve asiliğe hazırlıksız yakalanmış, koleksiyon beğenilmemişti. Zamanının ötesindeki bu koleksiyon çeyrek asır sonra, şimdi değerleniyor. 

Dr. Martens’lı bir Carla Bruni görebileceğimiz tek yer olarak da tarihte yerini alıyor ’93 koleksiyonu. 

O zamanlar Kate Moss, Kate McMenamy, Naomi Campbell, Christy Turlinton gibi isimlerle anılan koleksiyon, bu sefer Juergen Teller’in objektifinden Gigi Hadid, Binx Walton ve Slick Woods’un içinde olduğu yıldız bir kadro ile tanıtılıyor.

 

Redux Grunge, 19 Kasım’dan itibaren Marc Jacobs mağazalarında olacak. 

Ergenlik yıllarımıza dönerek Kurt Cobain yad etmemize neden olan tüm kombinler bu koleksiyonda. (Fotoğraflar: vogue.com)

 

 

İpek Karakaya
İpek Karakaya

ipekkarakaya2@gmail.com

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.