İstanbul Moda Haftası Dünya Sahnesinde

15-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan Fashion Week Istanbul, organizasyon sahibi İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’in 2030 hedeflerinde kaldıraç rolü üstlenmeye devam ediyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)’in organizasyonuyla 2009 yılından beri aralıksız devam eden Fashion Week Istanbul, Türk modasını ve tasarımcılarını tüm dünyada destekleme ve geliştirme misyonuyla sektöre artı değer yaratmayı sürdürüyor. Özellikle pandemi sonrası dönemde önemli bir değişime uğrayan uluslararası hazır giyim sektörünün güçlü oyuncularından Türkiye’nin yerel ve global hedeflerine ulaşmasında kaldıraç rolü üstlenen Fashion Week Istanbul’un 15-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek yeni sezonu öncesi İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe önemli açıklamalarda bulundu.

Hedefimiz global Türk markaları çıkarmak

 

« İHKİB’in organizasyonuyla düzenlenen ve Türk markaları ile tasarımcıları küresel vitrine taşıyan Fashion Week Istanbul, Türkiye’nin 2030 yılına kadar global ölçekte ilk 100 marka arasına 5 Türk markayı konumlandırma hedefi için kritik bir rol oynuyor. Bugün özgün, nitelikli tasarımlarımızı ve katma değeri yüksek ürün üretme yetkinliklerimizi artırmayı, böylelikle de tasarım markalarıyla bilinen ilk 5 ülke arasına girmeyi amaçlıyoruz. Moda haftası da moda tasarımını ve tasarımcıları destekleme, onlara koleksiyonlarını sergileyebilecekleri global bir platform sunma anlamında bize eşsiz bir fırsat sunuyor. Özellikle dijitalleşme ile birlikte Türk tasarımını ve modasını Fashion Week Istanbul aracılığıyla eşzamanlı olarak global moda endüstrisine taşıyabiliyoruz.»

Markalı ihracatı %25’e çıkaracağız

«Halihazırda net ihracat getirisinde öncü sektörüz, ülkemize her yıl net 18,5 milyar dolar döviz kazandırıp cari açığın kapatılmasına büyük katkı sunuyoruz, 2030 yılında bu rakamı 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye dünyanın 5., Avrupa’nın ise 3. En büyük hazır giyim tedarikçisi konumunda. Bir hazır giyim ürünün ortalama 16,2 dolar/kg olan birim fiyatı marka etkisiyle 3 katına, özel tasarım olması durumunda 5 katına çıkabiliyor, bu da tasarım, moda ve markanın çarpan etkisiyle ihracatın geometrik artışını sağlıyor. Amacımız orta vadede bu birim fiyatı 40 dolar/kg’ye çıkarmak. Yüksek katma değerli tasarımcı ürünlerinin ihracattaki payını artırmayı öngören eylam planımız doğrultusunda markalı ihracatımızı %25’e, yüksek tasarımlı ihracatımızı ise %5’e çıkararak katma değeri artırmak, böylece dünya hazır giyim ihracatında sektöre yön veren 3 ülkeden birisi olmak öncelikli hedefimiz.”

Nihan Peker

 

Moda haftası ekosistemin ayrılmaz bir parçası

«2009 yılından beri devam eden Fashion Week Istanbul, Türk tasarımcılarının global ölçekte tanıtımı, yeni pazarlara ulaşması, satın alma sorumlularıyla buluşması için eşsiz bir platform görevi gördü ve görmeye devam ediyor. Moda haftasını bugünün dinamiklerinde hazır giyim ve perakende endüstrilerinden ayrı düşünmek mümkün değil, birlikte büyük bir ekosistem oluşturuyorlar ve bugün İHKİB’in de temel değerlerinden olan dijitalleşme, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanlarında hedeflerini ve attığı adımları yansıtan moda haftası etkinliği, sektörümüzün yenilikçi vizyonunu dünyaya taşıyor.

Yıllar öncesinden beri yoğun olarak sürdürdüğü dijitalleşme faaliyetlerine pandemiyle beraber hız kesmeden devam eden FWI, tamamen dijital gerçekleştirilen üç sezonun ardından bu alandaki tecrübesine İstanbul’un özlenen zengin kültürel ve tarihi cazibesini de katarak fizikseli dijitalle birleştiren hibrit bir yapı sunuyor. Bu hibrit yapıyla Türkiye’nin bir moda ve kültür merkezi olarak konumlandırılması hedefimize bir adım daha yaklaşacağız. Bu sezon da yurt dışından ağırlayacağımız basın mensupları ve influencer’larla global moda sahnesine hitap eden bir organizasyona imza atıyoruz.»

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonuyla düzenlenen FWI; T.C. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından desteklenmekte ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ile İstanbul Moda Akademisi (İMA) iş birliğinde yürütülmektedir.

Henüz Yorum Yok

Cevap Bırak

E-Posta adresiniz yayımlanmayacak.