İlkbahar/Yaz 2019 Moda Trendleri Neler Olacak?

Geçtiğimiz hafta Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da İHKİB’in sponsorluğunda gerçekleşen İlkbahar/Yaz 2019 Trend seminerindeydik. Dünyanın en önemli trend şirketi WGSN’den Amy Hendry’nin önümüzdeki sene moda dünyasında neler göreceğimizi anlattığı seminer modayla ilgilenen herkesin bilmesi gereken ipuçları içeriyordu.

Çin ve Hindistan’ın Yükselişi

Çin ve Hindistan moda dünyasında üretim konusunda öncü ülkelerden. Amy Hendry’e göre önümüzdeki yıldan itibaren Çin ve Hindistan tasarım ve markalar konusunda da öne çıkan ülkeler arasına girmeye başlayacak.

Loungewear yani ev kıyafetlerinin büyüyen bir pazar olacağından da bahseden Hendry’e göre,  5-10 yıldır moda ve lifestyle dünyasını derinden etkileyen ‘yoga’ trendinin de 2019’da bir yere gideceği yok. Yogadan ilham alınan parçalar görmeye devam edeceğiz. Tüm bu yoga ve loungewear trendiyle birlikte yumuşak ve doğadan gelen toprak tonları bu tarz parçaların üzerinde sık göreceğiz.

İlkbahar /Yaz 2019 Renkleri

“Renklerin insanlar üzerinde iyileştirici bir etkisi var’ diyen Hendry son yıllardaki siyasal çalkalantıların ve aktivizmin de modanın içine girmesiyle sade ve toprak tonlarına olan ilginin gelecek sene artacağını belirtiyor. Renklerin imalatında ise organik boya yeni trend olucak. Sürdürülebilirliğin her alanda önem kazandığı şu günlerde bitkilerden elde edilen boyalar niş markaları etkisi altına alacak.

 

Renklerin insanlar üzerinde iyileştirici bir etkisi var

Amy Hendry

 

Peki İlkbahar/Yaz 2019’da erkek giyiminde neler göreceğiz?

Erkek kıyafetlerinde teknik detayların ve buna bağlı pratikliğin gittikçe önem kazanacağından bahsedebiliriz. Her alanda olduğu gibi teknoloji erkek modasında da etkisini güçlü bir şekilde gösterecek buna örnek olarak nefes alabilen kumaşlardan yapılacak erkek ceketleri hepimizin radarında olacak.

Günümüz erkek giyimini yönlendiren sokak stili ve spor giyim 2019’da da hızından birşey kaybetmeyecek. Erkek giyiminde “washed out” görünümlü parçalar öne çıkacak, farklı dokulardan kumaşları da sık göreceğiz. Her ne kadar erkek giyim spor giyim ve sokak stilinin etkisi altında olsa da, Y ve Z jenerasyonu yavaş yavaş klasik erkek giyimini keşfetmeye başlayacak. Geçmişten gelen takım elbise, yelek gibi parçaları olduğu gibi stiline uyarlamasa da milenyumlular bu parçaları stillerine spor giyimle harmanlayarak uyarlamaya başlayacaklar.  Hiphop ise erkek giyimini etkilemeye devam edecek fakat bu sefer renk tonları değişerek…

Erkek giyimde bir dikkati çeken trend de “Vintage Beachwear” yani vintage plaj giyim akımı olucak. “Great Gatsby” döneminin yazlık ve plaj giyim konseptlerinden çıkan ilhamla vintage hissiyatı olan renklere sık rastlayacağız.

Kreatif Manifesto

Kıyafetleri etkileyen bir başka trend de kreatif manifesto. Son yıllarda moda dünyasının gittikçe politikanın içine girmesi ve tüm dünyada gerçekleşen yürüyüşlerden ilhamla çıkan bir trend bu. Bu trendin en önemli özelliği insanların farklılıklarıyla toplumda varolmasını sağlayıp, bir fark yaratmak.  Bu akım 2019’da en çok slogan tişörtleri etkileyecek. Moda dünyasında aşk/nefret ilişkisi olan slogan tişörtler kreatif manifesto akımının etkisiyle bir yere gideceğe benzemiyor. Ne de olsa 2019 için en önemli trend kendini istediğin bir şekilde ifade etmek olacak. Kendimizi kıyafetlerle rahat hissederken, kıyafetlerle oynayıp, kişiselleştirmek her yerde karşımıza çıkacak.

Kadın giyiminde doğaya dönüşün etkisini göreceğimizden bahsetmiştik. Bu iki aşamada gerçekleşecek. Doğaya dönüşün ilk etkisi sade, toprak tonlarında keten ve pamuklu parçalarla yaşarken, diğer bir etkisini ise daha feminen bir şekilde yaşayacağız. WGSN’den Amy Hendry, 2019’da kadınların giyinmek için daha fazla efor sarfedeceğini belirtiyor.

Fast-fashion’dan sıkılan tasarımcılar sürdürülebilir markalar arayışlarına girecek. Günümüzde büyük bir trend olan sürdürülebilirlik 2019’da daha fazla tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte bir macro trend olarak kalıcı hale gelecek. Tüketicilerin bir kısmı daha sade ve minimal parçalara yönelecek.

