London College of Fashion x Kering Eğitim İşbirliği

 

Moda sektörünün devam etmesi için tek alternatifi sürdürülebilirlik. Peki moda dünyası hem tüketicileri hem de sektördeki insanları yeteri kadar bilinçlendirebiliyor mu? Son yıllarda pek çok tasarım okulu derslerinde sürdürülebilirlikle ilgili konuları arttırdı fakat yine de okullardaki sürdürülebilirlik eğitimi yetersiz düzeyde. Sürdürülebilirlik ve eğitim konusunda ise London College of Fashion’dan güzel bir adım geliyor. Geçtiğimiz sene Central Saint Martins College of Art& Design’la- CSM, sürdürülebilirlik konusunda işbirliği yapan LVMH’den sonra bu sene de sıra Kering’de.  Gucci, Bottega Veneta gibi birçok lüks markayı bünyesinde bulunda Kering ile London College of Fashion- LCF arasıdaki eğitim işbirliği son günlerde moda dünyasında olan güzel haberlerden.

London College of Fashion -LCF

London College of Fashion ve Kering Birlikte

Peki bu işbirliği tam olarak nedir? LCF ve Kering arasındaki işbirliği herkesin başvurabileceği ücretsiz bir sürdürülebilirlik eğitimi. “Fashion and Sustainability: Understanding Luxury Fashion in a Changing World” yani “Moda ve Sürdürülebilirlik: Değişen Dünyada Lüks Modayı Anlamak” adlı online kurs toplamda 6 haftalık bir program. Hem London College of Fashion’ın akademik kadrosundan hem de Kering’in sürdürülebilirlik yöneticilerinden alınacak derslerin diğer programlardan en önemli avantajı herkese açık olması. Yani kaydolmanız için LCF öğrencisi olmanıza gerek yok.

Bir diğer merak edilen konu ise bu eğitimin içeriği. Hem teorik hem de pratiğe odaklı verilecek bu kursun şimdilik altı ana konuyu kapsadığı açıklandı. Bunların arasında moda dünyasında hayvan hakları, tedarik zinciri gibi lüks markaların sık sık karşısına çıkan önemli konular var.

 

“Bir firmanın sürdürülebilir olması için erken aşamalarda başlamalısınız. Sürdürülebilirliği şirket stratejisine uyarlamak zaman ve iyi bir strateji gerektirir” Marie- Claire Daveu

Programın bir diğer noktası ise tamamen online olması. Herşeyin dijitale kaydığı bu dönemde eğitimlerin de bu trendin içine girmesi kaçınılmaz. Böylece bu program belli bir çevrenin dışına çıkıp, herkese ulaşmayı hedefliyor. Bu da konu hakkında fikir alışverişini arttıran önemli bir nokta.

Eminiz ki bu yazıyı okuyan pekçok kişinin kafasında şu soru dolaşıyordur. ‘Peki moda sektöründeki şirketler, işe alacakları kişilerin sürdürülebilirlik hakkında bilgisi olup olmamasına ne derece bakıyor?’ Ülkemiz için durum daha başlangıç seviyesinde olsa da Kering ve LVMH gibi büyük gruplarda hatta pekçok lüks yabancı markada belirli bir seviyede sürdürülebilirlik hakkında bilgi ve bilinç artık aranılanlar arasında. Kering Group’un sürdürülebilirlik müdürü ve uluslararası enstütüler başkanı Marie- Claire Daveu’ya göre Kering’de işe girmek için mutlaka belirli bir seviyede sürdürülebilirlik bilgi birikimi şart. Tedarik zincirinde çalışmıyor bile olsanız içinde bulunduğunuz şirketle aynı etik değerlere sahip olmanız gerekiyor.

9 Nisan’da başlayacak kursa kaydolmak için bu linke tıklayabilirsiniz. 6 hafta boyunca haftada 3 saat devam edecek bu programa biz Moda Kariyeri ekibi olarak kaydımızı yaptırdık bile.

Kering ve LCF arasındaki bu işbirliği sektördeki hem markalara, hem de okullara örnek oluşturacak bir proje. Sizin de bu programla ilgili katılımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

Henüz yorum yok

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.