Londra Moda Haftası İlkbahar/Yaz 2018

New York moda haftasının ardından Londra’ya geçen moda haftası maratonunda  favorilerimizi şöyle özetleyebiliriz:

Anya Hindmarch

Eğlenceli ve retro tasarımlarıyla Londra Moda Haftasının demirbaşları arasında Anya Hindmarch var. Bu sezonki koleksiyonunda banliyölerden ilham aldığını söyleyen Hindmarch, aslında doğup büyüdüğü dönemlere bir gönderme yapıyor.  50’lerin sonu ve 60’ların başına dair referansların olduğu koleksiyonda brokar deseni andıran kumaşlar sıklıkla kullanılmış. Anya’nın kedi desenli çantaları ve simli ayakkabılarının ise önümüzdeki günlerde çok popüler olacağına eminiz.

Erdem

Merakla kasım ayındaki H&M işbirliğini beklediğimiz Erdem, yine klasik çizgisini bozmadan ama bizi heyecanlandırmayı başaran bir koleksiyonla karşımızdaydı. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’den ilham alan koleksiyondan buram buram asalet akıyor. 30’lu ve 40’lı yılları anımsatan kabanlar, kabarık gece elbiseleri ve silüetleriyle Erdem podyumunda tam bir modern nostalji hakimdi.

Marques Almeida

Portekizli ikilinin markası Marques’ Almeida bu sezonki defilelerini Brick Lane’de yaparak hem herkesi şaşırtmayı başardılar hem de aslında markalarının ruhunu tam anlamıyla yansıttılar. “İlhamımız sıradışı ve alakasız şeylerden gelebiliyor ve biz tüm bu topladığımız ilhamı karıştırarak birlikte kullanmayı çok seviyoruz” diyen ikilinin koleksiyonu tam bir karmaşanın uyumuydu. Punk ve grunge referanslarının bol bol kullanıldığı koleksiyon bizce LFW’in en iyi üçlüsünden biri.

Dilara Fındıkoglu

Milli grurumuz Dilara Fındıkoglu’da LFW kapsamında St Andrew’s Holborn’da defilesini gerçekleştiren isimlerden.  Tasarımlarında punk, siyaset, pagan ve gothic temalardan ilham alan Fındıkoglu yine çılgın ve uçlarda bir koleksiyon hazırlamıştı. Yer yer ürpertici, yer yer de isyankar ama bol miktarda yeteneğe sahip olan bu koleksiyon herkese hitap etmeyebilir fakat bu keskin ve etkileyici olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 

Christopher Kane

S/S 18 için ilhamını ‘ ev tanrıçası’ adı altında özetliyor Christopher Kane. Bu sene sahiplendiği köpeği sayesinde çok daha domestik bir insan olduğunu her fırsatta vurgulayan tasarımcı bu durumun günlük rutinine de büyük bir etkisi olduğunu dile getiriyor. Bu bahsettiği ilhamı ve parçaları çok bağdaştıramasak da bu dişi koleksiyonu çok sevdik. Diz altı parçalar, tüller, 50’li yıllara göndermeler yapan çantalar, çiçek işlemeleriyle içimizi açan bir Kane koleksiyonu olmuş.

 

Mary Katrantzou

Mary Katrantzou ve yine bizi çocukluğumuza götüren harikalar diyarı tadında bir koleksiyon. Her koleksiyonunun kendisi için bir kaçış olduğunu söyleyen Katrantzou printleri, canlı renkleri ve kabarık etekli maximalist koleksiyonuyla LFW’den tam puan aldı.

Molly Goddard

Bu seneki LVMH ödülünün finalistlerinden Molly Goddard’ın defilesi çok etkileyiciydi. 90’lı yıllarda moda sektöründeki uyuşturucu furyasına göndermeler yapan tema, Goddard’ın imza parçası olan kabarık eteklerle birleşip iddialı bir koleksiyona dönüşmüş. Çoğunluğu çocuksu renklerde olan koleksiyona kontrast olarak yapılmış dumanlı ve derbeder görünen göz makyajı koleksiyonun ana fikriyle güzel bir uyum içinde.

Richard Quinn

2016’da Central Saint Martins’de mezuniyet koleksiyonunu sunarak çok kısa bir sürede hayatımıza giren richard Quinn şimdiye kadar Londra’nın ünlü department store’u Liberty’le birlikte bir kapsül koleksiyon bile oluşturdu. Bol miktarda çiçek deseninin yer aldığı bu koleksiyonda en etkileyici nokta kuşkusuz mankenler oldu. Birçok parçada mankenlerin yüzlerini kadife bir kılıfla örten Quinn için manken popülaritesine bir gönderme yapıyor diyebiliriz.

Shrimps

Yapay kürkleriyle ün salan marka Shrimps, S/S 18 için çok fazla kürk ön plana çıkarmasa da renkli kürklerinin ruhunu yansıtabildiği bir koleksiyon hazırlamış. Çocuksu, eğlenceli ve pembe-yeşil ile beyazın ön plana çıktığı bu neşeli koleksiyonu biz çok sevdik.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.