Kadın giyimde etkili trendlerden biri ise ‘Love Punk’. ‘Punk is Not Dead’ sözünü doğrular nitelikte punk parçalara sık rastlayacağız fakat 2019 yazının punk trendi 70’ler  ve 80’ler punkından daha farklı. Çok daha yumuşak, daha feminen olan bu akımda en sık göreceğimiz parçalar transparan elbiseler, damalı üstler ve dramatik makyajlar olacak.

Kadın Giyimde Kilit Parçalar

Amy’nin dediğine göre fırfırlı boho elbiseler pekçok yerde karşımıza çıkacak. Tasarımlarda çoğunlukla feminen izler göreceğiz fakat buna rağmen tasarımlar pratiklikten ödün vermeyecek. Bu sezondan başlayan çizgili retro ilhamlı kadın ceketleri önümüzdeki kış ve yaz sezonu da etkisini yoğun bir şekilde hissettirecek.

 

2008-2011 yılları arasında yoğun bir şekilde gördüğümüz plise etekler son yıllarda geri dönüş yaşıyor. 2019’da ise pliseler hala hayatımızda olacak fakat bu sefer moda çekimlerinde bu parçaları colour blocking şeklinde kullanıldığını göreceğiz. Yani dolabınızda duran pembe plise eteğinizi farklı bir tonla kombinleyeceğiniz günler yaklaşıyor.

Her kadının dolabında bulunması gereken parçalardan olan dantel elbiseler 2019 yazı ile farklı bir hava alacak. Fermuar detayıyla maskülenleştirilmiş bu romantik dantel elbiseleri her yerde görmeye hazırlıklı olun. Dantellerden bahsetmişken dantel ve işlemeli mini şehir şortları da 2019 yazının bir başka trend parçası olacak. Dantellerin yanı sıra kadın giyimde birçok parçada fırfırın yükselişine şahit olacağız. Bir başka sık göreceğimiz model ise ‘pin tuck’ diye tanımlanan etekler. Hafif 50’ler ilhamlı ve vurgunun bel bölgesinde olduğu bu etekler 2019 yazında büyük bir trend olacak.

 

Erkek Giyimde Kilit Parçalar

Erkek giyim kadın giyime göre çok daha yavaş tempoda değişiyor. Bu yüzden konferansta sayılan parçalardan birçoğu hali hazırda rastladığımız parçalardı. Erkek giyiminde kıyafetlerden çok desen ve renk skalalarının değiştiğini görüyoruz.  Erkek giyimde 2019 yaz sezonunda oversize parçalara rastlıyoruz fakat oversize parçalar günümüzdeki gibi ceket ve sweatshirtlerden çok pantolonlar ve kabanlarda da karşımıza çıkıyor.

Erkek pantolonlarında pliseler görmeye kendimizi hazırlayalım

Şu günlerde sık sık karşılaştığımız etek-pantolon takımların paçalarının kısa olması önümüzdeki sene de devam ederken, takım elbiseler genç nesli kendine çekmek için farklı kesimler ve desenlerle karşımıza çıkacak.

Erkek giyimde bir başka sık göreceğimiz parça ise bahar aylarında giyilecek ince parka ceketler ve ilhamını motorculardan alan motorcu üstleri. Her yerde gördüğümüz spor giyim ve sokak stili ilhamlı parçalar etkisini sürdürürken yeni pastel tonlarıyla karşımızda olacak diyor Hendry.

Kadın giyimde olduğu gibi erkek giyimde de slogan üstler ve mesaj kaygılı parçalar 2019 yazında etkisini sürdürecek. Preppy akımının vazgeçilmez parçası olan polo yaka üstler 2019 yazında farklı doku ve renk tonlarının birleştimleriyle yeniden gündemimizde olacak.

Silüetler açısından ise erkek giyimde pantolon bellerinin uzayacağından bahsedebiliriz; bu noktada silüetlerde hafif bir 80’ler ilhamı görüyoruz. Bir diğer sıradışı nokta ise kadınlarda gördüğümüz plise modasının erkek modasında da ufak bir etkisinin olması. Yüksek bel pantolonlara bel kısmında minik detaylar halinde pliseler göreceğiz.

Bu seneki trend konferansı gelecek sene moda sektöründe karşılaşacaklarımızın bilgisini verirken, keyifli bir şekilde de moda bilgilerimizi tazeledi.

*Geçen seneki konferansta neler olduğunu okumak için tıklayınız. 

Eda Binark
Eda Binark

Istanbul doğumluyum.Nişantaşı Işık Lisesi'nin ardından lisans eğitimimi London College of Fashion’da Fashion Design& Development bölümünde tamamladım. Istanbul'a dönüp bir sene Vakko’da satın alma ve merchandising asistanlığı yaptıktan sonra Londra’ya geri dönüp yine LCF'de Moda Yönetimi ve Stratejik Moda Pazarlaması yüksek lisansı yaptım. Mayıs 2016'dan beri Moda Kariyeri’nde içerik editörüyüm.

2 yorum
  1. eda hanım bu güzel anlatımınız için teşekkür ederiz. preppy akımının vazgeçilmez polo yaka üstler yeni renk ve dokularıyla karşımıza çıkıcak demişssiniz biraz açabilirmisiniz daha çok hangi renkler (parka canlı mı) ? doku derken farklı polo kumaşları mı?

    teşekkürler

Yorum yap

Email adresin yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.