Luca Guadagnıno’nun Yeni Filminde Valentıno İmzası Var

 

A Bigger Splash ve Call Me By Your Name gibi filmlerden tanıdığımız ünlü İtalyan yönetmen Luca Guadagnino, son filmi The Staggering Girl’ü Cannes Film Festivalinde tanıttı.

Guadagnino’nun kendisi gibi filmleri de modayla çok yakın bir ilişki içinde. Ünlü yönetmeni sıklıkla Gucci takımlar içinde görüyoruz, A Bigger Splash’de başrolde Tilda Swinton’ı nefes kesen özel dikim Dior giysilerle gördük. Bu sefer de Valentino “The Staggering Girl”ün kostümlerini tasarladı.

 

Tilda Swinton’ın kıyafetleri Raf Simons x Dior tasarımıydı

 

Moda Ve Sinemanın Gücü Birleşti

Oyuncu kadrosunda Julianne Moore, KiKi Layne, Kyle MacLachlan, Martha Keller ve Mia Goth gibi isimleri gördüğümüz film, Valentino’nun desteğiyle ve Pierpaolo Piccioli’nin işbirliğiyle gerçekleşmiş. 35 dakikalık filmde görülen şahane elbiseler Pierpaolo Piccioli tasarımı.

 

Bu filmle, modanın kreatif gücünü kutluyorum.

Luca Guadagnino

 

Ünlü yönetmenin anlattığına göre filmin fikri geçen sene katıldığı Valentino defilesini izlerken ortaya çıkmış. Piccioli’nin çalışma şekline hayran kalan yönetmen, onun sadece giysi tasarlamadığını, tüm koleksiyonu harmanlayan bir hikaye yarattığını ve bunun film yönetmekle büyük benzerlik taşıdığını söylüyor.

 

The Staggering Girl’den bir sahne

 

Pierpaolo Piccioli ise modanın bir endüstri olarak düşünüldüğünde sanat dallarından çok farklı bir alana kaydığını söylüyor. Fakat bir filmin ortaya çıkmasında, karakterlerin kendini anlatmasının ve bunu yaparken nasıl göründüklerinin her zaman çok önemli olduğunu, modanın işte bu anlatımda çok etkili olduğunu söylüyor.

Moda Ve Sinemada Önemli Birliktelikler

Bu açıdan baktığımızda, aslında moda dünyasında bu birliktelik kesinlikle bir ilk değil. En ünlü örneklerden biri Hubert De Givenchy’nin Sabrina, Funny Face ve Breakfast at Tiffany’s gibi filmlerde Audrey Hepburn’ün gardırobunu tasarlaması olabilir. Yves Saint Laurent de “Belle de jour” filminde Catherine Deneuve’ün giysilerini tasarlamış ve bu da ilki gibi çok etkili bir ilişki olmuştu.  Fakat Pierpaolo Piccioli ve Luca Guadagnino ikilisi bu işbirliğini daha ileri bir seviyeye taşıyıp, filmin yapımında işbirliği yapmışlar. Bu örnek bize moda dünyasında artık iletişim platformlarının sınırları aştığını göstermiyor mu?

 

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.